Kompost informacie

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Kompost informacie

19 Apr 2023, 12:55

přesně tak. Když někde zbydou na okraji pole baliky slámy nebo sena a zplesniví tak bez zásahu tam budou tlít 8 let, ale když se prolejí močůvkou , jsou za rok fuč.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kompost informacie

19 Apr 2023, 13:51

Proč to tady vůbec píšu?

Došly sáčky do dílenského vysavače Narex. Ono to byla, možná i je, nejlepší volba pro venkovskou chalupu s domácím psem a kde se na nějaké přezouvání a extra hygienu moc nehraje.

A nikomu se nechtělo shánět nové. Ony nejsou všude k dostání a kompatibilita někdy moc nefunguje.

Tak mě napadlo vyhrabat odněkud z bordeliště ty staré, použité a vysypat je. Recyklovat. Hrozná práce. Samé psí chlupy v nich většinou byly a šly těžko ven.
Nakonec se to u některých bez roztržení povedlo. Ale mám teď cca 40l psích chlupů.

Dá se to zkompostovat? nebo to raději hned spálit se zbytky po zahrádní čístce?

Sice je to organický materiál, tak by to jít mělo, ale vzpomněl jsem si, jak jsem kdysi naházel do kompostu staré věci po předcích. Nějaké vlněné oblečení, vlněné, žádná anorgatika a pak nějaké staré klasické pytle.

Kompostové baktérie se tomu vyhnuly a já jsem pak měl velké trápení co po tom s tím.

Vidlemi, lopatou, ničím to skoro nešlo nabrat. Takže ručně a nakonec jsem to pak musel stejně spálit.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Kompost informacie

19 Apr 2023, 15:53

vysloužil napísal:
19 Apr 2023, 11:01
Peb napísal:
19 Apr 2023, 07:13
Ďakujem vám ..ono tam bude prisypany aj popol
.takže to možno stiahne tu kyslú reakciu ..radšej by som niečo univerzálnejsie mal ..pod paradajku papriku ..ale s týmto materialom ..no neviem .
Možná trochu zbytečně řešíte tu kyselost. Štěpka zas tak hrozně kyselá být nemusí, navíc tlecí procesy mírně kyselou reakci mají rády. Humus má dobrou pufrovací schopnost, takže si s výkyvy pH poradí.
Dřevěným popelem obohatíte štěpku draslíkem a vápníkem, částečně (obzvlášť, když spálíte i kosti) i fosforem. Sníží se sice kyselost, ale prohloubí se nerovnováha živin (relativní nedostatek dusíku).
Já hromadu štěpky občas proleju rozředěnými slepičinci. Efekt na její rozklad je markantní. Hromada se zahřívá, až v ní těžko udržet ruku.
Ďakujem vám ..asi kúpim tu močovinu ..nebudem to teda nejak preháňať ...
BB kraj 465 mnm
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Kompost informacie

19 Apr 2023, 16:06

Rafael napísal:
19 Apr 2023, 13:51
Dá se to zkompostovat? nebo to raději hned spálit se zbytky po zahrádní čístce?
A popelnice na komunál nefunguje? Při pálení to nechutně smrdí.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kompost informacie

19 Apr 2023, 16:35

A proč popelnice na nějaký komunál?
Když by se to dalo, možná, zkompostovat?

Proč by ke mě pro nějaké popelnice jezdili a já něco takového někde vozil?
*
Jinak samota v polích u lesů kam se i jen pošta dováží jen zřídka a v některých obdobích vůbec nikdy.
*
Ale to není nic proti ním. S vesnickými pobočkami, aspoň s tou mou, se dalo vždy domluvit.
"Tady máte tel. číslo, email, nemusíte ke mě jezdit, já se při výjezdu do civiizace k vám stavím a vyzvednu si to".

