Údržba ihličnanu

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných stromov, kríkov a iných rastlín.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Údržba ihličnanu

23 Jún 2020, 16:06

Ufff... tak to mám chvalabohu za sebou. Vystarané na 2-3 roky. Hovorím o orezávaní vzrastného strieborného ihličnanu, ktorý máme zasadený na dvore (foto). Nad ním sú drôty elektického vedenia, a tak musí byť tento strom udržiavaný tak, aby jeho výška nedosiahla do úrovne tých drôtov. Je to krásny strom a bez týchto zásahov by mal už hádam dvojnásobnú výšku. Každé 2 až 3 roky musím preto vykonať nepríjemný, namáhavý a aj pomerne nebezpečný úkon. Najprv sa predrať húštinou konárov až na vrchol a tam poodpilovať konáre, ktoré rastú nahor a do strán. Nič príjemné, keď balansujete zakvačený len nohami a jednou rukou na vrcholci vysokého stromu, teraz navyše v silnom vetre, v druhej ruke pílka a drôty elektrického vedenia máte len pár decimetrov od hlavy. Potom druhá fáza - z vysokého rebríka spraviť korekčný rez (nožnicami, pákovkami a húseníkom), aby koruna mala ako-tak pravidelný tvar. Párhodinové 'fitko', po ktorom cítiť každý sval v tele. Ale nesťažujem sa, aj tento príspevok (nech mi je odpustené) je len takým radostným povzdychom, že už to mám za sebou. IH
IMG_20200623_154321.png
IMG_20200623_154342.png
IMG_20200623_154300.png
IMG_20200623_154243.png
IMG_20200623_154243.png (1.21 MiB) 4102 zobrazení
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Údržba ihličnanu

23 Jún 2020, 17:15

Paradna praca za tychto podmienok 👍 a prekrasny strom. Len sa v takychto pripadoch pytam sama seba, ze ti ludia, co to sadili, tak to sadili v casoch ked este nebolo elektricke vedenie? Alebo nevzali do uvahy ze tie stromy vyrastu?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Údržba ihličnanu

23 Jún 2020, 17:19

ariadna30 napísal:
23 Jún 2020, 17:15
Paradna praca za tychto podmienok 👍 a prekrasny strom. Len sa v takychto pripadoch pytam sama seba, ze ti ludia, co to sadili, tak to sadili v casoch ked este nebolo elektricke vedenie? Alebo nevzali do uvahy ze tie stromy vyrastu?
Správne ja A. (Vtedy TAM ešte el.vedenie nebolo). IH
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Údržba ihličnanu

23 Jún 2020, 17:31

No asi je mozne zena to nemysleli. Ja som toho skvelym prikladom😀 Zrovna dnes som si vsimla, ze som si sice postavila protisliepkovy plot, ale smreku vzdialenemu tristvrte metra od neho uz prerastaju vetvy cez pletivo. Tiez som to nedomyslela😀
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Údržba ihličnanu

23 Jún 2020, 18:42

Už jsem viděl hodně zřezaných jehličnanů pod el. vedením a všechny vypadaly příšerně.
Fact hrozně protože na to se koukat tak to už raději v každém případě skácet.
*
Ale jak vidím nahoře jde to udělat i jinak. Hezké, estetické a možná i pěknější a zajímavější to je než by to rostlo přírodně.
*
ariadna30: Já jsem si zas nasadil kdysi korejské jedle k drátěnému plotu a jednu pod přípojku el.
Taky "dobrý" nápad...
Sice už jich většina uschla, ale větve v tom pletivu tam jsou furt...
*
Na svou omluvu můžu uvést jen to, že se tehdy tvrdilo, že dorostou do max. tři metrů.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Údržba ihličnanu

23 Jún 2020, 18:50

Teda Ivane, bdte si jistý, že já bych vás k tomu nepustila! Můj bratranec, elektrikář umřel při opravě vysokého napětí, moje mamka skoro umřela, když jí prodlužovačka od sekačky probila do země(přišla o část palce na ruce) já jsem si šáhnula do odšroubovaného zvonku(nevšimla jsem si) Strejda je elektrikář a machr, ale když mi jde něco opravovat, 30x se ho ptám, jestli to má všechno vypnuté a jestli tam fakt může ty ruce strkat. A i tak mi cvaká prd.l ;)
Ale je fakt, že to máte moc hezky udělané....oproti těm hrůzám, co vidím různě v sousedství :shock: Ještě postřeh ;) Vůbec netuším, kdy je nejlepší doba na řez jehličnanů, ale dělat to na podzim, tak vám dušičkoví výrobci věnců ruce utrhají! ;)
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Údržba ihličnanu

23 Jún 2020, 18:51

Rafael, verim tomu, ze skoro kazdy z nas sa niekedy takto vyznamenal😀 Mam dalsi priklad. Popinava ruza. Ze vyrastie do vysky to mi bolo jasne. Ale ze aj do sirky to ma nenapadlo. Ma tri krat tri metre ten ker a totalne blokuje hlavmu cesticku v zahrade. Uz je jak zo Sipkovej Ruzenky.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Údržba ihličnanu

23 Jún 2020, 20:01

Rafael napísal:
23 Jún 2020, 18:42

*
Ale jak vidím nahoře jde to udělat i jinak. Hezké, estetické a možná i pěknější a zajímavější to je než by to rostlo přírodně.
*
Nemyslím si. Pri stromoch, obzvlášť ihličnanoch, najviac vynikne ich prirodzená krása. Podobne ako pri krajšej polovici ľudstva 😉. Toto je také...ako chirurgická plastika. Ale bohužiaľ to v tomto prípade inak nejde. IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Údržba ihličnanu

23 Jún 2020, 20:42

V každém případě se mi to líbí a je to dobrý příklad jak to udělat citlivě a chytře a aby se na to dalo dívat.
Nějak jsem ve svém okolí ještě nic podobného neviděl. Jen v tom případě hrozné ořezaniny :(
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Údržba ihličnanu

23 Jún 2020, 21:42

vypadá to fakt slušně, sice tomu smrku schází přirozený tvar který stejně geneticky nikdy nezapomene a pořád bude chtít nahoru.
v ČR mame v energetickém zákonu že tohle dělají pracovníci údržby provozovatele vedení. zdarma a včetně likvidace toho co odříznou a hodí dolů.
kácet nesmějí, tak zkracují aby větve byly cca min metr od drátů. mají plošinu, štěpkovač , pákovky a pilu.
Bohužel i tyto stříbrňáky napadá kůrovec a postupně mizí.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď