Řízkování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných stromov, kríkov a iných rastlín.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Řízkování

15 Mar 2020, 09:53

Kromě roubování a očkování patří i řízkování k častým způsobům vegetativního množení dřevin. Já jsem na podzim a v zimě množil komuli (Buddleia) a po roubování angreštů jsem nařízkoval i zbytky angrešů a rybízů. Snad mi něco prokoření.
Prílohy
Komule rizky.jpg
Komule rizky.jpg (140.94 KiB) 4415 zobrazení
angrest rizky.jpg
angrest rizky.jpg (232.85 KiB) 4415 zobrazení
Neregistrovaný

IP:  168.81

Řízkování

15 Mar 2020, 22:26

Také jsem zkoušel zakořeňovat řízky angreštu, stejně jako rybíz. Letorosty. V létě, na podzim a na jaře. Žádný se mi nikdy neujal.
Ale viděl jsem ujmuté sazenice angreštu Karát z řízků, které byly zapíchány na severní straně zahradní boudy pod okapem. Jaké byly použité řízky přesně nevím. Možná se starším dřevem. Sám jsem v zimě hrubě zapíchal do přemokřené, již zmrzlé půdy celé rozvětvené větve angreštu Reflamba, asi metr dlouhé, staré několik roků. (Na ochranu borůvek proti zvěři. Reflamba je velmi silně trnitá a zvěř se jí vyhýbá.) Zhruba polovina těchto větví zakořenila a dál pak rostla.
Myslím si, že příští zájemci o zakořeňování řízků angreštu by mohli vyzkoušet zakořeňovat řízky ze staršího dřeva, dvou – tříleté, kladívkové řízky, řízky s patkou (vylomené/vytržené za starší větve s kouskem staršího dřeva). JG
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Řízkování

16 Mar 2020, 07:48

Předloni na podzim jsem zapíchal všechny odřezky z čerstvě sazeného rybízu jen tak do země vedle keře, všechny do jednoho se krásně chytly.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Řízkování

16 Mar 2020, 08:24

Omlouvám se, že jsem svůj předešlý příspěvek napsal špatně a tím došlo k jeho nepochopení. Můj příspěvek se týkal jen řízkování angreštu a ne rybízu. Zmínka o rybízu byl jen příklad nejběžnější formy řízků z letorostů a jejich snadného zakořeňování.
Rybíz obecně z řízků z letorostů zakořeňuje velmi snadno a dobře. Ale i rybíz má své výjimky. Z řízků nekoření (nebo koření velmi špatně) odrůdy červeného Heinemanův a Rondom. Dál asi Tatran, Maraton a Red Wing. (Ale to už si nepamatuji úplně přesně.) Také bych očekával horší schopnost zakořenit u odrůd, které vzešly z křížení Heinemana. Tak, snad jsem to uvedl na pravou míru. JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Řízkování

16 Mar 2020, 20:26

Já myslím, že to bylo pochopeno. Většina rybízů skutečně zakořeňuje lépe než angrešty. Ale i sem tam nějaký angrešt zakoření bez velkého úsilí. Letos jsem je ošetřil i stimulátorem a část řízků jsem narouboval na běžnou podnož i na kratičké černorybízové pomocné podnože. Něco se mi proto zase chytí. Na Vysočině mi angrešty prospívají dobře i bez velké péče. Horší je to v teplejších klimatických podmínkách. Na slunci mi na Balkáně vydrží kupodivu jen Mičurinův Černý Neguš. Ostatní jen v 80% stínu pod ořešákem apod. Angrešty se tu neprodávají. Ani sazenice ani plody. Je to taková exotika. Místní lidé je nazývají "Carigradsko grozde" (Istanbulské hrozny). Ale málokdo je viděl nebo jedl. To bych chtěl vidět jak prospívají v Istanbulu. Možná snad jen v tureckých horách. Rybízové keříky jsem už prodávat viděl pod mezinárodním názvem "Kasis".
Neregistrovaný