-" No my víme, doručovatelé, teda někteří, mají tam z toho tankondromu doopravdy strach".
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Kompost informacie

19 Apr 2023, 18:48

Psí chlupy se v kompostu do konce roku nerozloží, za delší dobu se "vstřebají". Mívala jsem westíka a chlupy dávala kolem vylézajících jiřin (slimouši je pak nežrali). Ale v kompostu vydržely beze změn až do podzimního přehazování, za další rok se buď rozložily, nebo rozptýlily - už jsem je tam neviděla.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kompost informacie

20 Apr 2023, 10:22

Děkuji za tip. To určitě zkusím. Akorát budu muset vymyslet nějaký textilní sáček na zip do toho vysavače.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
dagdag

IP:  251.61

Kompost informacie

26 Apr 2023, 19:47

Všichni zapomínáte na to nejdůležitější - na vodu. Samozřejmě, je také důležité, udržet nějaký poměr N-C. Při zachování správné vlhkosti, se i ty psí chlupy, rozloží.Týká se to i prasečích štětin, z domácí zabíjačky. Sáčky z vysavače, bych si rozmyslel, protože s jejich obsahem se vnáší do půdy, poměrně velké množství umělohmotných vláken, které se v půdě, téměř nerozkládají.
JMn
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 09 Máj 2023, 11:09

Kompost informacie

10 Máj 2023, 07:34

dagdag napísal:
26 Apr 2023, 19:47
Všichni zapomínáte na to nejdůležitější - na vodu. Samozřejmě, je také důležité, udržet nějaký poměr N-C. Při zachování správné vlhkosti, se i ty psí chlupy, rozloží.Týká se to i prasečích štětin, z domácí zabíjačky. Sáčky z vysavače, bych si rozmyslel, protože s jejich obsahem se vnáší do půdy, poměrně velké množství umělohmotných vláken, které se v půdě, téměř nerozkládají.
Kompost by měl mít vždycky "kůži" aby nevysychal - jako živý organismus... Všechno vlhké a mastné ve správném poměru smíchané, překrýt 15-20 cm vrstvou slámy nebo sena. A nejlíp nasadit žížalu hnojní, spíše ne tu kalifornskou, protože je choulostivější a konzumace hlíny s kamínky jí poškozuje trávicí trakt. Ta je vhodnější do domácích vermikompotérů.

Žížaly pak žijí hlavně při povrchu na pomezí kompostové hmoty a vrstvy lámy a postupně se propracovávají hlouběji až z původních 100% hmoty zbyde 20% kvalitního vermi/kompostu. V některých oblastech se žížala hnojní vyskytuje i volně v půdě a váš kompost si sama najde.

O procesech v kompostu se moc hezky čte. I realizace může být příjemná, když ty fáze rozkladu znáte a hrajete si s tím. :D
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

10 Máj 2023, 11:31

dagdag napísal:
26 Apr 2023, 19:47
Všichni zapomínáte na to nejdůležitější - na vodu. Samozřejmě, je také důležité, udržet nějaký poměr N-C. Při zachování správné vlhkosti, se i ty psí chlupy, rozloží.Týká se to i prasečích štětin, z domácí zabíjačky. Sáčky z vysavače, bych si rozmyslel, protože s jejich obsahem se vnáší do půdy, poměrně velké množství umělohmotných vláken, které se v půdě, téměř nerozkládají.
Podle mě neméně důležitý jako voda je vzduch. Nejlépe rozložený je kompost v té vrchní, provzdušněné vrstvě. A to přesto, že materiál tam byl přihozený jako poslední. Naopak úplně dole bývá někdy taková mazlavá hmota, připomínající spíš siláž. Přeházení kompostu ten problém snadno vyřeší.
Správný poměr C/N pomůže a výrazně urychlí rozklad. Ale není to zákon. I samotné hromady pilin, štěpky nebo slámy se nakonec rozloží a přemění v humus, Nějaký dusík naprší, něco přinesou mikro a makroorganizmy. Vzniklý kompost je sice poměrně chudý na bioprvky, ale dobře váže vodu, živiny dodané odjinud a pufruje případné odchylky pH.
Napísať odpoveď