Aký strom neďaleko cesty

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných stromov, kríkov a iných rastlín.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Aký strom neďaleko cesty

04 Aug 2023, 14:25

Ale podívejme, kdepak jsou dostupné aleje nebo stromy? Muž mi přivezl z montáže u nějakého zámku a kupované už nechci. V Chomutově v Zoo se sbírat nesmí.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Aký strom neďaleko cesty

04 Aug 2023, 22:32

Jitka napísal:
04 Aug 2023, 14:25
Ale podívejme, kdepak jsou dostupné aleje nebo stromy? Muž mi přivezl z montáže u nějakého zámku a kupované už nechci. V Chomutově v Zoo se sbírat nesmí.
V okolí Chomutova je jich opravdu hodně, dokonce i monokulturní kaštanovníkový lesík v lesích v podhůří. Stromy v lesích původem zřejmě pochází právě ze staré zdejší kaštánky, kdy se do okolí rozšířily díky zvěři.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Aký strom neďaleko cesty

06 Aug 2023, 08:26

Mikeš13 napísal:
04 Aug 2023, 22:32
V okolí Chomutova je jich opravdu hodně, dokonce i monokulturní kaštanovníkový lesík v lesích v podhůří. Stromy v lesích původem zřejmě pochází právě ze staré zdejší kaštánky, kdy se do okolí rozšířily díky zvěři.
Díky, snad na podzim vyjde výlet. V kupovaných jsou přeschlé, nebo naopak plesnivé, to mi za ty peníze přijde nemravné.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Aký strom neďaleko cesty

06 Aug 2023, 10:06

Jitka napísal:
06 Aug 2023, 08:26
Mikeš13 napísal:
04 Aug 2023, 22:32
V okolí Chomutova je jich opravdu hodně, dokonce i monokulturní kaštanovníkový lesík v lesích v podhůří. Stromy v lesích původem zřejmě pochází právě ze staré zdejší kaštánky, kdy se do okolí rozšířily díky zvěři.
Díky, snad na podzim vyjde výlet. V kupovaných jsou přeschlé, nebo naopak plesnivé, to mi za ty peníze přijde nemravné.
Plody z těch místních kaštanovníků roztroušených po lesích, jako semenáče, většinou nedosahují parametrů těch prodávaných. Spíše je to směs od větších po malé a často jalové nažky. A člověk musí být rychlejší než veverky a další hlodavci :).
Jirka61

IP:  48.75

Aký strom neďaleko cesty

06 Aug 2023, 16:24

Jak píše Mikeš.
Semenáče u nás v lese mají plody do dvou centimetrů a často jsou hluché. Na podzim je vysbírávají divočáci a já. Náletových kaštanů jedlých jsou u nás mraky.
IMG_20230806_144510.jpg
A mateřské stromy jsou velké. J.
IMG_20230806_144448.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Aký strom neďaleko cesty

06 Aug 2023, 16:31

Já to nějak blíž nezkoumal, ale myslím si, že ti jedlí kaštáni budou něco podobného jako ořešáci.

Ve smyslu, že ti semenáčci budou mít velmi rozdílné vlastnosti a málokdy takové jaké chceme.

Třeba ten můj má plody velmi malé. Ale nemám srovnání s roubovanými a odborně množenými.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Aký strom neďaleko cesty

06 Aug 2023, 17:36

Podle zkušeností a fotek z fór rostou ty ušlechtilé rychle a plody jsou jako jírovec. Tady ho mají v Jarpicích u silnice, tak vidím jak za těch pár let vyrostl. Ale není to lesní velikán, koruna je nasazená nízko a krásně tvarovaná.
charles91
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Aký strom neďaleko cesty

27 Aug 2023, 15:55

Určite zasadim jarabinu "Moravica". Zvažujem ešte k tomu aj javor - neviete poradiť konkrétny druh ? Klasicky zelený, nie tie fialové.
Uvažujem aj nad vrbou napr. košikárskou. Košikársku vrbu druhým rokom pestujem, mam na to extra políčko, a na jar planujem zberať.
Ak by som jeden prúť zasadil, že ho necham dorasť do stromu, neviete do akých rozmerov dorastá ?
charles91
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Aký strom neďaleko cesty

14 Jan 2024, 18:32

Do akej veľkosti narastie Jarabina moravská ? aký ma rast ?
Chcem si nejak naplanovať výsadbu, no ta informacia mi chýba.
Hľadám na nete, ale čo stránka to iný názor.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Aký strom neďaleko cesty

14 Jan 2024, 23:22

Žádný obr typu ořešáku, třešně, jaderničky na semenáči apod. to nebude.
A žádný pidistrom taky ne.
Ale rostou celkem rychle.
Jinak je to velmi nenáročná a průkopnická dřevina které se bude dařit kdekoliv.
Možná asi bude třeba v mládí i nějaký výchovný řez aby se rozkošatily protože ty jeřabiny co vídávám v okolí rostou jako topoly.
Akorát mám jisté pochyby o jejich dlouhověkosti. Ty naše vydržely cca 40 let. Ale možná byly něčím napadeny. Nevím.
*
Zajímavé je, že ty jeřabiny dozrávají nějak o hodně dřív než kdysi. Sladkoplodé moravské jsem kdysi obíral až po přemrznutí.
K přímému konzumu i tak moc nebyly. Ale víno, likér i destilát byly dobré. Ale ten sběr...
Ale nezapomenu na komentář jednoho kolegy. Ten prohlásil, "má to všechny možné chuti, ale ani jednu dobrou".
Jenže on tím byl známý. Většinou vše co nebylo jeho výrobkem se snažil všemožně zlehčovat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď