střemcha

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných stromov, kríkov a iných rastlín.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

střemcha

22 Apr 2020, 16:46

V našem okolí je jediná střemcha(prunus padus) v zahradě evangelické modlitebny. Strávila jsem tam celé dětství, protože prarodiče tam správcovali. Nikdy jsem si jí nevšimnula, no, děcka to až tak nezajímá ;) Ale babča dělala kytky na výzdobu a pořád vlastně jsme sháněly, co se tam dá, i v celé zahradě bylo plno kvetoucích ať už trvalek, či keřů, které se tam trhali, tak je mi divné, že jsem si nádherné obrovské střemchy nevšimnula. Její větve se sklánějí přes plot a zavazí autům, co tam sousedi parkují, výmladky už jsem viděla, že někdo stříknul roundupem :( tak jak jsem šla minule večer domů se psem, jsem si tři větévky utrhla do vázy. Tak takovou vůni, jsem snad ještě necítila! Velmi intenzivní, sladká, omamná, něco jak vůně lilií - tak intenzivní. Voní mi celý barák :) Ačkoliv jsem tu vůni neznala, velmi se mi líbil keř, už pár let. Nějaké jsem objevila v lesíku u Hodonína, ale nikdy jsem se tam nedostala na podzim, abych si vykopla. Tak jsem si ji vloni prostě koupila, ale je to ještě 50cm prcek. Přesto se těším na dobu, kdy mi konečně zakvete a teď, když jsem poznala i tu vůni, se doslova nemůžu dočkat. Jen nechápu, jak to, že jich tu po okolí není víc, když o pár desítek km už rostou divoce? Zkusím tu z modlitebny nařízkovat a vysadím je na podzim po okolí. To je prostě škoda, aby jich nebylo víc. Všude je s prominutím jen blbé houští hlohů a svíd. Hlavně ty svídy vytlačily všechno. I obyčejný šípek by pohledal...
Škoda, že je vůně nepřenosná...tedy zatím ;)
Prílohy
střemcha.jpg
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

střemcha

22 Apr 2020, 17:08

Sranda,myslela som si,ze sa v kvetoch a krikoch a stromoch celkom dobre vyznam,ale toto napriklad nepoznam. Asi preto,ze to v mojom okoli nerastie? :shock: Fakt skoda ze sa ta vona neda preniest,ale mozno ma Admin nejaky trik v rukave?? :D
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

střemcha

22 Apr 2020, 17:16

Střemcha je strom hlavně lužních lesů. Tady v Poodří je jí docela dost.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
IvaP
Príspevky: 784
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

střemcha

22 Apr 2020, 17:58

A mně připadá, že smrdí, strašně.
U Přerova, 270 m.n.m.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

střemcha

22 Apr 2020, 22:18

:D :D :D poslala jsem tam dnes mamku, ať si utrhne do vázy taky....ale vykváknula se na to. Tak jsem zvědavá, jestli to stihne, než odkvete a co řekne ona ;)
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

střemcha

22 Apr 2020, 22:21

ariadna30 napísal:
22 Apr 2020, 17:08
Sranda,myslela som si,ze sa v kvetoch a krikoch a stromoch celkom dobre vyznam,ale toto napriklad nepoznam. Asi preto,ze to v mojom okoli nerastie? :shock: Fakt skoda ze sa ta vona neda preniest,ale mozno ma Admin nejaky trik v rukave?? :D
No však ti říkám ;) vůbec jsem si jí léta nevšimnula a musela tam celou dobu být, jen třeba menší keř. Až cca před 10lety jsem ji zaznamenala. A je jediná, ani u nikoho ve vesnici jsem si nevšimnula a to mám s psiskama dědinu prolezlou ze všech stran milionkrát :)
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

střemcha

27 Apr 2020, 16:11

konvalinka napísal:
22 Apr 2020, 22:18
:D :D :D poslala jsem tam dnes mamku, ať si utrhne do vázy taky....ale vykváknula se na to. Tak jsem zvědavá, jestli to stihne, než odkvete a co řekne ona ;)
Tak info: mamka si natrhala do vázy, vůně se jí líbí a je nadšená, že jí i ve váze tak dlouho i vydrží. A vynadala mi, že jsem jí o ní neřekla už dávno. Říkala jsem jí každý rok, ale nebrala to v potaz ;)
Napísať odpoveď