Kompost informacie

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Kompost informacie

13 Jún 2020, 19:21

Neviete aky ma byt pomer v percentach, zelena ku hnedej zlozke?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

13 Jún 2020, 20:18

Kompostovat se dá skoro každý poměr. Pro optimální kompostování a současně pro optimální výživu bych doporučil dva díly zeleného a jeden díl hnědého. Když je hnědého hodně a máte i štěpku nebo piliny, přidává se dusík ve formě močoviny, hnoje apod.
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Kompost informacie

13 Jún 2020, 20:37

Ja mám dva plastové 400l kompostéry.Jeden starší, do ktorého som tento rok nepridával a jeden čerstvý, aktuálne dopĺňaný.Včera som skúšal teplotu na pocit rukou.Starý kompost studený no a v tom novom som skoro ruku neudržal.Taká tam bola teplota.Dávam od oka zeleného a hnedého(piliny,hobliny).Zeleného je tam viac.Trávu dávam iba občas, využívam ju na mulčovanie.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

14 Jún 2020, 09:17

Já mám na kompostování svůj osobitý názor. Je to odkladiště rozložitelného odpadu, neřeším poměr zeleného a hnědého. Na kompostu skončí všechno, v takovém množství , jakého se právě potřebuju zbavit.
Prílohy
kompost1.jpg
kompost2.jpg
kompost2.jpg (108.49 KiB) 4448 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kompost informacie

14 Jún 2020, 11:16

Já jen zkušenost z posledních let, kdy jsme na velké kompostiště navezli obrovské množství trávy. Většinou zhnila. Pak přidáno velké množství jablečných výlisků a pak ještě švestkových výpalků. Občas přesypáno, lépe napsáno zasypáno dřevěnými pilinami zpod cirkulárky. A pak taky nějaké drny po čištění zanedbaných chodníků a betonové plochy. A zase tráva a tak...
Kompost to není, jen biologické smetiště. Ale prioritou bylo zbavit se odpadu. Větší množství kompostu už nepotřebuji.
*
*
Když jsem kdysi pro výsadby apod. potřeboval, tak jsem se snažil aby jeho obsah byl co nejvíce rozmanitý. Dokonce jsem ho proléval roztoky baktérii, vlhčil a v suchu i zakrýval.
Neskutečně to pak pracovalo. Kouřilo se z toho tak, že jsem měl až strach ať nějaký kolemjdojcí na něj nezavolá hasiče.
*
Co se mi hrubě neosvědčilo byly staré vlněné kabáty, oděvy, klasické jutové pytle a špagáty a hrubší větve.
(U toho posledního jsem si myslel, že se taky rozloží. Třeba jak se doporučují při zakládání "Vysokých záhonů". Anebo že hmotu provzdušní...).
Nestalo se tak a velmi to stížilo přehazování a vůbec veškerou manipulaci s tím jinak dobrým kompostem.
Ani lopata, ani rýč, ani vidle, ani rýč. Rukama jsem to musel vybírat a tahat z té obrovské hromady.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Kompost informacie

14 Jún 2020, 11:51

Hrubsi vetve to je kolko cm? Kolko odporucate maximalnu hrubku konarov aby to presne takto nekomplikovalo pracu s kompostom?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

14 Jún 2020, 12:05

Větve do kompostu nedávám žádné. Pouze ve formě štěpky. A i tu přidávám až po roce, během něhož se část použije na mulčování. Rekordmanem jsou patrně větvičky cypřišů a tůjí, i tenounké přežijí několikaleté kompostování.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 14 Jún 2020, 14:35, upravené celkom 1 krát.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Kompost informacie

14 Jún 2020, 12:28

Mám kompost stejně jako vy: na všechen rozložitelný materiál. Skončí tam i ušpiněné kartony a noviny, kterýma vystýlám kbelík na zbytky z kuchyně. Větve dospod dávám, tak do 2cm průměr, ani ne tak záměrně spíš, že je prostě potřebuju někam ,,uklidit". Ale mě kompost zraje ve velké hromadě i 5 let. Jo k původní otázce: žádné poměry neřeším, když je tam moc trávy a hnije, tak hnije, mě je to jedno a sousedy nemám, nakonec se stejně rozloží. Už léta jsem moc trávy nezažila, ta trocha, co přežila léto, se použila na mulčování. Jinak to tam peru, jak to zrovna ze zahrady vozím: na jaře je fůra suchého materiálu, z ostříhaných keříků(třeba tavolníky) a trvalek, pak začnou plevele, případně ta tráva a to se tam valí prakticky jen zelené. Ale v té ploše se to prostě celkem rovnoměrně rozestele na přijatelnou vrstvu. Všechno suché zjara už mi na původní nevlezlo, tak se nechalo v novém oddílu, teď se vozí zelené, původní po dešti zase konečně klesnul, tak tam na to přihazuju i to suché zjara. Báj očko prostě.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kompost informacie

14 Jún 2020, 13:38

S těma větvičkama jsem se už poučil. Ani jednu do kompostu!!!

(Buď spálit na ohništi, nebo nastříhané do bedniček na podpálku do kachláku apod. Drtič, štěpkovač jsem zrušil).
Přece jen mi přišlo jednodušší stříhat hned při řezech apod. než štípat třísky ze špalků nebo hrubých větví anebo vytahovat nějaký štěpkovací stroj.
Když ty tenké větvičky, včetně vyzrálého réví jde použít efektivněji než do kompostu...
*
Jinak do kompostu nemám, neměl, jsem problém s ořechovým listím, papírovými kartóny, tiskovinami, septikem, popelem, kuchyňskými i olejovitými odpady, opadanou omítkou po krupobití, štěrkem, pískem a vůbec se vším co je přírodního původů.
Jako bonus bylo taky dobré nechat si to vše prolít zemědělskou kejdou.
(Pokud se teda v okolí po polích vylévala).
*
No, koloběh živin, co dnešní ekologové na polích nechápou.
*
Nebo to nechápu já, že s tím hnojit nemůžou?
Že to musí vozit do nějakých "čističek" a platit za likvidaci?
*
Nevím, nerozumím tomu, nejsem žádný ekolog. Jen si vzpomínám, jak kdysi hnojilo staré JZD a mí předci.
A oproti dnešku jim to fungovalo víc než dobře...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

14 Jún 2020, 14:44

Kompost to není, jen biologické smetiště.

Přesně tak by se dalo pojmenovat to, co vzletně nazývám kompostem. Ale výsledek je stejný, po 3 letech (s jedním přeházením) z toho vznikne krásný sypký materiál vonící zeminou.
Jeden můj kamarád, kterému se můj třídílný kompost líbil si ho založil také. Po letech se mu přestalo chtít tu hromadu přehazovat. Tak jeden rok dává odpad na první hromadu, druhý na druhou a třetí rok na třetí. A když jsou všechny plné, tu nejstarší rozveze ke stromům, na záhony, na trávu. "Budeš se divit", říká mi, "ono se to taky rozloží, i bez toho přehazování."
Napísať odpoveď