Aký strom neďaleko cesty

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných stromov, kríkov a iných rastlín.
charles91
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Aký strom neďaleko cesty

01 Aug 2023, 11:58

Rafael napísal:
01 Aug 2023, 11:44
Jedlý kaštan. Až přestane pršet pofotím ten můj. Do žádných obřích rozměrů nedoroste, je pěkný a hustý.
Jedly gastan som u nas nevidel rast, nepotrebuje teplejsie podmienky?
Nie je napadany hubami ako pagastan ?
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Aký strom neďaleko cesty

01 Aug 2023, 13:26

U mě u cesty na jednom z nejsušších míst se mu daří a i každoročně bohatě plodí. 400m.n.m a větrná poloha.
*
Nic proti jeřabinám, ale přijde mi, že mají dost řídké koruny co tak vídávám. Ale to je asi absenci výchovného řezu.
Kdysi jsme měli Moravské sladkoplodé pěkně rozkošatěné.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Aký strom neďaleko cesty

01 Aug 2023, 13:31

P.S.
Kaštan jedlý není příbuzný našeho známého kaštanu koňského - jírovec maďal
( Aesculus hippocastanea) a nemá s ním druhově nic společného!
Více třeba namátkou tady:
https://www.jedlykastan.cz/
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Aký strom neďaleko cesty

01 Aug 2023, 15:22

Zasadil jsem u cesty myrobalán Nigra. Prodal mi ho před 7 lety osobně pan Mgr. Jiří Mařan ze Zahradnictví Na Zázvorce jako slivoň Hollywood. Je jasné, že musel vědět že to není Hollywood, stejně jako to že prakticky nebude plodit, což jsem nevěděl i když mi bylo podezřelé že ten metrový výpěstek v kontejneru měl krásně fialové listy (a růžové květy) narozdíl od zelenějších na slivoni Hollywood (fotky z internetu).

Do té doby jsem o myrobalánu Nigra nic nevěděl. Až za pár let mě začalo mrzet, že i přesto, že na jaře vždy krásně a bohatě vykvete, tak všechno po odkvětu opadne a nic z toho k jídlu není. Tak jsem to zkoušel stříkat v květu i před květem proti monilioze (jako meruňky) a jeden rok to mělo 1 plod a další 3, které mi docela i chutnaly, asi jako něco mezi třešněmi a myrobalány. Letos jsem to nepostříkal a upadl na jaře i ten jeden jediný plůdek (možná suchem), kterého jsem zpozoroval.

Jinak to jsou časté stromy ve městech - tam kupodivu někdy i trochu plodí, což si myslím že je jednak tím že jsou to stromy mnohem větší a asi květy lépe opylují včely pylem z jiných slivoní.

Já ten stromek plánuji přeroubovat Zelenou renklódou (rynglí), ale pokud by někdo chtěl strom/keř, o který se nebude muset moc starat, na okrasu (zejména na jaře) se vzpřímeným růstem, tak myrobalán Nigra je na to ideální.

Přikládám fotky stromku, asi 3 metry vysokého, z kterých je očividné, že je na jaře prosvětluji a tvaruji zahr. nůžkami, protože silně zahuštuje.
Nigra4.png
Jaro 2022
Nigra2.png
Jaro 2023
Nigra3.png
Léto 2023
Naposledy upravil/-a Jaroslav - Pear Man v 01 Aug 2023, 22:15, upravené celkom 3 krát.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Aký strom neďaleko cesty

01 Aug 2023, 21:56

Rafael napísal:
01 Aug 2023, 11:44
Jedlý kaštan. Až přestane pršet pofotím ten můj. Do žádných obřích rozměrů nedoroste, je pěkný a hustý.
Brácha mě varoval, že jedlý kaštan smrdí, jaké máte zkušenosti?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Aký strom neďaleko cesty

02 Aug 2023, 09:35

Jeřáb by byladobrá volba. U nás jsou od středních a vyšších poloh, kam patří, ale tam jsou zase dosti poškozovány (vítr, mráz). Na druhou stranu dobře zmlazují, hlavně paty kmene.
Zajímavé jsou také kompaktní javory s kulovitou hustou korunou (Globosum) - tady v okolí se ještě nacházejí, mají kolem 3,5 m výšky; jsou stejné jako před 40 lety, kdy jsme na ně lezli.
Další zajímavé stromy jsou husté, kompaktní kultivary habrů, často vysazované např. na parkovištích, nebo třeba líska turecká.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Aký strom neďaleko cesty

02 Aug 2023, 11:33

Kaštan.jpg
Kaštan.jpg (83.37 KiB) 903 zobrazení
Kaštan1.jpg
Kaštan1.jpg (71.9 KiB) 903 zobrazení
Nezdá se mi, že by nějak smrděl nebo voněl. Ale moc k němu nechodím, tak se můžu mýlit.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Aký strom neďaleko cesty

02 Aug 2023, 14:30

Inak, napadlo mi, možno by bolo dobrou voľbou zasadiť tam ovocný strom so vzpriamenejším rastom koruny na bujne rastúcom podpníku. Väčšia slivka alebo jabloň (alebo aj ten gaštan, hoci u nás to bol po 30 - 40 rokoch obrovský strom) môže okrem okrasnej a environmentálnej funkcie plniť aj funkciu produkčnú. A to je tiež pridaná hodnota.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Aký strom neďaleko cesty

02 Aug 2023, 15:04

Nechci abych vypadal jako nějaký zuřivý propagátor pěstování jedlých kaštanů.
Ale v mém okolí o několika vím. A i když to jsou v některých případech už starší stromy, o žádné obry se nejedná.

Ale nejsem žádný cestovatel, tak jsem si s pomocí netu vypomohl neznámější kaštanovou aleji.
V Nasavrkách:
https://www.google.com/search?q=jedlé+k ... era&hs=squ

A tam jsou i fact velké stromy. No, však koukněte.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Aký strom neďaleko cesty

02 Aug 2023, 20:56

Kaštanovníky jedlé bývají často opravdu velké stromy. Tady v okolí jsem se kdysi věnoval jejich mapování a z těch mnoha stovek stromů volně rostoucích v lesích, kaštánkách i stromů parkových a zahradních jsou vidět jejich významné přírůstky v průběhu let.
Napísať odpoveď