Rubus odoratus

Ak ponúkate niečo na výmenu, alebo hľadáte rastlinu alebo odrodu, píšte sem.
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Rubus odoratus

18 Mar 2020, 22:25

Nemáte někdo na zahradě ostružiník vonný? Říká se mu také ostružinec
U Přerova, 270 m.n.m.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Rubus odoratus

19 Mar 2020, 11:05

Nemám, bohužel, ale také po něm pokukuju. Jen jak jsem se teď na jaře snažila vymotat z ostružiní, nasr...až hrůza jsem si říkala, že houby, žádný ostružiník, stačí, že tenhle musím nějak vylikvidovat, už opanoval půl zahrady :(
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Rubus odoratus

19 Mar 2020, 12:37

My jsme měli na zahradě dva druhy ostružin, jedny jsou beztrnné, druhé ostnaté jak blázen a ostružiny nic moc. Nemilosrdně jsem to vymlátila hned po sklizni. Ten vonný jsem viděla u našich v zahrádkářské kolonii, kdosi to měl u boudy, nádhera. Jen to bylo v době, kdy se nám o vlastním baráku se zahradou ani nesnilo. A teď už naši tu zahrádku nemají .
U Přerova, 270 m.n.m.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Rubus odoratus

22 Okt 2022, 11:34

Dám to sem, ať nezakládám další ostružinové téma. Vy, co jste se snažili plané ostružiny nějak vylikvidovat(vím o Ariadně, i když si uvědomuju, že výsledek její snahy neznám :shock: ) Dá se jich zbavit vyrytím, nebo je to jako u jiných potvor: odryjete, co je zhora, no a z nějakého pidi kousku kořene, tam příště máte 10!? :o Včera jsem jedno zasr... místo čistila tímto způsobem, ale mám ještě jedno, mnohem horší, kde bych se s tím fakt nerada lopotila, kdyby byl výsledek nula. Pár let zpátky jsem je mazala štětečkem s Garlonem, no výsledek právě byl nula, takže pokud mi řeknete, že vyrývání je k ničemu, tak do toho nejdu ;)
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Rubus odoratus

22 Okt 2022, 12:20

Dám vědět časem, protože si myslím, že jsem v tom směru unikát.
Vinička, předchalupová oplocená zahrádka, stará rybízovna vše zarostlo plevelným sfinstfem kterému dominoval divoký ostružiník. Neskutečná práce, spotřeba rukavic a nespočet audioknih. Celý letošní rok jsem se tomu věnoval a ještě není hotovo.
Postup boje byl tak 1 - 3 m2/denně.

A taky jsem zjistil, že výhon divokého ostružiníku může mít i dva až tři metry.

A že ostružinové víno se v nouzi dá i pít.

A že je lépe proveditelné likvidovat ty výhony za zelena. Se suchými je mnohem větší piplačka.
*
Na řezy jsem aplikoval jen velmi mírně naředěný Roundup Klasik. Taktéž i na malé odnože nebo to co ještě po prvotní likvidaci vyrostlo.
*
*
Možná časem, asi tak po dvou létech až naberu dostatek zkušeností založím toto:

Firma Rafael nabízí služby v oboru
Likvidace náletových dřevin se zvláštní
specializaci na divoký ostružiník.

(Je to celkem lehká a nenáročná práce u které může ID sedět, takže se obejdu i bez zaměstnanců a problemů s nimi spojených).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Rubus odoratus

22 Okt 2022, 13:02

Všeobecně se herbicidy mají použít ve stádiu růstu a neředěné mohou způsobit rychlou reakci pletiv, takže nedojde rozvedení látky do rostliny. I beztrnná ostružina mi vyrostla ze zapomenutých kořenů.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Rubus odoratus

22 Okt 2022, 15:18

Jitko :? Vy tedy umíte potěšit :D ;) Já to šmrdolila na jaře, jak teprve vyrašily,,růžice". Garlon jsem měla trochu naředěný, ale nepoznala jsem ani nejmenší eliminaci. Je to rozrostlé v kytkách, už jsem uvažovala, jestli by nebylo jednodušší trsy kytek vyrýt ze země, vzít to pořádným postřikem-pohustu ;) a trsy vrátit zpátky...leč nebylo :? nechce se mi do toho ani trochu, je to asi 30m2 Asi počkám, jestli se tím nezačne živit Rafael :D :thumbup:
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Rubus odoratus

22 Okt 2022, 17:05

"vím o Ariadně, i když si uvědomuju, že výsledek její snahy neznám"
Tam kde som to vyrylovala, rastie slabsie. Snazim sa do hlbky aspon 1,5 ryla. Je to babracka, vyberam kazdy odlomeny ci preseknuty korienok. Asi narocna praca, ale beriem to s rezervou. Je mi to milsie ako striekat to s tzv. chemiou😀
Mam to ako taky svoj kazdorocny ritual a popravde uz si bez toho sezonu ani neviem predstavit. Asi si clovek fakt vie zvyknut na vsetko😀
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Rubus odoratus

22 Okt 2022, 18:53

Aha, neměla jsem se raděj ptát :o ;) Já to vyrýpla, to srdíčko vždycky, takového toho ,,pavouka" kořenů a myslela si, že super, že to mám. Takže houby?!? No...nebudu se tedy na jaro těšit :shock:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Rubus odoratus

22 Okt 2022, 18:54

Sice ještě nemám dostatek zkušeností a ani tu firmu na likvidaci divokých ostružiníků, ale nějaké, zkušenosti s likvidaci vytrvalých kořenovitých plevelelů přece jen mám.

A to takové, že snaha o vyrytí jejich kořenů nebývá většinou moc úspěšná a vede nakonec jen k jejich rozšíření pokud se nevyryjí úplně všechny.

A proto na takové případy, aplikace jedině Roundup &.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď