Z čeho živý plot ?

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných stromov, kríkov a iných rastlín.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Z čeho živý plot ?

02 Apr 2023, 20:37

My dávame prednosť jedlým rastlinám. Pri zadanej výške by som zvolil zemolez kamčatský. Viacero odrôd v rade zaistí bezpečné opelenie aj natiahnutie doby dozrievania plodov. Živý plot bude nie len pekný, ale bude dávať aj chutné plody. A netreba to striekať. Zemolez u nás kvitne práve teraz a jeho plody patria k prvej úrode roka.
Lída
Príspevky: 285
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Z čeho živý plot ?

02 Apr 2023, 20:42

Ale zimolez kamčatský je opadavý (navíc opadává poměrně brzo) a starší keře je nutné občas prostřihnout ...
Hawkeye
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Z čeho živý plot ?

02 Apr 2023, 21:30

Lída napísal:
02 Apr 2023, 20:42
Ale zimolez kamčatský je opadavý (navíc opadává poměrně brzo) a starší keře je nutné občas prostřihnout ...
Všetko má svoje pre a proti. Živý plot zo stálezeleného bršlenu je určite krajší a ak má plniť aj 'kryciu' funkciu tak efektívnejší. Kríky zemolezu po opadaní listov nevyzerajú príliš vábne (povrchové vrstvy kôry niektorých odrôd sa v 'cároch' odlupujú). Tiež ich treba priebežne zmladzovať, čo pri bršlene odpadá. Na druhej strane takýto plot prináša plody a je tak akosi 'prirodzenejší', rustikálnejší. U nás drozdy s obľubou konzumujú plody zemolezu a potom ich 'darčeky' fialovej farby dokážu dvor a chodníky dosť výrazne poznačiť. Na dedine mi to neprekáža, ale ak by mal niekto živý plot najmä z 'estetických' dôvodov, tak by mu to prekážať mohlo. Mínusom by bolo najmä to, ak by bol živý plot na mieste, ktoré by si vyžadovalo odstraňovanie opadaných listov na jeseň. Vyhrabávať množstvo drobných lístkov spomedzi kríkov a ich konárikov by bol riadnu 'opruz'. Ale ako ekologický plodiaci plotík vo vhodnej lokalite - prečo nie... H.
Lída
Príspevky: 285
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Z čeho živý plot ?

02 Apr 2023, 22:10

Původní dotaz zněl na "okrasný plot"... Zimolez jsem měla, ale sklízel se jen první roky, pak jsme stejně dali přednost jahodám, které začínají dozrávat v době, kdy se zimolez sklízí.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Z čeho živý plot ?

02 Apr 2023, 22:36

My máme asi sedem druhov zemolezov a u nás sa rozhodne neprejedli. Samozrejme máme jahôd neúrekom rôzne druhy na rôznych miestach a hoci sa dva tri razy ročne prežerem, nikdy sa mi neprejedli, podobne ako 11 druhov muchovníkov. Tie sú už ale na úvodné zadanie privysoké.

Takže vám možná zimolez nechutná, ale jinému může protože si nekoupil jen jeden.
Používateľov profilový obrázok
Sazenička
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Nov 2022, 16:09
Bydlisko: Karvinsko

Z čeho živý plot ?

02 Apr 2023, 23:11

Hawkeye napísal:
02 Apr 2023, 21:30
Lída napísal:
02 Apr 2023, 20:42
Ale zimolez kamčatský je opadavý (navíc opadává poměrně brzo) a starší keře je nutné občas prostřihnout ...

Ten brslen by šel právě na okrasnější čelní stranu , ale jinak souhlasím máme pak cca 40 m stranu k cestě a tam už si našel i zimolez své místo :) spolu s muchovníky, rakytníku atd :) Ten čelní chcem hlavně jako okrasne vyznačení hranice, což brslen dokonale splňuje.
Jitka
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Z čeho živý plot ?

03 Apr 2023, 10:26

Rafael napísal:
29 Mar 2023, 20:59
Jen takový nápad který si asi nezaslouží vlastní téma:

Živý plot mezi parcelami z japonských topolů mě napadl).
(Kdysi tam byl 100 m pás rybízovny který zdivočel, zarostl ostružiním a podobným bordelem. A nějak ten "plot" začíná chybět).

Mám pár vzrostlých na skácení, akorát se už začínají zelenat. Tak nevím jestli raději nepočkat do příští zimy? Mimo topiva i nějaké trámky by z nich mohly být.

A větvičky nařízkovat? Má to smysl teď?
Určitě se řízky lépe chytají na jaře, dokonce únor až březen.
Lída
Príspevky: 285
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Z čeho živý plot ?

03 Apr 2023, 20:57

ChlapeczDediny napísal:
02 Apr 2023, 22:36
My máme asi sedem druhov zemolezov a u nás sa rozhodne neprejedli. Samozrejme máme jahôd neúrekom rôzne druhy na rôznych miestach a hoci sa dva tri razy ročne prežerem, nikdy sa mi neprejedli, podobne ako 11 druhov muchovníkov. Tie sú už ale na úvodné zadanie privysoké.

Takže vám možná zimolez nechutná, ale jinému může protože si nekoupil jen jeden.
Ale chutná, ale nemám tak velkou zahradu (400m2). Měla jsem dva (teď je tam růžový rybíz a Zlatý fík). Ale raději mám ty jahody (i rodina), nestíhali jsme to všechno konzumovat a zpracovávat, tak šel pryč. Muchovník mám také, ale také jen jeden - bohatě stačí a ještě rozdávám.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Z čeho živý plot ?

03 Apr 2023, 21:33

Když nestíháte konzumovat v sezóně, udělejte si zavřeniny na podzim a zimu. Do jogurtu, do kaše nebo jen tak, do dvoudecových sklenic.
andre.marek
Príspevky: 640
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Z čeho živý plot ?

03 Apr 2023, 21:41

Nejlepší takovéto drobné ovoce je v jogurtu. Snídám bílý jogurt každý den, cca obden právě s ovocem. Mnohem lepší než kupované, přeslazené ochucené jogurty.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Napísať odpoveď