Kompost informacie

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
Jan

IP:  32.215

Kompost informacie

29 Jún 2021, 12:38

Každý rok riešime problém s bylinnými časťami rajčín, paprík, kukurice, čoskoro už zemiakov.

Ako ich čo najrýchlejšie skompostovať?

Keď je čas a chuť, sekáme ich rýľom, ale aj tak je to aspoň na 2 roky a stále sa v komposte nájdu nerozložené veľké kusy.

Išlo by to zazelena prehnať drvičom na haluze? Máte nejaký osvedčený spôsob, ako sa tohto "odpadu" čo najrýchlejšie zbaviť?
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Kompost informacie

29 Jún 2021, 13:13

Ja to tak s paradajkami, paprikami, rôznymi kvetmi, prípadne bylinnými výhonami z hrozna alebo kiwi robím - len je viac roboty s jeho čistením. Ale asi závisí aj od konstrukcie drviča. Čo mu ale nejde, sú výhony tekvíc. Tie sú moc mäkké a vlaknité, takže sa po chvíli namotajú na kotúč. Tie sekám malou sekerkou. Je to oštara, ale raz za rok sa to dá prežiť.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kompost informacie

29 Jún 2021, 14:16

Jan napísal:
29 Jún 2021, 12:38
Každý rok riešime problém s bylinnými časťami rajčín, paprík, kukurice, čoskoro už zemiakov.

Ako ich čo najrýchlejšie skompostovať?

Keď je čas a chuť, sekáme ich rýľom, ale aj tak je to aspoň na 2 roky a stále sa v komposte nájdu nerozložené veľké kusy.

Išlo by to zazelena prehnať drvičom na haluze? Máte nejaký osvedčený spôsob, ako sa tohto "odpadu" čo najrýchlejšie zbaviť?
Čo tak prejsť to kosačkou (do zberného koša) a potom vysypať do kompostu ? IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

29 Jún 2021, 14:24

Jožo ZA napísal:
29 Jún 2021, 13:13
Ja to tak s paradajkami, paprikami, rôznymi kvetmi, prípadne bylinnými výhonami z hrozna alebo kiwi robím - len je viac roboty s jeho čistením. Ale asi závisí aj od konstrukcie drviča. Čo mu ale nejde, sú výhony tekvíc. Tie sú moc mäkké a vlaknité, takže sa po chvíli namotajú na kotúč. Tie sekám malou sekerkou. Je to oštara, ale raz za rok sa to dá prežiť.
S pomalobežným štěpkovačem takové problémy nejsou. Kousky jsou trochu větší, ale pro kompost to nevadí. Pro některé materiály (např. větvičky tůjí a jehličnanů) je poštěpkování nutné, bez toho v kompostu vůbec nezetlejí.
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Kompost informacie

29 Jún 2021, 22:49

Štiepkovač som videl v činnosti u známeho. Tie valčeky čo robil z hrubších konárov, sa mi zdali moc veľké. Navyše oproti nožovému bol podstatne pomalší. Ja po reze stromov drvím všetky konáre, nasypem to do vriec a potom počas sezóny miešam so zeleným materiálom. Nemám miesto na veľký kompost, takže sa snažím, aby bol za rok hotový. Ale preosievam ho pri vyberaní a čo neprejde sitom vraciam späť.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

30 Jún 2021, 10:37

Jožo ZA napísal:
29 Jún 2021, 22:49
Štiepkovač som videl v činnosti u známeho. Tie valčeky čo robil z hrubších konárov, sa mi zdali moc veľké. Navyše oproti nožovému bol podstatne pomalší. Ja po reze stromov drvím všetky konáre, nasypem to do vriec a potom počas sezóny miešam so zeleným materiálom. Nemám miesto na veľký kompost, takže sa snažím, aby bol za rok hotový. Ale preosievam ho pri vyberaní a čo neprejde sitom vraciam späť.
Možná záleží na druhu štěpkovače. Používám Bosch turbincut, v minulosti jsem, měl 2 rychloběžné s rotujícím nožovým talířem. Ty mi nevyhovovaly, tenké proutky se navíjely na talíř, stroje byly hlučné a vibrovaly. Je to ale už dost dávno, je možné, že s moderními stroji se pracuje líp. Podrcené válečky z Bosche jsou velké asi jako zátky na víno (většina materiálu ale pochází z tenších výhonů, tedy je podstatně drobnější), navíc jsou natolik zhmožděné, že se v ruce snadno rozeberou. Ačkoli se stroj točí pomaleji, hromadu klestí zpracuje rychleji než ty 2 nožové.
Míchání se zeleným materiálem je možné, je ale pravda, že kousky dřeva se rozkládají déle než tráva a listí. Proto veškerý poštěpkovaný materiál po řezu stromů nechávám rok na hromadě prolitý vodou se slepičinci (kvůli dusíku). Po roce, až se hromada částečně rozloží a zmenší, zakryji s ní na podzim čerstvý kompost, který se o rok později bude přehazovat a další rok ležet, než se použije. Po této době je štěpka v kompostu těžko detekovatelná. Drobné kousky polorozpadlého dřeva tam někdy vidět jsou, podobně jako v některých rašelinách.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

06 Dec 2021, 20:13

Tam, kde není sníh, se už může pomalu rozvážet kompost ke stromkům. Mně to zabere několik týdnů, tak začínám už teď. Stromy spí a až se probudí, udělá jim to dobře. Kdo ví, jaké bude počasí v příštích týdnech.
Prílohy
Kompost 02.jpg
Kompost 02.jpg (215.43 KiB) 2927 zobrazení
Kompost 03.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kompost informacie

06 Dec 2021, 22:42

Mimmo napísal:
06 Dec 2021, 20:13
Tam, kde není sníh, se už může pomalu rozvážet kompost ke stromkům. Mně to zabere několik týdnů, tak začínám už teď. Stromy spí a až se probudí, udělá jim to dobře. Kdo ví, jaké bude počasí v příštích týdnech.
Mně to taky zabere pár týdnů, proto jsem s rozvozem kompostu začal v půli října. Teď už je pokojně pod sněhem.
Neregistrovaný

IP:  44.11

Kompost informacie

13 Dec 2021, 22:27

Mimmo napísal:
06 Dec 2021, 20:13
Tam, kde není sníh, se už může pomalu rozvážet kompost ke stromkům. Mně to zabere několik týdnů, tak začínám už teď. Stromy spí a až se probudí, udělá jim to dobře. Kdo ví, jaké bude počasí v příštích týdnech.
Kompost na fotkách pouze rozvezete ke stromům nebo ho zrovna zapravíte do půdy?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kompost informacie

14 Dec 2021, 01:00

Vyhloubím jamky asi 30cm hluboké, naplním do 3/4 kompostem a překryju částí původní zeminy.
Napísať odpoveď