Substrat na vysev vs zahradna zemina

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Substrat na vysev vs zahradna zemina

04 Jún 2020, 18:55

Ze sa vsade odporuca na vysevy zeleniny vysevny substrat, to viem a chapem vyhody. Ale ako to robili ludia v minulosti? Boli pred 40 rokmi tiez substraty vysevne? Alebo sa sadilo do normalnej zeminy? A na druhej strane, do buducna: nie je nejake lepsie riesenie ako kazdy rok kupovat kvanta substratov?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Substrat na vysev vs zahradna zemina

04 Jún 2020, 19:20

jde si udělat "lepší zem" z prosetého kompostu a smíchat se zeminou a pískem, následně propařit. ale už to vyžaduje nejakou práci navíc. takže záleží jestli se vám to časově a finančně vyplatí.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Substrat na vysev vs zahradna zemina

05 Jún 2020, 12:16

Já na předpěstování rajčat a paprik (i kedluben, salátů a dýní) používám smíchanou zahradní zeminu s kompostem. Bez jakéhokoli propařování, ještě nikdy mi takto žádná klíčící rostlina nepadla. Někdy do toho přidám nejobyčejnější zahranický substrát, aby to bylo prodyšnější.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Substrat na vysev vs zahradna zemina

05 Jún 2020, 13:53

Tak jako jsou některé rostliny (např. rajčata) citlivé na zbytky herbicidů, jsou jiné rostliny citlivé na patogeny (klíčící papriky). Klíčící rostliny proto mají raději písek, perlit nebo chudou lehkou půdu. Nejlépe propařenou nebo aspoň promrzlou. To neznamená, že žádná kulturní rostlina nevyroste v kompostu nebo běžné zahradní zemině. Přesazování sazenic už je o něčem jiném. Tam je kompost obvykle vítán, zejména u rostlin 1. trati. Některé rostliny však kompost nemají rády a stačí jim slabá mineralizovaná výživa.
Lysenko
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 10:13

Substrat na vysev vs zahradna zemina

05 Jún 2020, 21:15

Skončil jsem u toho, že používám čistý stavební omítkový perlit. Na kaktusy, pro výsevy, do květináčů.
Pařit nebo péct doma zeminu je pro svobodné bezdětné bez čichových buněk.
V domácích podmínkách mi ve všem jiném rostou plísně. Naposledy když jsem to porušil, sázel jsem do kompostu v pytli z hobbymarketu. Bylo to cítit silně jehličnatou kůrou a možná v tom byl zbytek herbicidu - nic v tom neroste a všechno se kroutí jako by to byla hlína z Černobylu.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Substrat na vysev vs zahradna zemina

03 Jan 2022, 17:06

Myslite ze mozem zmiesat dokopy rozne druhy substratov na vysev?
Neregistrovaný

IP:  11.241

Substrat na vysev vs zahradna zemina

03 Jan 2022, 17:36

Môžete, prečo nie. Ale keď bude jeden z nich zlý (reziduá pesticídov, spóry plesní), ako potom zistíte ktorý z nich to bol, aby ste sa mu na ďalší rok vyhli.
Radšej si priplatím za dobrý substrát z baltskej rašeliny. Tie supermarketové sú miešané s kadejakého bordelu. A fakt že sa to oplatí, také krásne priesady som predtým nemával. R.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Substrat na vysev vs zahradna zemina

03 Jan 2022, 18:43

To ma nenapadlo, dobra poznamka👍😀
Substrat z baltskej raseliny, to je od nejakej konkretnej firmy alebo ako zistim co za raselina to je v nejakom substrate?
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Substrat na vysev vs zahradna zemina

03 Jan 2022, 22:33

Já jsem se jednou spálila, substrát pro výsev a byl samá hrudka nerozložené hmoty, musela jsem přes sítko pěkně půlku materiálu na stranu. Supresivní substráty nabízí agro a Forestina pod značkou profík. V agru není perlit, který je třeba pro petunie moc velký. Nemusím propařovat a neznám padání klíčících rostlin.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Substrat na vysev vs zahradna zemina

04 Jan 2022, 07:21

S tym agrom to je dobry tip👍 lebo mam viac takych druhov kvetov co maju velmi drobne semena. Momentalne mam agro, forestinu a gramoflor. Jeden rok som mala z Kauflandu a v nom rastlo vsetko uzasne, ale na dalsi rok to uz nebola ani zdaleka taka slava. Skusim posadit niektore semena do vsetkych troch substratov, som zvedava aky bude rozdiel v raste.
Napísať odpoveď