Burzy vrúblov 2023

Ak ponúkate niečo na výmenu, alebo hľadáte rastlinu alebo odrodu, píšte sem.
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Burzy vrúblov 2023

12 Mar 2023, 18:15

Pěstoval se Roter Mond, je to německé kapesní šlechtění, původně to bylo jablko od Mičurina.
Rouby mám.
Prílohy
DSC_0503.JPG
DSC_0443.JPG
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Burzy vrúblov 2023

12 Mar 2023, 20:14

vysloužil napísal:
12 Mar 2023, 12:47
Mikeš13 napísal:
11 Mar 2023, 21:11
Danka Hlubocka: snad Kalvil červený.
Červený kalvil mám, dužina je pod slupkou růžová, ale rozhodně dužina barvou neodpovídá slupce. Chuťově to ale zázrak není, trvanlivost krátká.
Na Kalvil červený jsem párkrát narazil, pravda, barva dužniny není jako u slupky, ale moc starých odrůd se zbarevnou dužninou se tu nevyskytovalo. Ale nevím, jak na Slovensku.
Neregistrovaný

IP:  97.51

Burzy vrúblov 2023

13 Mar 2023, 07:52

Kdybych se měl vyjádřit k burzám roubů starých odrůd, tak jsem dosti skeptický. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak šířit různé viry a fytoplazmy do zahrad. Pokud mají rouby atest, prošly laborkou a jsou čisté, pak ano. Vedle toho, když vidím v sortimentu současné odrůdy, mnohdy chráněné patentem, běhá mi mráz po zádech ještě více. Asi si nebude nikdo od oficiálních organizací na Slovensku (jestli ještě funguje ÚKSÚP) takové akce všímat, nicméně, pokud je to tak, že každý může přinést co chce, není to ono. Přidám kvízovou otázku: Ovocný strom po naroubování jedné odrůdy sice stále dobře kvetl, ale stopky jablíček byly najednou nějaké delší, plody menší, průběžně bezdůvodně padaly. Co napadlo strom a uvidíme to až když ho tvrdě ořežeme? Co u citlivých odrůd uvidíme prakticky už druhý rok po naštěpování nemocným materiálem? Ivan Dvořák (zase jsem zapomněl heslo).
Prílohy
Mozaika na listech. Ve spojení s dalšími viry snižuje výnos a kvalitu jablek..JPG
Takhle vypadají vlci na stromě s proliferací.JPG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Burzy vrúblov 2023

13 Mar 2023, 08:07

Kdyby byly rouby všech u nás registrovaných odrůd běžně k zakoupení, kdyby instituce které udržují genetický materiál, včetně těch starých, je i nabízely, nemusely by možná burzy neprověřených roubů být.
Že si lidé budou vyměňovat semínka, rouby, odkopky, cibulky, s tím asi nic nenaděláme. Naštěstí nemocná rostlinka není nemocné dítě.
P.s.: mozaika, proliferace
Naposledy upravil/-a vysloužil v 13 Mar 2023, 08:32, upravené celkom 1 krát.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Burzy vrúblov 2023

13 Mar 2023, 08:11

vysloužil napísal:
13 Mar 2023, 08:07
Kdyby byly rouby všech u nás registrovaných odrůd běžně k zakoupení, kdyby instituce které udržují genetický materiál, včetně těch starých, je i nabízely, nemusely by možná burzy neprověřených roubů být.
Že si lidé budou vyměňovat semínka, rouby, odkopky, cibulky, s tím asi nic nenaděláme. Naštěstí nemocná rostlinka není nemocné dítě.
Super napisane👍👍👍
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Burzy vrúblov 2023

13 Mar 2023, 08:26

Neregistrovaný napísal:
13 Mar 2023, 07:52
Přidám kvízovou otázku: Ovocný strom po naroubování jedné odrůdy sice stále dobře kvetl, ale stopky jablíček byly najednou nějaké delší, plody menší, průběžně bezdůvodně padaly. Co napadlo strom a uvidíme to až když ho tvrdě ořežeme? Co u citlivých odrůd uvidíme prakticky už druhý rok po naštěpování nemocným materiálem?
Na tej fotografii to vyzerá na vírusovú mozaiku jablone (ApMV - apple mosaic virus). Prenos sa uskutočňuje najmä vrúbľami.
Podobne vrúbľami sa prenáša aj fytoplazmová proliferácia jablone (APP - apple proliferation phytoplasma). H.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Burzy vrúblov 2023

13 Mar 2023, 08:45

Je to úplne dobrovoľná a nespoplatnená akcia. Pravdepodobne každý kto ide na burzu vrúblov rozumie rizikám. Organizátori mapujú a určujú stromy v teréne počas dozrievania ovocia a osobne neverím tomu, že by úmyselne ponúkali nakazené vrúble.
Potom je aj iný pohľad na vec. Ja sám mám desiatky starých odrôd o búrz a nikdy som si nič s nimi nepriniesol. K týmto vzácnym starým odrodám by som sa inak nemal šancu dostať a som veľmi vďačný organizátorom.
Neregistrovaný

