Narcisy pri zelenine

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Narcisy pri zelenine

30 Dec 2020, 12:44

Ze narcisy su jedovate, som nasla na mnohych strankach. Ale nikde som nenasla, ci tie jedovate latky vylucuju aj do okolia. Takze, vie niekto, ci mozem k narcisom bez obav posadit zeleninu? Napr. hrasok. Alebo bude potom tiez jedovaty. Korenovu nebudem riskovat ale hrasok rastie nad zemou, tak myslite ze by to vadilo?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Narcisy pri zelenine

30 Dec 2020, 16:09

ariadna30 napísal:
30 Dec 2020, 12:44
Ze narcisy su jedovate, som nasla na mnohych strankach. Ale nikde som nenasla, ci tie jedovate latky vylucuju aj do okolia. Takze, vie niekto, ci mozem k narcisom bez obav posadit zeleninu? Napr. hrasok. Alebo bude potom tiez jedovaty. Korenovu nebudem riskovat ale hrasok rastie nad zemou, tak myslite ze by to vadilo?
Toxické látky sa nachádzajú predovšetkým v cibuľkách narcisov, v menšej miere aj v stonkách, listoch a kvetoch. Do pôdy narcisy toxické látky nevylučujú, takže netreba mať obavy z toho, že by zelenina pestovaná v ich blizkosti 'získala' od narcisov toxicitu.
Otrava hrozí najmä pri zámene cibuliek (za jedlú cibuľovinu) a ich požití, čo sa môže prihodiť hlavne u malých detí. Otráviť sa môžu aj domáce zvieratá. Niektorí ľudia sú zvýšene citliví aj na kontakt s vegetatívnymi časťami narcisov, preto sa často odporúča pracovať s nimi v rukaviciach. Toto sa ale týka predovšetkým priameho kontaktu so sekrétom vylučovaným z reznej plochy čerstvo narezaných rastlín. Tento sekrét môže nepriaznivo pôsobiť na iné rastliny, ak sú dané do jednej vázy s čerstvo narezanými narcismi. IH
IMG_20201230_161029.png
IMG_20201230_161029.png (82.72 KiB) 2428 zobrazení
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Narcisy pri zelenine

30 Dec 2020, 21:19

No tak to ma upokojilo. Na tom zahone mam paradne spracovanu hlinu a vyuzit ju len na kvety mi pride ako hriech. Ale tak ked som sadila narcisy bol to jediny rozumny zahon😀
Napísať odpoveď