čarověník - množení

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných stromov, kríkov a iných rastlín.
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

čarověník - množení

17 Jan 2023, 20:47

Náhodou jsem objevil čarověník u bývalé manželky na zahradě na smrku o velikosti cca 1 metr. Rád bych jej nejdříve narouboval, poté přesadil ke mně, nemá o něj zájem.
Má snad někdo z Vás zkušenosti, případně radu?
Děkuji.
Z.
Foto se pokusím dodat do konce týdne.

Z.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

čarověník - množení

19 Jan 2023, 18:14

Potřebujete dvouletý zakořeněný smrček jako podnož v kontejnerku. S určitým rizikem je možno použít i jednoletý, pěstovaný v sadbovači. Ty dělají některé lesní školky. Pokud ten není k dispozici, je třeba tento zajistit na jaře a nechat roubování na příští rok.Tuto podnož je potřeba nechat nastartovat v nějaké bezmrazé, světlé místnosti. V bytě za oknem to není zrovna moc ideální, je tam moc teplo a málo vlhkosti. Já to dělám ve skleníku či foliovníku v boxu ze zateplovací zahradnické bublinkové fólie. V průběhu března, kdy kořínky pichají / po vyklepnutí balu z kontejnerku jsou vidět bílé konečky kořínků / přistupuji k roubování. Odeberu koncovou větvičku čarověníku / vidličku /. Roubuji nejčastěji do boku. Délka řezné rány 40 mm. Z této části předem odstranit jehličí. Je možno řídce zavázat gumičkou. Nic se nezatírá. Stromek to zaleje pryskyřicí. Já však váži páskou. Ošetřím fungicidem. Pro dosažení konstantní vlhkosti pro srůst já místo roubování umístím do mikroténového zamrazovacího sáčku a roubovanec umístím zpět do boxu. Do stínu nebo pod stínící síť. Nesmí přijít celý první rok na slunce. Koncem léta povolím úvazek a mírně zakrátím původní podnož nad místem roubování. Na ostro zakrátím až druhý rok na jaře. Roubování jehličnanů je majsterštyk. Raději udělat několik kousků. Nenechat se odradit z případného neúspěchu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

čarověník - množení

20 Jan 2023, 00:07

Hmm, Zdeňku, to asi nedáš. :shock:
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

čarověník - množení

20 Jan 2023, 20:37

Máš pravdu, proto se toho bojím.
Nerad bych jej zlikvidoval.
Kdyby snad se toho chtěl někdo ujmout, rád jej pozvu na víkend ke mně na zahradu.
Klidně bych udělal i sraz, sám víš, že jídla, pití i zábavy je tu dostatek.
Z.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

čarověník - množení

20 Jan 2023, 21:29

Hospůdka na mýtince napísal:
20 Jan 2023, 20:37
Máš pravdu, proto se toho bojím.
Nerad bych jej zlikvidoval.
Kdyby snad se toho chtěl někdo ujmout, rád jej pozvu na víkend ke mně na zahradu.
Klidně bych udělal i sraz, sám víš, že jídla, pití i zábavy je tu dostatek.
Z.
To vím. Jediný, kdo tady ty čarovějníky ovládá, je Mirek P. , ale ten to má k Tobě bezmála 500 km, tedy ještě dál než já. :(
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

čarověník - množení

06 Feb 2023, 18:29

Je ještě jedno řešení. Odebrat několik větviček čarověníku, bázi zabalit do vlhkého hadříku. Vše dát do igelitu a poslat mi to. Podnože mám, tak bych Vám to mohl zkusit naroubovat. V žádném případě nesundat celý čarověník. Ne pokaždé se roubování podaří.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

čarověník - množení

06 Feb 2023, 18:47

Foto čarověníků u nás. Převedení ze stromu do kultury.
Prílohy
Čarověník Míly na Pinus nigra.jpg
Čarověník Míly na Pinus nigra.jpg (240.82 KiB) 1579 zobrazení
Čarověník Milotice..jpg
Čarověník Mates 1..JPG
13. Bolek na větvi 2.JPG
5. Picea abies  Chomýž    pod stromem.jpg
1. Picea abies  Chomýž   na stromě.jpg
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

čarověník - množení

06 Feb 2023, 22:08

Děkuji za nabídku, foto krásné.
Mám dokonce i snad čarověník na třešni, ale to jsem zatím nezkoumal, je to ptáčnice.
Napísať odpoveď