Kompost informacie

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

19 Jún 2020, 17:36

vysloužil napísal:
18 Jún 2020, 21:31
Naskýtají se ale další otázky:
Asi nejsem ten správný znalec. Ale také si myslím, že extrémního růstu trávníku dosáhneme jedině při silném hnojení, silném zalévání a earifikaci. O světle a teple ani nemluvím. Ekologickým zahrádkářům se však naopak doporučuje, aby to s okopáváním nepřeháněli. Jinak výrazně sníží syntézu dusíkatých látek ze vzduchu v půdě a musejí více hnojit. Pro lenochy je to tedy dobrá zpráva. Ale i anaerobní proces potřebuje určitý zdroj vzduchu, přinejmenším k vůli přísunu dusíku. Druhým důvodem je částečná mikrobiální oxidace (zbytkovým kyslíkem) vzniklých amonných solí na nitráty. Rostlinám lépe pomáhá směs amonných solí a nitrátů. Anaerobní prostředí nemusí být těsně pod povrchem zeminy. Vytvářené dusíkaté látky se ke kořenům dostanou difúzí a hlavně pletivy všudypřítomných hub, které přepravují živiny i na vzdálenost několika metrů.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

19 Jún 2020, 19:47

To mě právě napadlo, jak lze zajistit anaerobní podmínky pro vazbu dusíku, když ten dusík se nachází ve vzduchu společně s kyslíkem.
Každopádně ryzí empirie ukazuje, že když trávník neroste dobře, pomůže provzdušnění a přihnojení dusíkatým hnojivem.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

15 Máj 2021, 16:50

Dočetl jsem se, že i v zažívacím traktu některých lidí byla objevena dosud neznámá bakterie Desulfovibrio diazotrophicus, která také dokáže vázat plynný dusík na jeho biologicky využitelné sloučeniny. Tato bakterie se vyskytuje zejména u lidí s nižší konzumací bílkovin. Má bohužel i nepříjemný vedlejší efekt, protože také redukuje sírany na páchnoucí sirovodík. Nevím, zda žije i zažívacím traktu zvířat a zda se toho dá nějak využít (zvýšení výživné hodnoty potravy nebo aspoň mrvy).

V zimě jsem si kromě normálního kompostu vyrobil i anaerobní bokashi kompost. Tato polorozložená fermentovaná hmota se mi osvědčila při pěstování cuket. Fermentace ničí drobná semínka plevelů, ale silné oddenky dužnatých plevelů nebo klíčící ořech tento proces nějakou dobu přežijí.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Kompost informacie

15 Máj 2021, 20:26

Pánové, dovolíte neodborný dotaz ? Když tu píšete (pokud jsem to pochopila), že sekáním trávy do koše (mulčuji s ní stromky) se neodebírá dusík...Když jsem teď několik let trávník nepřihnojila, začal mi na některých místech růst mech. Letos zjara ho bylo místy už tolik, že mezi ním trčelo jen pár lístků trávy. Stačilo pocukrovat močovinou a mech téměř zmizel a tráva houstne...Jaký je tedy důvod (pokud ne N z močoviny)?
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

15 Máj 2021, 23:10

Lída napísal:
15 Máj 2021, 20:26
Pánové, dovolíte neodborný dotaz ? Když tu píšete (pokud jsem to pochopila), že sekáním trávy do koše (mulčuji s ní stromky) se neodebírá dusík...Když jsem teď několik let trávník nepřihnojila, začal mi na některých místech růst mech. Letos zjara ho bylo místy už tolik, že mezi ním trčelo jen pár lístků trávy. Stačilo pocukrovat močovinou a mech téměř zmizel a tráva houstne...Jaký je tedy důvod (pokud ne N z močoviny)?
Podle mě se sekáním trávy do koše odebírá dusík a nejen ten. Půda není perpetuum mobile.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

16 Máj 2021, 07:27

Podle mě se sekáním trávy do koše odebírá dusík a nejen ten. Půda není perpetuum mobile.


