Kompost informacie

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

23 Okt 2022, 06:55

Mimmo napísal:
15 Máj 2021, 16:50
V zimě jsem si kromě normálního kompostu vyrobil i anaerobní bokashi kompost. Tato polorozložená fermentovaná hmota se mi osvědčila při pěstování cuket. Fermentace ničí drobná semínka plevelů, ale silné oddenky dužnatých plevelů nebo klíčící ořech tento proces nějakou dobu přežijí.
Letos si zase vyrobím anaerobní "kompost" na cukety a dýně. Přes zimu nepotřebuji sudy a biomasy je teď hodně. Snažím se míchat listí různých stromů s plevelem a trávou. Myslím, že anaerobní bakterie jsou všudypřítomné, ale přidal jsem tam okrajové listí ze zelí a vypláchnu do směsi obaly od jogurtu a podmáslí.

Do jednoho kompostéru chci také navézt hnůj. Po odležení ho zaryju ke stromům.
Prílohy
Bokashi 001.jpg
Bokashi 001.jpg (152.72 KiB) 1599 zobrazení
David

IP:  115.89

Kompost informacie

23 Okt 2022, 19:29

Toto by som rad vyskusal. Sud mate celu zimu vonku alebo niekde v pivnici?
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

23 Okt 2022, 20:16

Lepší by byla o něco vyšší teplota než venku. Asi to odvalím do větrané boudy (je to dost těžké-natlačené). Ještě tam několikrát přidám a pak to nechám kvasit. Myslím, že se při tom procesu uvolňují plyny (CO2 + metan), takže bych to nedával do nevětraných prostor.
Prílohy
Bokashi 002.jpg
Bokashi 002.jpg (115.11 KiB) 1525 zobrazení
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

23 Okt 2022, 23:05

Vím, kdo si hraje nezlobí.
Přesto mi trochu uniká smysl toho všeho. Jaký rozdíl čekáte oproti běžnému postupu - nechat rostlinný odpad jednoduše na hromadě (v ohrádce, v kompostéru,...), až se aerobním způsobem přemění v sypký kompost?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kompost informacie

24 Okt 2022, 08:06

vysloužil napísal:
23 Okt 2022, 23:05
...Přesto mi trochu uniká smysl toho všeho. Jaký rozdíl čekáte oproti běžnému postupu - nechat rostlinný odpad jednoduše na hromadě (v ohrádce, v kompostéru,...), až se aerobním způsobem přemění v sypký kompost?
Na 'totáčfóre' sú téme bokashi-kompostu venované 2 vlákna (stačí zadať do vyhľadávača slovo 'bokashi'). Zaujímavá diskusia s argumentmi pre aj proti. IH
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

24 Okt 2022, 11:44

vysloužil napísal:
23 Okt 2022, 23:05
Vím, kdo si hraje nezlobí...
Teď jste mě odhalil, ačkoliv já někdy zlobím i tak.
V případě anaerobních kompostů jsou mé současné vnitřní argumenty následující:

• Neřídím se jen logikou, ale i dojmy.
• V době nadbytku biomasy využiji i dočasně nepotřebné sudy k umístění velkého množství polétavé hmoty.
• V sudech se mi dobře kombinují různé druhy biomasy. Nadbytky některé složky jdou na kompost bez kombinace.
• Výsledná hmota je přímo a dlouho využitelná rostlinami 1. trati.
• Věřím, že z fermentované biomasy dostanu do půdy až pětinásobek uhlíkatých sloučenin, trojnásobek dusíkatých látek a o něco více sloučenin fosforu a síry., oproti mému běžnému kompostu. Nemám to ověřeno žádným měřením, ale prostě tomu věřím. Z běžného kompostu mi v plynech a výluzích uteče mnohem více CO2, NH3, H2S, PH3... takže výsledná hmota zapravená do země je mnohem menší. To vidím i bez brýlí. Potřebu uhlíkatých sloučenin v půdě (katalyzátor některých biochemických reakcí) dnes už skoro nikdo nezpochybňuje.
David

IP:  115.89

Kompost informacie

24 Okt 2022, 11:50

V zahradnom komposte sa mi hrabu potkany, tak ich chcem prestat prikrmovat odrezkami zeleniny z kuchyne a pod. :), tie by sli do uzavreteho sudu. Na otvoreny kompost by som uz hadzal len travu, listie, stiepku a piliny.

Este si to prestudujem a mozno vyskusam najprv v nejakej malej nadobe
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Kompost informacie

24 Okt 2022, 14:22

Mimmo, jelikož tomu houby rozumím, tak se zeptám: když je to v tom sudě, ala kysané zelí ;) Jak vypadá výsledný produkt vlastně? Já si tedy trochu představuju ne moc vábnou zkvašenou ,,břečku"...což mi nezní moc lákavě ;) :)
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

24 Okt 2022, 21:17

konvalinka napísal:
24 Okt 2022, 14:22
Mimmo, jelikož tomu houby rozumím, tak se zeptám: když je to v tom sudě, ala kysané zelí ;) Jak vypadá výsledný produkt vlastně? Já si tedy trochu představuju ne moc vábnou zkvašenou ,,břečku"...což mi nezní moc lákavě ;) :)
Už jsem to tu dával v VI/2020. Nebylo to tak hrozné a bylo to trochu cítit po houbách. Kdysi jsem měl listovku z neoschlého lipového listí v uzavřených plastových pytlech (zimní izolace vodoměru) a byla to nevábná kaše. Nejméně vábný anaerobní kompost je však zeleň v kádi zalitá vodou na slunci. Ta strašně páchne už za dva týdny a většina síry a fosforu asi uteče do vzduchu v jedovatých plynech.
Prílohy
Fermentovaná biomasa po 4 měsících v zimním období
Fermentovaná biomasa po 4 měsících v zimním období
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1042
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kompost informacie

27 Okt 2022, 08:38

Nevím, co má prezentovat tato fotka, ale já na ní vidím hromadu netknutého (nerozloženého) listí a větviček. To přeci není možné považovat za kompost, a pokud to zapravím do půdy, rozklad tohoto mi naopak z půdy bude dusík odsávat. Nebo se pletu?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď