Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
lipoti
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26 Mar 2023, 13:25
Bydlisko: Poberouní 280 m.n.m.

Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

02 Jan 2024, 21:46

Pepina napísal:
02 Jan 2024, 21:24
Kdy přibližně špenát pro podzimní sklizeň sejete?
Pěstuju odrůdu Winterriesen a vysévám podle údajů na sáčku, tedy září a říjen. Většinou volím jeden dřívější a jeden pozdější termín výsevu.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

02 Jan 2024, 21:52

Díky, tenhle mrazuvzdorný špenát jsem neznala. Vyzkouším.
Mám v záhoně ještě mangold, ten ale silnější mrazy nesnese. Část ho byla v prosinci nepřikrytá a je silně omrzlý.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

04 Jan 2024, 21:55

lipoti napísal:
02 Jan 2024, 21:46
Pěstuju odrůdu Winterriesen.....
Nějaká semínka jsem teď objednávala v e-shopu. Winterriesen od Sema neměli, ale vzala jsem mrazuvzdorný od Vilmorinu (pravděpodobně stejná odrůda). Ještě jsem přidala ozimou kapustu, o jejíž existenci jsem neměla ponětí.
Prílohy
IMG_2721.jpg
Naposledy upravil/-a Pepina v 04 Jan 2024, 22:50, upravené celkom 1 krát.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

04 Jan 2024, 22:04

Peb napísal:
02 Jan 2024, 21:39
Máte to naozaj veľmi pekne ..až sa človeku nechce veriť že je zima ..mne ,mám pocit ,na skleníku pomohli siete na dverách ..veľa motýľov sa tam neukázalo oproti roku 2022 kedy som mal pocit že su v skleníku snáď všetky druhy ,malé zelené húsenice sa hostili na Salate aj paradajkach..tento rok ma iba Mora gama trochu vyšťavila ..ale našťastie som to nejak vyzbieral ..niečo si človek donesie aj v Komposte,vyhadzoval som veľa lariev aj teraz
.pravdepodobne zlatoňa lebo aj toho sa mi na jar urodilo :) ..na kope bolo aj zo 10 ...momentálne ako prvé možno uz začiatkom februára dám do skleníka borax s cukrom ..ešte pokým tam nieje žiadna iná zelená potrava ,mravce sú pri vyšších teplotách v skleníku už aktívne ..a borax s cukrom v skorých začiatkoch rýchlejšie odbuda ...neskôr ,keď je už prvá zeleň už ich tak borax nezaujíma ..
Ono je určitě lepší ten přirozený cyklus jednou za čas přerušit a skleník vyčistit, jak to děláte.
S mravenci bojuju taky, a to ani nemám vyvýšené záhony. Nakonec jsem sáhla po chemii, protože z mírnějších opatření si nic nedělali.
Peb
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

04 Jan 2024, 23:03

Na mravce niekedy platí žiaľ len ta chémia skúste ešte ten borax s cukrom ale niekedy začiatkom februára.......
BB kraj 465 mnm
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

04 Jan 2024, 23:27

V tom čase si vůbec nevybavuju, že bych je viděla (možná jen proto, že jich ještě není tolik). Tak budu víc pozorovat.
Peb
Príspevky: 1979
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

05 Jan 2024, 00:49

To máte pravdu v tom case ešte mravce nejak nevídať ani u mňa ..je to skôr tak v nejakom predstihu .. deň je už dlhší a aj skleník sa už prehreje lepšie
.. potom ich to pomaličky ťahá von ...
Fotka z 12 ferbuara 2023..vonku bol ešte sneh ale v skleníku už horúco..

Obrázok
BB kraj 465 mnm
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

05 Jan 2024, 15:45

Ozimé květáky a cibule dnes.
Vladimír
Obrázok
Obrázok
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

05 Jan 2024, 18:54

Moc pěkné.
Mám už doma dvě odrůdy ozimých květáků z Bobby-seeds, tak se těším na příští sezónu. Náhodou jsem objevila ozimou kapustu. Snažila jsem se najít ozimou brokolici, ale zatím jsem nebyla úspěšná. Dnes jsem pro jistotu před mrazy obrala drobné boční růžičky brokolice z loňského jara.

Pochopila jsem správně, že si osivo ozimých květáků sám pěstujete?

Dodatek: tak snad se i brokolice časem podaří. https://www.tomatenzauber.de/produkt/wi ... sprouting/
Prílohy
IMG_2727.jpg
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Zimní pěstování a sklizeň zeleniny

07 Jan 2024, 12:25

Ano, semena květáků jsem si množil. Jak probíhalo to mé pěstování ozimých květáků jsem podrobně popsal v mém článou na Zahrada.cz (Naši autoři). Teď tady bych popsal některé věci, které v tom článku nejsou. Květáky jsem měl na dvou záhonech 1 x 5 m, nakrytých černou tkanou textilií. Myslím si, že nakrytí touto textilií mělo velmi dobrý vliv, zejména v těch nejkrytičtějších momentech. Půda se pod ní tak neochladila a vlastně od výsadby až do jara jsem nemusel květáky zalívat. Stačil tající sníh a občasný déšť, který protekl přes NT na tunelu. Problém s textilií jsem ale měl při pěstování semen květáků. Musel jsem textilií nechat na záhonech až do doby, kdy dozrála semena, tzn. do začátku července. Na třetím záhoně jsem měl vysazený ozimý hlávkový salát (už na podzim je všechny sežrali slimáci), zelí Pylon F1 nepřežilo zimu stejně jako brokolice Limba a Steel F1. Na tomto záhoně přežily jen všechny čtyři ozimé kapusty Arkta, které jsem ale koncem května vytrhal, protože jsem si nemohl dovolit blokovat kvůli nim třetí záhon 1 x 5 m. Na záhoně s květáky se mně podařilo dopěstovat brokolici Nine Star, která má plno malých hlaviček použitelných do polévky nebo do nějakého nákypu. Nechal jsem je vykvést a sebral jsem semeno. Nine Star je trvalka, takže může zůstat na místě i po několi sezón. Já jsem ji zrušil, protože by mně zavazela.
Vladimír
Obrázok
Obrázok
Napísať odpoveď