Kompost informacie

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

17 Jún 2020, 09:11

Petr z H. napísal:
17 Jún 2020, 07:15

Ono taky není divu, když tráva při růstu vysaje živiny z půdy a rozkladem je tam pouze vrátí bez přidané hodnoty ...
Tráva při svém růstu vytváří za pomocí bakterií veliké množství nových dusíkatých látek (nejen jetel). Takže půdu o něco obohatí.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Kompost informacie

17 Jún 2020, 09:24

a F-550 by si tam neporadila? ja vim , je to plocha na chození, ale když se tam nevymotá ani nejakej malotraktor s mulčovačem tak zbývá ruční práce.
sekackou s košem sem myslel rider s aspoň 300l košem na takovou plochu spíš s 600l a dělat hromádky.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

17 Jún 2020, 16:25

Tráva při svém růstu vytváří za pomocí bakterií veliké množství nových dusíkatých látek (nejen jetel). Takže půdu o něco obohatí.
[/quote]

Kde to píšou? Přiznám se, že jsem to nevěděl, Měl jsem zato, že hlístkovité bakterie vážoucí dusík na kořenech jednoděložných trav nežijí.
Každopádně si myslím, že tam, kde se tráva seče do koše a nehnojí, živin v půdě spíš ubývá.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

17 Jún 2020, 17:15

Kromě typicky symbiotických diazotropních bakterií (např. Rhizobia, Frankia, Cyanobacteria) existuje skutečně veliké množství nesymbiotických bakterií aj. organismů, které váží v půdě volný dusík. Jsou to např.: Clostridium, Desulfovibrio, Klebsiella pneumoniae, Bacillus polymyxa, Bacillus macerans, Escherichia intermedia, Azotobacter vinelandii, Anabaena cylindrica, Nostoc commune, Rhodobacter sphaeroides, Rhodopseudomonas palustris, Rhodobacter capsulatus.
Podrobnější informace bude podle těchto názvů snadné vyhledat. Tam, kde se tráva seče do koše a nehnojí, asi ubývá jen K, P, Ca, Mg, pokud je netvoří podložní hornina nebo nenafouká vítr ze severní Afriky.
Ještě bych doplnil, že vázání vzdušného dusíku do substrátu je vysloveně anaerobní katalytická reakce. Neprobíhá tedy v aerobně rozkládaném kompostu.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kompost informacie

17 Jún 2020, 19:17

Pak jsem nepochopil tu reakci, když jsem řekl, že mulčováním trávy se maximálně vrátí to, co tráva odebrala, a nic navíc to nepřidá, růst trávy se nezlepší. Takže je to přesně tak - proto mi tráva poroste stále stejně mizerně a mulčováním se nic nevyřeší, musel bych v sadu trávu přihnojovat. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

17 Jún 2020, 19:50

Asi někde tráva roste špatně a jinde lépe i bez hnojení. Já si myslím, že dusíkaté látky, které tráva odebrala, se obnoví půdními organismy na původní hodnoty. Pokud tam tu trávu nechám, dodám nějaký dusík navíc a taky doplním humus. To by také mělo pomoct. Samozřejmě, dalšími podmínkami jsou světlo, teplo, vlhko, aspoň trochu propustná zemina, minerály apod. Já odvážím vždycky všechnu posekanou trávu na všech pozemcích a nevidím její úbytek ani pod velikými stromy. Není to tak zřejmě všude.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kompost informacie

17 Jún 2020, 20:54

Před chvílí jste napsal, že "vázání vzdušného dusíku do substrátu je vysloveně anaerobní katalytická reakce". Proto nevím, jak by se dusík dostal do půdy z rozšmelcované trávy ležící na zemi. Zkrátka ani sbírání, ani mulčování trávy nemá žádný vliv na další růst trávy. Louka vypadá úplně stejně tam, kde ji několik let mulčuji, i hned vedle, kde ji zemědělec seká a balíkuje. Naproti tomu se jí daří perfektně na zahradě, ačkoli posekanou trávu sbírám na kompost a nijak nepřihnojuji.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kompost informacie

17 Jún 2020, 20:58

Jak píše Mimmo, dodá se organická hmota, dochází ke zlepšení půdní struktury, rozvoji mikroorganismů, lepší mineralizaci ...
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

18 Jún 2020, 06:22

Petr z H. napísal:
17 Jún 2020, 20:54
Před chvílí jste napsal, že "vázání vzdušného dusíku do substrátu je vysloveně anaerobní katalytická reakce". Proto nevím, jak by se dusík dostal do půdy z rozšmelcované trávy ležící na zemi.
Asi jsem to nevysvětlil dobře. Plynný půdní dusík vytvoří čpavek nebo amonné soli bez přístupu kyslíku pomocí bakteriálních enzymů a vody. Tyto enzymy obsahují i železo a molybden. V rostlinách se z amonných iontů tvoří složitější dusíkaté látky.
Posekaná tráva obsahuje mnoho složitých dusíkatých látek, jako bílkoviny, aminokyseliny, chlorofyl aj. Ty se rozkládají za přítomnosti kyslíku, vody a dalších mikroorganismů na jednoduché rozpustné dusíkaté látky využitelné rostlinami (dusičnany, amonné soli).
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

18 Jún 2020, 21:31

Musím poděkovat Mimmovi, protože ty údaje o vazbě dusíku v anaerobních podmínkách jsou - alespoň pro mě - opravdu nové. A že to umí řada mikrobů, včetně původce klebsielové pneumonie, je taky pravda, ač to zní těžko uvěřitelně. Učíme se pořád.
Naskýtají se ale další otázky:
1. Je prostředí kolem kořenů trav dostatečně anaerobní, aby mohlo vzniknout množství dusíkatých látek využitelných kořínky, které by nahradilo dusík odstraněný sečením?
2. Proč je jednou z důležitých činností při péči o trávníky jejich aerifikace, dokonce jsou k tomu účelu konstruovány speciální stroje. Např zde: https://www.youtube.com/watch?v=qguk3t67CR4 Není to kontraproduktivní?
3. Existují komplexní hnojiva pro jednotlivé druhy rostlin - např. více druhů Kristalonu. Proč má hnojivo určené speciálně pro trávníky (fialový Kristalon trávník) ze všech nejvyšší podíl dusíku? Víc, než Kristalon start!
Vysvětluji si to tak, že vazba dusíku řadou mikrobních kmenů za anaerobních podmínek existuje, ale její vliv na koloběh živin v trávníku je podružný.
Napísať odpoveď