zelene hnojenie

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
Neregistrovaný

IP:  64.128

zelene hnojenie

13 Júl 2023, 16:36

Zdravim.

Po zbere cibule a cesnaku by som chcel na volne miesto nieco vysiat na zelene hnojenie nech tam nezostane hola zem a burina. Napado mi, ze do jesene by som stihol vysiat aj 2x. Skusali ste to uz, a dava to vobec zmysel? 😀
Aku plodinu odporucate? Minuly rok som sial horcicu, ale to az na jesen po zbere vsetkeho.

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

zelene hnojenie

13 Júl 2023, 17:05

Historické okénko:
Po rigolaci plochy pro viničku jsem tam kdysi vysel hrách.
A dočkal jsem se i pěkné úrody zelených lusků.
Bohužel nakonec tu džungli napadla nějaká plíseň takže žádná velká konzervace se nekonala.

Kdy jsem ho vyséval si už nevzpomenu.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

zelene hnojenie

13 Júl 2023, 21:17

Nerobil by som vysev 2x, nedava mi to velky zmysel. Teraz na zaciatku leta by som urcite dal pohanku, ktora miluje teplo. Idealne je robit zmes medziplodin. Pridal by som datelinu alexandrijsku, faceliu, lan, viku alebo pelusku. Horcica sa oplati az koncom augusta/zaciatkom septembra - vyborne rastie aj v chladnejsom pocasi a pri skracujucom dni uz nejde velmi do kvetu, naopak narobi mnozstvo zelenej hmoty. Nechal by som to az do jari, cez zimu to krasne vymrzne.
Lída
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

zelene hnojenie

13 Júl 2023, 22:03

Na uvolněné záhony dávám každoročně svazenku. Pěkně kvete, dělá hodně zelené hmoty, není s ničím příbuzná (ohledně střídání plodin) a navíc je křehká, takže se perfektně poseká i rýčem, dobře se zarývá. A ještě se na ní napasou sousedovy včeličky... :thumbup:
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

zelene hnojenie

28 Júl 2023, 22:54

Pokud necháte pohanku dozrát, vydrží vyrůstat ze zásoby semen v půdě i pět, osm let. Jestli máte nějaké ranější fazolky, keříčkové, nasejte je, buď budou na zarytí, nebo na jídlo. Stejně tak hrách, peluška. Když nasejete a vysadíte pekingské nebo čínské zelí, čekanku hlávkovou, endivii, nějako tu ředkev nebo vodnici, kedlubny, budete mít sklizeň čehosi na jídlo a obalné listy na zarytí.
Vikvovité teď přinesou ještě nějaký dusík, při setí v září už hlízkové bakterie moc nemakají, to je lepší směska obilí, hořčice, řepice, řepky. Když teď do směsi se svazenkou přihodíte měsíček a afrikány, budete mít záhon hezký, barevný, hmotu to také dá.
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

zelene hnojenie

29 Júl 2023, 08:37

Pokud se plocha nutně nepotřebuje k pěstování, tak je vhodný sléz. Během vegetace je možno sbírat květ na parádní modrý čaj proti kašli, rychle nasušit a uložit do těsné dózy, protožě přijímá vdušnou vlhkost a dochází k znehodnocení. Rostliny vytvářejí silný kůlový kořen, což je po jeho rozložení, vynikající drenáž.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

zelene hnojenie

01 Aug 2023, 20:28

Doporučení Lídy mohu pouze potvrdit. Uvedla úplný výčet všech jejích pozitiv. Posledních deset let nic jiného jako zelené hnojení než svazenku / slovensky snad faceliu / nepoužívám. Před rytím ji buď poválcuji a zaryji, nebo pokosím / vytrhám hréběmi / a dám nať na kompost. Kořeny perfektně provzdušní ornici. Na podzim při slunečních dnech je rozkvetlý porost svazenky hotový ráj pro včely. Je požitek je při sběru sladina pozorocat. V přirodě toho již tou dobou moc nemají.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

zelene hnojenie

03 Aug 2023, 08:02

Rozhodl jsem se letos na jaře, že vyzkouším hospodaření na záhonech bezorebně. Využil jsem totiž sousedního pustého pozemku, ze kterého dokáži vytěžit dostatečné množství sena, a tím mulčovat záhony. (Předchozí pokusy byly pouze s posekanou trávou ze zbytku mé zahrady, a té bylo žalostně málo, kosáci to okamžitě rozhrabali a nic to neřešilo.) Zelenině se takto zatím vede skvěle - venku i ve skleníku. Pokud to bude fungovat další roky, hodlám takto vrstvit hmotu na záhonech pravidelně, s případným občasným přidáním hnoje, a uvidím, zda se to osvědčí. S hlodavci pod senem samozřejmě počítám a kočky mám připravené.
Mám jen dotaz, zda má někdo zkušenost, který ze způsobů je pro půdu výhonější - vrstvení sena a dalšího bioodpadu na povrchu, a nebo zaorávání zeleného hnojení. Teorii znám, všichni vychvalují bezorebný systém a jeho blahodárné účinky pro půdní mikroflóru, ale já bych raději praktický důkaz/zkušenost než reklamní teorii. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

zelene hnojenie

03 Aug 2023, 10:05

Každá má své výhody a nevýhody. Je v tom tolik proměnných, že co funguje na jednom pozemku nemusí být dobré pro druhý. Zkušenosti mám s většími zemědělskými plochami, kde ale byly různé plodiny, rozdílný typ půdy, následné plodiny atd. ....
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

zelene hnojenie

05 Aug 2023, 09:08

přasličák napísal:
01 Aug 2023, 20:28
Doporučení Lídy mohu pouze potvrdit. Uvedla úplný výčet všech jejích pozitiv. Posledních deset let nic jiného jako zelené hnojení než svazenku / slovensky snad faceliu / nepoužívám. Před rytím ji buď poválcuji a zaryji, nebo pokosím / vytrhám hréběmi / a dám nať na kompost. Kořeny perfektně provzdušní ornici. Na podzim při slunečních dnech je rozkvetlý porost svazenky hotový ráj pro včely. Je požitek je při sběru sladina pozorocat. V přirodě toho již tou dobou moc nemají.
K tomu, aby svazenka vratičolistá, pomohla včelám, tak toho musíte mít hetary. Těch pár metrů čtverečních, pomůže jen zahrádkáři, trošinku vylepšit půdu záhonku!!
Napísať odpoveď