Dovoz semien z USA

Ak ponúkate niečo na výmenu, alebo hľadáte rastlinu alebo odrodu, píšte sem.
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Dovoz semien z USA

16 Dec 2023, 12:33

Chcel som si objednat zopar semien rajcin z USA, ale zistil som, ze prepravnym spolocnostiam to nedovoluje nejaky zakon, vid:
https://www.shipito.com/cs/help/tutoria ... ited-items
podobne su na tom, aj ine ""shipito-like" prepravne spolocnosti.

Skusal som teda, ci by sa nedali tie odrody kupit niekde v EU a nasiel som tieto clanky z roku 2020:
https://zpravy.aktualne.cz/finance/naku ... 47ab5f122/
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... r-40339268
https://echo24.cz/a/SeE3Y/lidem-chodi-p ... ivni-zbran

WTF! - ja si chcem regulerne objednat par semien znamych odrod do zahrady, to nie je mozne, ale cinan rozposiela tisice semien do EU a aj USA, a balicky pridu adresatovi az do obyvacky, ziadna kontrola ich nezastavi. Co je toto za bordel?!?

Podarilo sa vam niekomu objednat semena z USA? Je ten zakaz len "na papieri" a bezne sa daju semena objednat a aj doviest az do EU, alebo sa to naozaj kontroluje? - v tom pripade ale nechapem, ako mohli tie zasielky od cinana prejst.
Gabriela

IP:  93.146

Dovoz semien z USA

16 Dec 2023, 15:22

Stejná situace je např. z Anglie, po Brexitu je to třetí země a platí tam stejný zákaz jako z USA. A ona ani ta Čína už není co bývalo. Sháněla jsem semínka odrůdy Celano F1, jsou z Anglie, všude neobjednatelne, až jsem narazila na jednu stránku, kde to šlo. Až zpětně jsem se dočetla, že Čína. Sami mají na stránkách napsáno, že pokud dopis zabavi celníci, tak máte smůlu 🙈 No, za pár dní mi přišlo z celního úřadu, ať vyplním dotazník, o jakou zásilku se jedná. Samozřejmě jsem nepraskla, že jde o semínka. Ještě tam bylo uvedeno, že nově se musí platit daň a clo. No mě málem omyli, doprava už tak drahá, semínka z Číny a ještě něco platit. Nakonec dopis přišel bez dalšího placení, ale už jsem fakt vylecena. A samozrejme, že odrůda vůbec neodpovídá, ale aspoň vyrostlo rajče a ne Adéla 🤣🤣
Už si úplně nepamatuju, jak to tam bylo, možná semínka v origo balení certifikovaná se nějak dovézt nebo poslat od známého dají, ale eshop nevím nevím....
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Dovoz semien z USA

16 Dec 2023, 16:09

Celní předpisy EU nepovolují zasílání semen rajčat ze třetích zemí. Když celnice zjistí, že se jedná o semena rajčat, tak jedná tak jak to píše paní přede mnou. Prodejci semen v USA se chtějí vyhnout problémům s celními orgány a následně s objednavateli a tak do určitých zemí semena neposílají. Jediná cesta je, nechat nějakého přítele v USA, aby Vám semena koupil a poslal je v normální obálce jako běžný dopis. Ještě se mně nestalo, že by takovou obálku někdo zadržel.
Vladimír
PS.: Pokud jde o Čínu, tak znám hodně případů, že semena prošly, ale když se vysely, tak vyrostlo něco úplně jiného než bylo deklarováno nebo nic nevyklíčilo.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Dovoz semien z USA

18 Dec 2023, 00:19

Och áno, tie regulácie dobre poznám. Mal som z USA asi 20 odrôd rajčín, z ktorých som si vyselektoval u mňa 5 najlepších. Musel mi ich poslať predajca ako bežný list , aby to colníci nezabavili. Platil som mu dopredu. Ale je to problém, navyše nezodpovedné kvôli možnosti prenosu chorôb a škodcov, ale úprimne som asi ekologickú katastrofu nespôsobil.
Ak by bol predajca ochotný poslať to ako bežný list pri platení vopred, je to asi jediná možnosť.
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Dovoz semien z USA

18 Dec 2023, 09:21

Vacsina krajin vyzaduje pri dovoze semien a rastlin Phytosanitary certificate. Nie je to zrovna lacne ( asi 25, 50, alebo 60 eur/usd, nie som si ista ) a preto to firmy zo zahranicia neposielaju. Vyhotovenie trva asi mesiac a mali by s tym kopu papierovaciek. Ked som to dobre pochopila tak ten certifikat by bolo potrebne vystavit ku kazdej rastline / semenam.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Dovoz semien z USA

18 Dec 2023, 13:42

Je otázkou, jestli v první řadě Evropská unie chrání zájmy semenářských firem nebo jde opravdu o nějaké certifikáty. Když jsem byl pátrat po nějaké historii českých rajčat na ÚKZUZ, tak když jsem prohlásil, že pěstuji i nějaká rajčata z USA, tak mně nějaká ředitelka odboru napadla, že tím škodím českým semenářským firmám. Svým způsobem mne vyhodila. Dnes je třeba GB mimo unii, takže semena z této země patří mezi ostatní země. Myslíte si někdo, že se tam změnila situace tak, že jsou semena od nich najednou nějak nebezpečná?
Vladimír
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Dovoz semien z USA

20 Dec 2023, 19:47

MrBig46 napísal:
18 Dec 2023, 13:42
Je otázkou, jestli v první řadě Evropská unie chrání zájmy semenářských firem nebo jde opravdu o nějaké certifikáty. Když jsem byl pátrat po nějaké historii českých rajčat na ÚKZUZ, tak když jsem prohlásil, že pěstuji i nějaká rajčata z USA, tak mně nějaká ředitelka odboru napadla, že tím škodím českým semenářským firmám. Svým způsobem mne vyhodila. Dnes je třeba GB mimo unii, takže semena z této země patří mezi ostatní země. Myslíte si někdo, že se tam změnila situace tak, že jsou semena od nich najednou nějak nebezpečná?
Vladimír
Kedže je kopec vírusov, ktoré sa dajú osivom preniesť, pri paradajkách (ToBRFV) , ta ochrana nie je na škodu. Druhá vec je, že mnoho 3 krajín nemá regulácie na osiva žiadne alebo minimálne a nevyžaduje žiadne skúmanie zdravotného stavu, v konečnom dôsledku ani klíčivosť.

Na druhej strane od našich semenárskych firem sa to vyžaduje.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Dovoz semien z USA

09 Jan 2024, 22:58

Tak som si objednal semená z USA, lebo som potreboval nejaké zdroje zaujímavých podpníkov pre exotiku. Platba vopred, list zaslaný ako bežný list a prišiel bez problémov. Čiže je to ozaj o predajcovi a jeho ochote. Listy väčšinou prejdú cez hranice bez špeciálnej kontroly.
Napísať odpoveď