Companion planting Dobri a zli susedia

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania zeleniny.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Companion planting Dobri a zli susedia

03 Apr 2020, 21:30

Rafael: Vsade sa to odporuca,aj logiku to dava,ale u mna to nefungovalo. Kukurica mi ani nevyrastla,ale tak mozno boli zle semena. Fazula vyschla a darilo sa len tekvici,ktora tam vyrastla sama od seba,asi niekto v minulosti ju tam vysial,lebo bola dost rovnomerne rozmiestnena.Tekvica rastla sama od seba,aj bez polievania a bola zdrava a pekna.
Lysenko
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 10:13

Companion planting Dobri a zli susedia

03 Apr 2020, 21:45

Háďátek je mnoho druhů, aksamitníky, tvrdí se, relativně dobře fungují proti kořenovým háďátkům. Háďátko zhoubné patří k listovým háďátkům. Na ně se nezdá, že by tento postup zabíral. To není nic proti aksamitníkům, určitě mají smysl v hygieně půdy, ale na vše nezabírají.
Navíc aksamitníky zabírají jen za té podmínky, že jsou jedinou potravou v záhoně a háďátka se před nimi nemají kam schovat. Jinak vlezou do těch jiných plodin a aksamitníky se minou účinkem.
Naposledy upravil/-a Lysenko v 03 Apr 2020, 22:11, upravené celkom 1 krát.
Lysenko
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 10:13

Companion planting Dobri a zli susedia

03 Apr 2020, 21:55

Rafael napísal:
03 Apr 2020, 18:36
Nevím jestli tady nebo do vlákna "Co jíst v nouzi"?

"Tři sestry“ - kukuřice, fazole a tykve.
Tři sestry doslova vybízejí ke společnému pěstování na jednom poli. Fazole pomocí bakterií žijících na jejich kořenech poutají do půdy vzdušný dusík, čímž „hnojí“ sebe, kukuřici i dýně. Tykve se plazí v nejspodnějším patře, stíní půdu, udržují ji vlhkou a brání v růstu plevelům. Některé zdroje uvádějí, že jistou roli v potlačování plevelů sehrává i alelopatický účinek tykví. Kukuřice vytváří oporu pro pnoucí fazole a svými kořeny vylučuje do půdy cukry, které představují ideální výživu pro dusík fixující bakterie žijící v kořenových hlízkách fazolí....
https://www.potravinovezahrady.cz/polyk ... h-indianu/
P.S. Já to nezkoušel, neviděl nikde. Jen bych rád znal názor na to, přip. zkušenosti.
3 sestry: podle mě je na místě trochu skepse. Na kořenech bobovitých žijí hlízkové bakterie, které vážou vzdušný dusík. Do těch hlízek. Ne volně do půdy. Tam se dostane až při rozkladu těch hlízek. Během růstu fazole podle mě nic a nikoho kromě sebe nehnojí. Stejně tak bych se rád víc dozvěděl o tom, jak kukuřice vypouští kořeny cukr - nejcennější produkt metabolismu. Třeba mi to oboje někdo znalý vysvětlí.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Companion planting Dobri a zli susedia

05 Apr 2020, 06:40

Nejsem v tomto příliš znalý, ale funguje tady až přímo mafiánská symbióza. Např. některé houby+bakterie podporují rostliny tím, že jim dodávají na velké vzdálenosti vodu a rozpuštěné minerály a berou si od nich trochu organických látek vytvořených fotosyntézou. Při endo-mykorhize prorůstají houby až do kořenových vlásků a uvnitř buňky si vyměňují roztoky anorganických látek za organické. Velmi podobně to však funguje i při ekto-mykorhize na povrchu kořenů. Houba spolupracující s bakteriemi dokáže nasávat i původně nerozpustné minerály včetně dusíkatých (z hlízek) a transportovat je velmi daleko. Mateřský strom tak může vyživovat i nadějné semenáčky ve svém okolí nebo i ulomený strom stejného druhu. Vlastní kořeny prostě rostlinám nestačí a tak si je doplňují podhoubím různých hub a ta spolupracují s bakteriemi. Mladá čerstvě zasazená rostlina proto musí počkat na podporu hub a bakterií a až pak začne pořádně růst.
Lysenko
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 10:13

Companion planting Dobri a zli susedia

05 Apr 2020, 10:49

Mám podezření, že klíčový faktor těchto komplexních vztahů je čas. Při jeho dostatku může vzniknout určitě velmi složité společenství. To je ale opak toho, co míváme na záhonech, kde se to každý rok otočí a tak tam snad mívá navrch tok živin z jedné strany a z druhé jakási vratká rovnováha edafonu, která brání převládnout jedné složce a stát se patogenem.
Každopádně jde o zajímavé téma, o kterém by se hodilo vědět víc.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Companion planting Dobri a zli susedia

17 Apr 2020, 08:57

V navode na vysadbu jahod od Sempra Turnov sa pise: Nejlepsi je sazet po hnojene predplodine chlevskym hnojem (brambory,zelenina...) Tymto je pre mna otazka ci mozem sadit jahody po zemiakoch vyriesena :)
Napísať odpoveď