Plody platanů

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných stromov, kríkov a iných rastlín.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Plody platanů

31 Mar 2020, 20:22

V této době pomalu končí opad plodů platanů. Vídám je na platanových bulvárech v obrovském množství. Zralé plody se hned rozpadnou na objemné chmýří nesoucí semínka. Kolikrát přemýšlím, jak by se ten materiál dal využít. Kdybych toho na kraji silnice nahrnul celý kubík, mohla by z toho být třeba izolace. Jenže suché chmýří je asi hořlavé a vlhké podléhá biologickému rozpadu. Možná by snad jen nějaký velkosadař nechal všechno naklíčit a vyplnil by odrovnané smrkové lesy sazeničkami odolávajícími lýkožroutu, suchu a horku.
Prílohy
Platany.jpg
Platany.jpg (110.15 KiB) 4084 zobrazení
Plody platanu.jpg
Plody platanu.jpg (96.83 KiB) 4086 zobrazení
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Plody platanů

31 Mar 2020, 21:55

A v zimě na nich hezky visí, jak baňky ;)
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Plody platanů

31 Mar 2020, 21:58

Platany su krasne stromy. Ale este nikdy som na nich nevidela plody. Mat trochu viac miesta v zahrade,tak si nejaky posadim.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Plody platanů

01 Apr 2020, 20:49

platan.jpg
Já jsem první platan viděla tak před 15lety v nemocnici U Svaté Anny v Brně. Určitě jsem je viděla i do té doby, ale nijak zvlášť jsem si jich nevšimnula. Tam jsem si krátila čekání procházkou a najednou jsem byla pod obrovitánským stromem, snad největším, co jsem do té doby viděla. Bylo to tak fascinující, že ho mám zasazený u domu. Jistě, je to jen pro dobrý pocit vím, že se té jeho monumentálnosti nedožiju, ale už teď je krásný :)
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Plody platanů

16 Apr 2020, 21:32

Dneska jsem se pod platanem snažila dostat jeho listí z levandulových keřů. To je teda něco :shock: Listí velké, tvrdé a v obrovském množství, levandule jsou jím takřka zavalené. A to už jsem to tak zběžně pročísla, jenže tam zimoval ježek, tak jsem nechtěla rušit. Ale jak jsem se tam tak plazila všimnula jsem si, že nejmíň dva velké kořeny lezou po povrchu(o jeden jsem asi třikrát zakopnula :) ) Pane Mimmo vím, že se z nich dělá stromořadí podél cest, vidět jsou hodně ve Francii, i Vy jste ho dával(někde od vás?) Jak to, že jim to neleze popovrchu? Je to tím, že ta půda tu byla tak strašně kamenitá a ještě asi zhutnělá od tatrovek, že ani ten platan nechtěl dolů? :(
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Plody platanů

23 Jan 2021, 12:04

Tam, kde je hluboká sprašová (stlačitelná) půda, nemají kořeny důvod vystupovat. Tam, kde jim něco překáží, umějí se s překážkou porvat (viz vytržená silnice nad platanovým kořenem). Plodů je teď na stromech hodně a po opadu listí jsou viditelné. Vzhledem k menší velikosti (oproti mohutným stromům), t. j. cca 3cm v průměru, nejsou příliš nápadné. Možná by byly viditelnější, kdyby byly barevné. Ale příroda to asi nechce.
Prílohy
Platanový kořen trhá silnici, na kmenu jsou připnutá smuteční oznámení
Platanový kořen trhá silnici, na kmenu jsou připnutá smuteční oznámení
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Plody platanů

23 Jan 2021, 20:43

Tady ve městě vím o 17 platanech, z toho 12 má 150 let a jsou to opravdu majestátní stromy, které se do města hodí díky značné odolnosti proti znečištěnému ovzduší i mrazu. Toho chmýří jsem si nevšiml, ale něco podobného si říkám, když koukám na některé druhy topolů, které tvoří chomáče chmýří - je to jemný hřejivý materiál podobný ovčí vlně, na předení by to asi šlo. Mám trochu i nasbíráno a vyčištěno.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Plody platanů

28 Jan 2021, 16:15

Takhle vypadají ty "baňky" na nižších stromech. Na těch vysokých se to mobilem nedá pořádně vyfotit.
Prílohy
Platan plody jako baňky2.jpg
Platan plody jako baňky2.jpg (38.25 KiB) 3416 zobrazení
Platan plody jako baňky.jpg
Platan plody jako baňky.jpg (93.5 KiB) 3431 zobrazení
Napísať odpoveď