Vrúble marhúl

Ak ponúkate niečo na výmenu, alebo hľadáte rastlinu alebo odrodu, píšte sem.
Ingrid
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 20 Dec 2021, 14:46

Vrúble marhúl

20 Dec 2021, 15:00

Dobrý deň,
máme malú záhradu a na nej je marhuľa - semenáč. V dobrom roku, ktorý je tak raz za 4 roky máme vynikajúce skoré marhule. V ostatných rokoch nemáme nič, lebo marhule v kvete zmrznú. Nemáme miesto na vysadenie druhej marhule. Potrebovali by sme zopár vrúbľov neskorých marhúľ, ktoré by kvitli neskôr.
Dajú sa niekde zohnať?
Má niekto takéto?
Budem vďačná za každú radu.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Vrúble marhúl

20 Dec 2021, 17:02

Ingrid napísal:
20 Dec 2021, 15:00
Budem vďačná za každú radu.
Nejde jen o pozdní kvetení, ale i o mrazuvzdornost odrůdy. Asi nejběžnější je Bergeron, který je v květu odolný a (velmi chutné) plody zrají na přelomu VII/VIII. Ze slovenských odrůd kvetou o něco později mrazuvzdorné Veharda a Vesprima. Veharda zraje dříve, Vesprima později než VP.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Vrúble marhúl

20 Dec 2021, 17:58

Tiež som v okrajovej (resp. až za ňou) oblasti. Po dlhšom zvažovaní a vyhľadávaní informácí mi padla do oka odroda 'Bergeron'. Zaujala ma hlavne spoľahlivosť úrody v horších podmienkach a výborná chuť plodov. Nakoniec som ale zvolil odrodu 'Harogem'. Mrazuvzdornosť by mala byť ešte vyššia (udáva sa v dreve do -29°C), rovnako dobrý zdravotný stav a čo sa týka chuti, názory a skúsenosti sa rôznia. Niekto tvrdí, že chuťovo je nad Bergeronom, niekto popisuje chuť iba ako priemernú (mne to postačuje). Sadil som na jeseň 2020, takže chuťové kvality tejto odrody zatiaľ neviem posúdiť.

Mladé stromy spomenutých odrôd sú bežne dostupné, čo sa týka vrúbľov, netuším.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ingrid
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 20 Dec 2021, 14:46

Vrúble marhúl

21 Dec 2021, 12:01

Ďakujem za odpovede. Aspoň viem aké vrúble mám zháňať. Ak by niekto poradil budem sa tešiť.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Vrúble marhúl

21 Dec 2021, 13:53

larix napísal:
20 Dec 2021, 17:58
Tiež som v okrajovej (resp. až za ňou) oblasti. Po dlhšom zvažovaní a vyhľadávaní informácí mi padla do oka odroda 'Bergeron'. Zaujala ma hlavne spoľahlivosť úrody v horších podmienkach a výborná chuť plodov. Nakoniec som ale zvolil odrodu 'Harogem'. Mrazuvzdornosť by mala byť ešte vyššia (udáva sa v dreve do -29°C), rovnako dobrý zdravotný stav a čo sa týka chuti, názory a skúsenosti sa rôznia. Niekto tvrdí, že chuťovo je nad Bergeronom, niekto popisuje chuť iba ako priemernú (mne to postačuje). Sadil som na jeseň 2020, takže chuťové kvality tejto odrody zatiaľ neviem posúdiť.

Mladé stromy spomenutých odrôd sú bežne dostupné, čo sa týka vrúbľov, netuším.
Pokud pěstujete meruňky v okrajovém poloze - nebo až za ní - není dobré se zaměřovat na výbornou chuť plodů. Obvykle platí i v ovoci "něco za něco" a výborná chuť bývá často vyvážena většími nároky. Mimoto ona deklarovaná výborná chuť je testovaná v optimálních podmínkách a v těch horších může vyznít hůř než druhořadé sorty. Braeburny a Pařížanky by mohly vyprávět...
Ingrid
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 20 Dec 2021, 14:46

Vrúble marhúl

22 Dec 2021, 13:43

Tá naša záhrada nie je až v tak chladnej oblasti. Ide o mestskú časť Bratislavy.
Strom bol zasadený asi pred 10timi rokmi.

 V roku 2018 po troch rokoch, keď kvety vymrzli, som sa dočkala prvej úrody marhúľ. Aj napriek tomu že ide o semenáč sú marhuľky výborné.
 V roku 2019 bola úroda opäť celkom slušná, džem som navarila a boli aj koláče. Na marhuliach boli malé čierne škvrnky od mrazu ale len na koži.
 V roku 2020 marhule opäť zmrzli.
 V roku 2021 opäť väčšina zmrzla v kvete. Ostalo asi 3 kg.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Vrúble marhúl

22 Dec 2021, 16:46

Zdá se, že sehnat rouby nebude problém. Ale jen tak pro zajímavost - už jste někdy přeroubovala peckovinu podobného stáří. Každý to neumí. Osobně nejraději štěpuji meruňky kopulací nebo Forkertem na mladé výhony nebo vlky. Výsledky jsou na přelomu II/III docela dobré. Roubování za kůru v době květu nemusí být tak úspěšné. Asi by pomohl snímek vašeho stromu. Mohli bychom vám doporučit místo a způsob možného štěpování.
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Vrúble marhúl

22 Dec 2021, 16:56

přimlouval bych se ke koupi celého stromku vybrané odrůdy a odebrání roubů z něj. Rouby nebudou narašené a nehrozí nebezpečí, že budou zavirované šarkou. Naroubovat kopulací do horní části stromu. Walter
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Vrúble marhúl

17 Jan 2022, 17:36

Všiml jsem si, že mi už některé rané meruňky nabíhají do květu, ačkoliv by měly začít kvést až tak za 7 týdnů. U nejrannějších odrůd se tedy zdá, že rouby jsou nepoužitelné. Meruňka má však tu zvláštnost, že květy předbíhají letorosty. Po odkvětu teprve vyraší lístky a výhon. Vegetativní pupen často ani není vidět, ale je tam. Na něm záleží ujmutí roubu.
Prílohy
merunkové květy 1.jpg
merunkové květy 2.jpg
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Vrúble marhúl

19 Jan 2022, 16:57

Mimmo napísal:
17 Jan 2022, 17:36
Všiml jsem si, že mi už některé rané meruňky nabíhají do květu, ačkoliv by měly začít kvést až tak za 7 týdnů. U nejrannějších odrůd se tedy zdá, že rouby jsou nepoužitelné. Meruňka má však tu zvláštnost, že květy předbíhají letorosty. Po odkvětu teprve vyraší lístky a výhon. Vegetativní pupen často ani není vidět, ale je tam. Na něm záleží ujmutí roubu.
A jak dlouho vám vydrží takto narašený roub než ho naroubujete ?

Já jsem si říkal to samé, že hlavní jsou růstové pupeny, ale asi po měsíci takový roub odešel. Při řezu pod kůrou už nebyl zářivě zelený, postupně dřevo odumřelo. Jestli by nějak pomohlo vylámání květních pupenů aby nebraly energii ?.... zkusit 2 vzorky - jeden vylámat všechny květové pupeny a druhý nechat tak jak na fotce jestli má nějaký vliv, pak stačí za 1-2 měsíce říznout pod kůru a hned je jasné či je životaschopný k roubování.
Napísať odpoveď