IP:  168.81

Řízkování

16 Mar 2020, 22:19

To je zajímavé, že v Bulharsku angrešt neroste, nepěstují, ani v horách. Tam bych si zrovna myslel, že by pěstovat šel.
Angrešty a rybízy neroubuji a ani moc neřízkuji. (Jen třeba zrovna novou odrůdu, nebo když se mi nechtělo převážet „moc velkou sazenici“.) Také jsem třeba dříve bral z Losin rouby, když už neměli sazenice. Ve formě stromků nic nepěstuji, jen keře, a tak snadno a raději hřížím. Je to nenáročné na další péči a silná sazenice je o 1-2 roky dřív (dokonce nemusím novou „sazenici“ ani přesazovat, a jen „rozšířím, protáhnu“ původní keř na některou stranu). JG
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Řízkování

17 Mar 2020, 07:04

Návštěvník napísal:
16 Mar 2020, 22:19
To je zajímavé, že v Bulharsku angrešt neroste, nepěstují, ani v horách. Tam bych si zrovna myslel, že by pěstovat šel.
Nedivím se. V horkém létě 2018 mi během onoho kritického týdne u všech rybízů a angreštů teplem oschlo listí.
Angrešt_sucho.jpg
Angrešt_sucho.jpg (167.69 KiB) 4352 zobrazení
Rybiz_sucho.jpg
Rybiz_sucho.jpg (162.3 KiB) 4352 zobrazení
Maliny_sucho.jpg
Maliny_sucho.jpg (178.82 KiB) 4352 zobrazení
Kiwi_sucho.jpg
Kiwi_sucho.jpg (164.37 KiB) 4352 zobrazení
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Řízkování

17 Mar 2020, 09:09

Rybíz mi dobře koření z řízků s výjimkou některých odrůd - např. Heinemanův. Angrešt naproti tomu z řízků zakořeňuje špatně, proto se asi častěji hříží. Vzhledem k ohebným šlahounům je to u keřového tvaru jednoduchý a spolehlivý způsob. U starších rybízových keřů mi jako vhodný, byť trochu surový způsob množení připadne vykopání keře a jeho rozsekání na menší kusy.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Řízkování

17 Mar 2020, 14:53

Ach jó. Zase neudržím téma. (řízkování drobného ovoce). Holt, už jsem takový.
Bulharsko má moře (nadmořská výška 0) i hory skoro 3000 m/m. To znamená velmi rozdílné klimatické poměry (i teplota, i sucho). Možná to někdo nevěděl.
Jiný návštěvník napsal, že se nediví, a připojil fotky uschlých keříků drobného ovoce v porostu suchomilných trav. A já se zas divím. Proč? Protože už moje babička říkávala: kde jsou pěkné kopřivy (po prsa, 1,3 m), bude dobrá zahrádka. Kopřiva, rybíz, maliny, mají velmi podobné nároky (na prostředí). Později pak soudruzi zakazovali zemědělským podnikům vysazovat drobné ovoce na jižních a jihozápadních svazích (vysychavost). Dnes už takové hlouposti nikdo nedělá. Přihnojení plastem a bytelný plot, budou lepší než stará moudra. JG (ČM Vysočina 450 m/m)
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Řízkování

17 Mar 2020, 15:17

Návštěvník napísal:
17 Mar 2020, 14:53
a připojil fotky uschlých keříků drobného ovoce v porostu suchomilných trav. A já se zas divím. Proč? Protože už moje babička říkávala: kde jsou pěkné kopřivy (po prsa, 1,3 m), bude dobrá zahrádka. Kopřiva, rybíz, maliny, mají velmi podobné nároky (na prostředí).
No, víte, zrovna ten angrešt roste společně s malinami právě mezi těmi vysokými kopřivami. V kvalitní zemině a se spodní vodou v 80cm hloubce. Ten angrešt ani maliny neuschly půdním suchem, ale teplým vzduchem!
Rybíz a kiwi je zkouška na susším místě, ale byly taktéž bohatě prolité a opět nedošlo k uschnutí kvůli suché zemi, ale kvůli teplu!
Proto ta reakce, že se nedivím, že se v jižních zemích až tak moc nepěstuje.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď