Kompost informacie

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Kompost informacie

14 Jún 2020, 16:35

Se nedivím...kámošovi ;) Že bych něco prohazovala?!? Ani omylem ;) U nás oddíl kompostu vyváží bagr. Ani by mne nenapadlo to všechno kopat a vyvážet ručně. Bagr to vyveze na hromadu opodál a já si pak třeba tři roky odtud kompost kátruju a vyvážím do zahrady. Nebo i nekátruju, záleží, na co ho zrovna potřebuju. Pravda, lepší by bylo, kdyby byl na nějakém betonu třeba a zakrytý, ale stačí mi to alespoň takhle, je ho dost :)
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

14 Jún 2020, 19:18

Já jsem tedy ještě přehazovat nepřestal. Ono to sice práci dá, ale když jsou ty koje vedle sebe, jde to poměrně rychle. Při přehazování přikrmím kompost naředěnými slepičinci, které jsem do podzimu nespotřeboval.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kompost informacie

14 Jún 2020, 19:44

Mám jen "dvoukomorové" kompostoviště - v jednom loňský materiál, který použiju letos na podzim nebo příští jaro, do druhého plním letošním materiálem plus předrozložené ořechové listí z loňského podzimu. V průběhu to 2 - 3× překopávám.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

14 Jún 2020, 19:56

Já jsem kdysi slíbil, že zhodnotím, jak mi porostou cukety na anaerobním kompostu bokashi. Zatím dobrý. Kompost vypadal jen mírně polorozložený, ale cukety rostou mimořádně dobře. Nehnojil jsem ničím jiným a zalévám dešťovou vodou. Fermentovaný rostlinný odpad je přinejmenším vhodný pro rostliny první trati. Houby a bakterie pomáhají transportu živin do kořenů rostlin.
Prílohy
Příprava fermentace
Příprava fermentace
Bokashi 002.jpg (141.18 KiB) 3664 zobrazení
Polokompost bokashi
Polokompost bokashi
Cukety
Cukety
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Kompost informacie

16 Jún 2020, 20:56

ja mel kompost trojkomorový. jenže materiálu bylo tolik, že se hromadil a nakonec se zkompostovaly i prkna mezi sekcemi a zustaly jen železne sloupky. takže sem to všechno vyvozil na pole kde to zmizelo jako nic a kompost zrušil. ted vozím přímo na hromadu na kraj pole.
Na zahradě v Brně mam kompost ze starych pražců a tam to funguje tak že se tam vozi vše, listí, tráva, zbytk rostlin atd. a odebírá zespodu. Bezproblemu dvacet let.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kompost informacie

16 Jún 2020, 21:24

Vím, že to existuje a i že byly doby kdy byly velmi "populární".
Ale nikdy jsem se o nic podobného nezajímal.
*
V "horkém" kompostu by ty kaliformské žížaly asi nepřežily, ale co jinak?
Máte s nimi, nebo s podobnými žravci nějaké praktické zkušenosti?
*
*
Já jen, že u nás teď furt prší, tráva v sadu a vlastně i všude kolem narostla do obludných rozměrů, už i leží....
A s jejím kompostováním v takovém množství nemám zrovna dobré zkušenosti. Jen na kompostišti zhnije.

Co tam do té obrovské hromady něco takového vypustit, nasadit?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Kompost informacie

16 Jún 2020, 22:00

kalifornské žížaly jsou asi na stejném levelu jako RRD (japonský topol) a podobné marketingové trháky. pokud máte hodně posekané trávy z koše sekačky tak ji prostě vyvozte na jednu hromadu a příroda se o ni postará sama. jakkoli to míchat v tomto množství je nereálné. u nás se tyto hromady už zavadlé na podzim svezou na pole a tam rozháží a zaorají. Pokud nevyvezou tak breberky si k tomu najdou cestu samy.

potřebujete tam sekat do koše? nestačí to zmulčovat a nechat ležet ať se aspoň něco vrátí? jde to i posekat bubnovkou a nechat ležet, ale rozkládá se to tak dva roky a vrstva stařiny je dost silná. Ale zase v tom je život a příznivě to ovlivňuje vlhkost půdy.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kompost informacie

16 Jún 2020, 23:01

Sekačky s košemi, úmyslně to píšu v množném čísle, jsou absolutně nepoužitelné. Teda v některých podmínkách.
(Pro hypoteční "holubáře" jsou určitě nekonečným zdrojem zábavy a vyplněním volného času na "zahradě").
Ale v sadech a větších plochách?
*
*
Už před léty jsem přešel na mulčování. A postupně čím dál později a na vyšší a vyšší to trávní sfinstfo.
(Asi to nebyl špatný nápad když i v okolí někteří mi podobní to tak začali taky dělat).

Jenže to trávisko většinou přeroste. Jako třeba letos. Už je skoro do pasu.
Furt prší, "malý ruční" mulčovač mokrou trávu rád nemá, traktor s velkým se do sadu nevleze a tak.

Ono ten trávní bordel po mulčování se rozkládá celkem velmi rychle, ale

- čím víc se ho tam nechá, tím rychleji to sfinstfo v dalších létech roste
- švestkový sad, rané odrůdy - nechci v sudech žádnou trávu....

Takže budu muset, aspoň poblíž stromů, hrabat, odvážet a raději použít bubnovku...
*
Cca 1-2ha
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kompost informacie

17 Jún 2020, 07:15

Rafael napísal:
16 Jún 2020, 23:01
Sekačky s košemi, úmyslně to píšu v množném čísle, jsou absolutně nepoužitelné.
Naopak, sekačky s košem jsou nenahraditelné! ;) Vždy první, případně i druhé sekání provádím do koše a sypu kolem stromků jako mulč, aby u nich půda tolik nevysychala (a nerostl plevel). Skvěle to funguje. A to tak sekám 2000 m2, trávu využiju beze zbytku, a ještě trochu schází.

Rafael napísal:
16 Jún 2020, 23:01
- čím víc se ho tam nechá, tím rychleji to sfinstfo v dalších létech roste
Kéž by. Ta tráva roste stále stejně mizerně, i když už čtvrtým rokem mulčuji. :? Málo živin (pěkně roste jen kolem stromků), a mulčováním jich nepřibývá ... Ono taky není divu, když tráva při růstu vysaje živiny z půdy a rozkladem je tam pouze vrátí bez přidané hodnoty ...
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

17 Jún 2020, 08:07

Nemůžete porovnávat rozdílné podmínky - extenzivní sad a intenzivní zahrádku. Co se hodí do jednoho, nehodí do druhého. U nás kolem domu, terasy, na dvorku a u květinových záhonků sečeme do koše, v ovocném sadu pak bez koše. Posečená tráva tam buď zůstane nebo se (pod švestkama určitě) pohrabe jako zbytky vymáčeného sena.
Napísať odpoveď