Půda jistě není perpetum mobile. Nicméně na kvalitních půdách mohu odvážet posekanou trávu a jiný plevel stále dokola a pořád roste desetkrát rychleji než bych chtěl. Bez hnojení. Když na týden odjedu, nedá se to vůbec posekat. Mech by mi nevadil, ale při silném osvětlení a teplotě se nikde neudrží. Nějaký dusík zachycují půdní bakterie, další spadne s dešťovou vodou. Něco dodají i uvadlé rostliny v horkém létě a trus bezobratlých živočichů. Sprašová (aj.) hornina se stále pomaličku rozpouští a poskytuje nezbytné minerály. Ty navíc přijdou i z nebe. Nemusí to být jen prach až ze Sahary, ale spíše prach z okolních polí, když je sucho a četné prachové částice v topné sezóně. Jemné částečky prachu se rozpouštějí mnohem rychleji než kamení. Zvláště když jim pomáhají kyseliny v koříncích rostlin.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

16 Máj 2021, 08:40

Mimmo napísal:
16 Máj 2021, 07:27
Podle mě se sekáním trávy do koše odebírá dusík a nejen ten. Půda není perpetuum mobile.


Půda jistě není perpetum mobile. Nicméně na kvalitních půdách mohu odvážet posekanou trávu a jiný plevel stále dokola a pořád roste desetkrát rychleji než bych chtěl. Bez hnojení. Když na týden odjedu, nedá se to vůbec posekat. Mech by mi nevadil, ale při silném osvětlení a teplotě se nikde neudrží. Nějaký dusík zachycují půdní bakterie, další spadne s dešťovou vodou. Něco dodají i uvadlé rostliny v horkém létě a trus bezobratlých živočichů. Sprašová (aj.) hornina se stále pomaličku rozpouští a poskytuje nezbytné minerály. Ty navíc přijdou i z nebe. Nemusí to být jen prach až ze Sahary, ale spíše prach z okolních polí, když je sucho a četné prachové částice v topné sezóně. Jemné částečky prachu se rozpouštějí mnohem rychleji než kamení. Zvláště když jim pomáhají kyseliny v koříncích rostlin.
Kvalitní a odpočaté půdy vydrží odčerpávání živin rostlinami dlouho, ale ne donekonečna. Ostatně stav mnoha našich polí to dokládá. Nejde samozřejmě jen o dusík, jen je to na něm nejvíc vidět.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kompost informacie

16 Máj 2021, 09:58

V produkčním/intenzivním zemědělství se používají normativy, kolik živin která plodina během vegetace z půdy odčerpá - kolik živin se sklizeným produktem z pole "odejde". S přihlédnutím ke konkrétnímu místu, předplodině, nárokům následné plodiny atd. je pak nutné tyto do půdy dodat. Sekundární vstupy jsou víceméně zanedbatelné.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

16 Máj 2021, 10:29

Mikeš13 napísal:
16 Máj 2021, 09:58
V produkčním/intenzivním zemědělství se používají normativy, kolik živin která plodina během vegetace z půdy odčerpá - kolik živin se sklizeným produktem z pole "odejde". S přihlédnutím ke konkrétnímu místu, předplodině, nárokům následné plodiny atd. je pak nutné tyto do půdy dodat. Sekundární vstupy jsou víceméně zanedbatelné.
Jenže pole není hydroponie. Struktura půdy, její utuženost, množství humusu, složení půdního edafonu, to jsou všechno parametry, které se těžko definují v normativech a ještě hůř se obnovují.
To jsme ale odbočili. Já si prostě nemyslím, že je možné, abychom na zahradě pravidelně sekali a odváželí trávu a půda si sama obnovila svoji úrodnost.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Kompost informacie

16 Máj 2021, 11:57

Díky za odpovědi. Půda tam, co je trávník, moc kvalitní není - jen vrstva ornice, co se "udělala" za 60 let (cca 30cm), vespod písek. Jen bylo zajímavé, že mech nebyl na zastíněných místech, ale převážně na slunci. Pod staršími stromy, kde je v těchto místech zatravněno, ale přihnojuji Cereritem, byla tráva hustá a zelená. No hlavně, že po tom přihnojení močovinou už se tráva zelená všude :D
Napísať odpoveď