IP:  97.51

Burzy vrúblov 2023

14 Mar 2023, 07:32

Děkuji za reakce, ano je to mozaika a proliferace. A obě jsem si přinesl. A když to vezmu podle kilometrů, tak mozaiku na cca 200 km, proliferaci ze zdroje asi 70 km vzdáleného. Mozaika se objevila už druhý rok, přeroubovaný strom byl strakatý jak je vidět. Potomstvo Rubínu. No a z míst, které roby nabízejí.
Proliferace se projevila pomaleji, nejdříve delší stopky u podnože (zase odrůda od Rubínu a od Goldenu). Vedle toho Gloster, Karmína, Rosana, Jonalord, Produkta rostly a plodily bez problémů. Ono je dost starších odrůd, které se s ní vyrovnávají v pohodě, dokonce někdy jsou takové stromy plodnější. No a na příčinu jsem přišel až ve chvíli, kdy jsem začal z volné koruny krsku začal dělat něco jako volnou stěnu, převáděl jí "do plocha" a stromy začaly dělat vlky. Už mám vykácíno a zavedenou instituci kontrolního stromu. Když začne solidně plodit a nemá nějaké problémy, teprve jde roub z darovaných do zahrady. Nebo stojím o rouby stromu, který jsem párkrát viděl.
Okolo roubů je to někdy potíž. Nabízí je Holovousy, svoje a Kumštovy odrůdy, Sempra Litoměřice a i ze školek, které dělají historické odrůdy a mají matečnice se dá dost sehnat. Tam to přehlíží, dozoruje ÚKZÚZ. Horší jsou licence, kdy si je platíte se stromkem. No a politika držitelů licencí, která nemusí být vstřícná.
Nedělá v Čechách něco podobného Horní Bělá?
I přes tu negativitu, bych stál o některé odrůdy nedávno vyšlechtěné (tedy za mého života) na Slovensku. matečnice je vytrhaná, léta je sháním i přes autority a nejde to. Patriot a Priora jsou odrůdy, které by mě zajímaly. Nedoprovází je nadšení, ale proč je nezkusit. Má je ještě někdo? Někdo kdo by se podělil?

Ivan Dvořák
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Burzy vrúblov 2023

14 Mar 2023, 08:29

Návštěvník napísal:
14 Mar 2023, 07:32
Děkuji za reakce, ano je to mozaika a proliferace. A obě jsem si přinesl. A když to vezmu podle kilometrů, tak mozaiku na cca 200 km, proliferaci ze zdroje asi 70 km vzdáleného. Mozaika se objevila už druhý rok, přeroubovaný strom byl strakatý jak je vidět. Potomstvo Rubínu. No a z míst, které roby nabízejí.
Proliferace se projevila pomaleji, nejdříve delší stopky u podnože (zase odrůda od Rubínu a od Goldenu). Vedle toho Gloster, Karmína, Rosana, Jonalord, Produkta rostly a plodily bez problémů. Ono je dost starších odrůd, které se s ní vyrovnávají v pohodě, dokonce někdy jsou takové stromy plodnější. No a na příčinu jsem přišel až ve chvíli, kdy jsem začal z volné koruny krsku začal dělat něco jako volnou stěnu, převáděl jí "do plocha" a stromy začaly dělat vlky. Už mám vykácíno a zavedenou instituci kontrolního stromu. Když začne solidně plodit a nemá nějaké problémy, teprve jde roub z darovaných do zahrady. Nebo stojím o rouby stromu, který jsem párkrát viděl.
Okolo roubů je to někdy potíž. Nabízí je Holovousy, svoje a Kumštovy odrůdy, Sempra Litoměřice a i ze školek, které dělají historické odrůdy a mají matečnice se dá dost sehnat. Tam to přehlíží, dozoruje ÚKZÚZ. Horší jsou licence, kdy si je platíte se stromkem. No a politika držitelů licencí, která nemusí být vstřícná.
Nedělá v Čechách něco podobného Horní Bělá?
I přes tu negativitu, bych stál o některé odrůdy nedávno vyšlechtěné (tedy za mého života) na Slovensku. matečnice je vytrhaná, léta je sháním i přes autority a nejde to. Patriot a Priora jsou odrůdy, které by mě zajímaly. Nedoprovází je nadšení, ale proč je nezkusit. Má je ještě někdo? Někdo kdo by se podělil?

Ivan Dvořák
Patriot jsem měl na jedné větvi, odešel s celým stromem, ale bylo to sotva průměrné jablko. O Prioře jsem ani neslyšel.
Proliferace se u mě objevila před mnoha lety na 10letém stromku Holiday. jak se sem virus dostal, nevím, možná nůžkama?
V minulosti jsme měl problémy s gumovitostí Rubínů a Bohemií, hlavně na slabší podnoži.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Burzy vrúblov 2023

14 Mar 2023, 20:15

https://www.noviny.sk/video/5060a0ef-bc ... za-vrublov

Krátka reportáž komerčnej televízie.
Ja som sa tento rok na burzu nedostal, ale predpokladám, že bola rovnako výborná ako minulý rok. Prišli aj hostia, ktorý obohatili sortiment o odrody Bošáckej doliny.
Napísať odpoveď