Popršelo...máte slimáky?

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Popršelo...máte slimáky?

26 Máj 2020, 22:20

Hned po prvním deštíku vylezli. Hledám na NETu nejlevnější granule ;) a vylezlo na mne za nějakých 130Kč/kilo. Super cena! Zadám dvě balení, v košíku mám 14ks :o Hledím na to, co je to za blbost, znovu zadám a vyskočí na mne hláška, ža za tu cenu, jen 14 a víc balení. No, že já je nevzala! :D Velký déšť a sežrali mi majoránku, kedlubny, pak už jsme granule měla a rozhodila, no ještě padnul jeden meloun, ostatní žijou jen jsou na nich ožrané listy. A v okrasné? Hosty jako vždy, tam ač jsem také pohodila už v prvním kole, stejně mi ty listy zase znehodnotili :?
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Popršelo...máte slimáky?

26 Máj 2020, 22:48

Konvalinko, teď je má diskont za 159,-/kg (bez vázaného množství), i tak se to vyplatí, Ferramolu končí registrace (nechápu proč, když jako jedny z mála nejsou jedovaté). Asi chtějí, aby nás španěláci dočista sežrali, u mne jich je letos taky hafo. Už jsem ze zoufalství objednala a cca před čtyřmi dny aplikovala do těch svých houštin i hlístice, tak jsem zvědavá...
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Popršelo...máte slimáky?

27 Máj 2020, 07:02

nemáme, máme totiž indické bežce :) naši sousedé si dokonce vybudovali malá jeziírka s vodou aby i k nim zašli na návštěvu :) . běžci se protáhnou pod plotem, vyberou breberky i v okolních zahradách, vykoupou se tam, výsluní a před setmněním se vrátí domů :)
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Popršelo...máte slimáky?

27 Máj 2020, 07:30

Řekla bych, jestli by nedoťapkali až k nám, bohužel s naším lovcem(psem) by to fakt nešlo. I když divoké kachny už v zahradě nechává žít(protože je starý a zjistil, že mu stejně uletí) s běžci by to nevyšlo. Jinak už bych je dávno měla :thumbup: Včera ty kachny pro změnu ,,lovily" kočky ;)
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Popršelo...máte slimáky?

14 Máj 2021, 08:13

U mna uz zacinaju "utocit" slimaky. Ktory nechemicky sposob ochrany sa vam najviac osvedcil okrem bezcov? - tie zatial neplanujem nasadit. Minuly rok som skusal pivo, ale kedze vela prsalo, dazd to nariedil a ziadna slava to nebola. Chcem skusit piliny a sos z kavy. Pouzival som aj tie modre granule Metarex, v podstate uspesne, ale zase je to chemia, ktorej by som sa rad vyhol. Este spomina p. Lida ine granule, Ferramol, su vraj uplne bio - len neviem, preco sa doporucuje pridavat ich len 5x za rok, ako spomina pani vo videu, ked su "total bio". Pouzivate ich niekto s uspechom?
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Popršelo...máte slimáky?

14 Máj 2021, 11:52

No nevím, Ferramol používám průběžně po celý rok...
https://prostredky-proti-skudcum.heurek ... ecifikace/
Minulý rok jsem pro změnu použila hlístice (přesně podle návodu) a téměř žádný efekt jsem nezaznamenala, takže mi slimouši sežrali vysetou mrkev třikrát po sobě... Takže letos bude opět Ferramol kombinovaný se sbíráním.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Popršelo...máte slimáky?

14 Máj 2021, 12:29

Lída napísal:
14 Máj 2021, 11:52
No nevím, Ferramol používám průběžně po celý rok...
https://prostredky-proti-skudcum.heurek ... ecifikace/
Minulý rok jsem pro změnu použila hlístice (přesně podle návodu) a téměř žádný efekt jsem nezaznamenala, takže mi slimouši sežrali vysetou mrkev třikrát po sobě... Takže letos bude opět Ferramol kombinovaný se sbíráním.
Mám podobnou zkuenost jako paní Lída. Hlístice jsem použil 2x, efekt - jestli nějaký byl - jsem nezaznamenal. Totéž ovšem platí i o Ferramolu. Výrobce píše, že slimáci odcházejí - na rozdíl od granulí s metaldehydem - chcípnout pod zem, ale já ty mrtvé pod zemí nikdy nenašel. Nicméně granule mizí, tak je asi žerou. Všechny pasti cosi pochytají, ale je to málo. Ručně sesbíráme 500 - 1000 slimáků denně, to by se do žádné pasti nevlezlo. Hážu je do kbelíku s vápenným mlékem nebo roztokem KOH, obsahem pak přihnojím kompost. Sousedka má 2 indické běžce, zkraje sezóny slimáky nemá, postupem času, jak vyrostou, už je kachny neberou. Slepice živé slimáky nezobou, na rozkrájené se vrhají.
To jsou zážitky z minulých let. Jaké to bude letos, se teprve uvidí, ale asi budou. Zima nebyla příliš tuhá a pod kameny a deskami už se objevují.
Levněji Ferramol kupuji zde:
http://www.diskont-zahradkar.cz/vyhleda ... i=ferramol
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Popršelo...máte slimáky?

18 Máj 2021, 18:35

Na Vysočině máme nějaké slimáky, ale ne až tak moc. Drží se spíš v zeleninových zahradách než mezi stromky. Tady na jihu mám jen hlemýždě (uliťáky) a i ti trpí nadměrným sluněním. Slimáky jsem zaregistroval jen v zimě, když mi lezli ze samozavlažovacích truhlíků. Silné oslunění vyhovuje pouze Suchomilkám, kterých je zatím jen málo. Jsou to takoví malí bílí uliťáčci.
Prílohy
Hlemýžď BG
Hlemýžď BG
Hlemýžď.jpg (36.99 KiB) 3475 zobrazení
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Popršelo...máte slimáky?

18 Máj 2021, 22:24

Letos je hlemýžďů o něco víc jež v jiných (suchých) letech.
Španěláci se už taky rozjíždějí, dá se čekat opět jejich záplava. V zimě evidentně nevymrzli a mokré počasí jim vyhovuje.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Popršelo...máte slimáky?

19 Máj 2021, 15:43

Chtěla jsem zjara povápnit...leč jsem nějak zapomněla a nepovápnila :( Před týdnem jsme vysadila přísady cuket a dýní...aby byly dřív. Preventivně, protože je vlhko a na salátu se slimáci objevili, jsem kolem rozsypala Ferramol. Na druhý den přijdu a jedna cuketa má jen stonek. Takže jsem znovu nasypala ferramol, i kolem kedluben a zelí. Dneska, po necelém týdnu nemám cukety, jedna dýně nemá vrchol, všechny kedlubny(asi 15ks) jsou ožrané a ze zelí mi 4ks chybí úplně, zbytek ohlodaný. Ferramol jsem přsypávala takřka každý den. Nejsou to španěláci, ale naši malí čeští slimejši a nejsem si teda jistá, jestli ferramol žerou :?
Napísať odpoveď