Strom v blizkosti domu

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných stromov, kríkov a iných rastlín.
tonda249
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Feb 2024, 15:26

Strom v blizkosti domu

10 Mar 2024, 19:11

Ahojte. Mam jednu otazku ktora mi uz dlho vrta hlavou. Sused ma na svojom pozemku okrasnu ceresnu (sakuru) ktora je cca 1.5m od nasej nosnej steny domu. Strom je uz dost velky, na vysku cca 4m a sirku koruny ma mozno 4m (od nasej steny musi zrezavat). Viete mi niekto poradit ake velke korene moze mat taky strom. Bojim sa aby nam nenarusil statiku domu pretoze pod tou nosnou stenou je aj murovana pivnica.

Vopred dakujem za kazdu radu.
charles91
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Strom v blizkosti domu

10 Mar 2024, 19:39

Máte medzi domom a hranicou pozemku nejakú Vašu plochu ? V CR je zákon, ze sa može sadiť strom myslim 3 m no na Slovensku nič take nie je, ohľadom sadenia drevín.
Korene najčastejšie skodia základom tak, že robia na ne tlak, pretože funguju ako špongia a neustále menia svoj objem a teda aj tlak na samotný základ.

Moja rada, skúste porozprávať obavu susedovi, a ak to nepomôže kontaktuje statika. Nech príde na miesto, nech to posúdi on. Ak povie že to škodí, majte to písomne, a ak nepochodíte u suseda tak riešte to cez obec. Možno povie že obava nie je na mieste a budete mať kľudnejší spánok. Určite by som sa nespoliehal na rady cez net.
Lída
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Strom v blizkosti domu

10 Mar 2024, 20:57

Pokud to nemá sloupovitý kultivar, tak 1,5m je na klasickou sakuru hrozně blízko, je to velký strom... U nás v ulici jsou sakury s průměrem kmene cca 40cm. Jinak stromy mívají kořeny do obvodu koruny, většinou ještě trochu dál.
Napísať odpoveď