Hranice mezi bylinou a dřevinou

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných rastlín.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Hranice mezi bylinou a dřevinou

07 Dec 2020, 18:08

Dneska jsem porazil ricín, který nešel vytrhnout. Kmínek měl dole na řezu průměr 42 mm a byl úplně dřevnatý. Jako běžná dřevina. Za 6 měsíců života se však nestačily vyvinout klasické letokruhy. Jen takové jemné kroužky, z nichž by možná expert odhalil horké a vlhké týdny. U vyšších řezů je stále větší dutina a stonek má bambusovou strukturu. Hmota zřejmě přirůstá po vnějším i po vnitřním obvodu až dojde k úplnému zalití dutiny. Až hodně vysoko je stonek bylinný a také dutý. Už jsem viděl tyto rostliny s kmenem o průměru asi 15 cm, ale to byly trvalky v subtropech - možná mnoholeté, patrně se zcela dřevnatým kmínkem bez dutiny. Teď nevím, kde je vlastně hranice mezi bylinami a dřevinami.
Prílohy
Řez horní (bylina o průměru cca 20 mm)
Řez horní (bylina o průměru cca 20 mm)
řez 4.jpg (24.09 KiB) 2982 zobrazení
Řezy střední (25 a 30 mm)
Řezy střední (25 a 30 mm)
Řez dolní (42 mm)
Řez dolní (42 mm)
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Hranice mezi bylinou a dřevinou

08 Dec 2020, 12:05

žádná hranice není, záleží prostě na tom v jakém prostředí to roste. Někde z toho může být strom (třeba zrovna z toho skočce) a v jiných podmínkách sotva jeden proutek. :)
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Hranice mezi bylinou a dřevinou

08 Dec 2020, 12:15

Dalie tiez tak. Podla toho ake mali podmienky k rastu, tak bud zostali stonky viacmenej zelene, to boli tie v horsich podmienkach. Tym v lepsich podmienkach zosilneli zdrevnateli. Kazdopadne je to skoda ze tu mohutnu rastlinu skocca znicil mraz tak radikalne na nepoznanie. No ale tak uz to v prirode chodi😀
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Hranice mezi bylinou a dřevinou

08 Dec 2020, 21:57

Dřevina je vytrvalá rostlina, jejíž stonek je schopný druhotně tloustnout. Některé rostliny (třeba i ten skočec, muškáty, fuchsie) mohou být u nás bylinou a ve své vlasti dřevinou.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Hranice mezi bylinou a dřevinou

09 Dec 2020, 11:33

Teď jste mi nasadili brouka :shock: Takže rozlišovat na byliny a dřeviny je poněkud Mimmo ;) Nebo to rozlišujem jen my tady?
ivan z okenka

IP:  97.51

Hranice mezi bylinou a dřevinou

09 Dec 2020, 14:34

Ariadno30, trochu Váš stesk nad tím, že zahynul skočec připomíná smutek Jonáše v bibli
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Hranice mezi bylinou a dřevinou

09 Dec 2020, 14:47

Vynimocne niecomu nerozumiem😀 ako suvisi skocec a Jonas z biblie? Nasla som na nete akurat ze Jonas odmietol splnit bozi prikaz ( co popravde nechapem, lebo stretnut boha, tak by som si netrufla ho nepocuvnut ) no a potom ze teda cinil to pokanie. Ale nevidim paralelu medzi mojim prispevkom a Jonasom. Takze mi to Ivan prosim.nejak ozrejmite, nech idem spat zas o daco mudrejsia.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Hranice mezi bylinou a dřevinou

09 Dec 2020, 16:48

Hospodin Bůh zařídil, aby vzešla jedna popínavá rostlina a rozprostřela se Jonášovi nad
hlavou. Dávala mu stín, aby se mu ulevilo a nebylo mu zle. Jonáš měl z té rostliny opravdu
velikou radost. Druhého dne za svítání ale Hospodin zařídil, aby tu rostlinu napadl červ,
takže uschla. Když pak vyšlo slunce, Bůh zařídil, aby od východu přivanul horký vítr. Slunce
pražilo Jonášovi na hlavu, až omdléval. Bylo mu na umření. Říkal: „Radši zemřu, než abych
žil!“ Hospodin Jonášovi odpověděl: „Myslíš, že se zlobíš právem kvůli té rostlině?“ „´To
bych řekl! Zlobím se k smrti“. ´Tobě je líto té rostliny?“ řekl Hospodin. „Vždyť jsi ji
neobdělával a nepěstoval. Přes noc vyrostla, přes noc zašla. A mně nemá být líto Ninive, toho
velikého města? Vždyť v něm žije více než sto dvacet tisíc lidí, kteří ani nerozeznají svou
pravici od levice – a k tomu tolik zvířat!“ (Bible 21).
Biblický text mluví sám za sebe. Jonášovi je líto, že jedna jediná rostlina, o jejíž vzrůst se ani
v nejmenším nepřičinil, uschla. Jak velikou radost měl z jejího vzrůstu a jakou lítost pocítil
z jejího zániku. Jak hluboký soucit projevuje s živou přírodou. Dnes bychom řekli příkladný
ochránce přírody, ekolog. Na druhé straně mu není líto, ba dokonce si přeje smrt mnoha tisíců
lidí včetně dětí, kteří nedovedou rozeznat pravici od levice a množství dobytka. Jak je Jonáš
rozporuplný ve svém myšlení a postojích a je nejen tvrdohlavý, ale též tvrdého srdce.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Hranice mezi bylinou a dřevinou

09 Dec 2020, 17:12

U mě i letos (On) zařídil, že i některé typické byliny tloustnou, vytahují se a dřevnatí. Dneska jsem musel porazit "fenyklové klády". Na třímetrovém fenyklu byl těžký sníh a ohnul ho až k zemi. Ty stonky byly napnuté jako luky. Měl jsem strach, že zmrzlý sníh naráz odpadne, stonky se vymrští a provedou něco, co nechci. Z fenyklu jsem si nařezal pruty. Dole mají průměr nad 20mm. Jeden mám z loňska a mohl by sloužit jako rákoska, kdyby používání rákosek s ohledem na pandemii zase povolili. Je to skoro stejný materiál jako bambus. Podobně je na tom i líčidlo americké. Možná by se mohla napsat zajímavá diplomka o proměně bylinného stonku v dřevnatý. Např. i bezové, pajasanové aj. výhony procházejí obdobnou proměnou.
Prílohy
Řez stonkem fenyklu
Řez stonkem fenyklu
Fenyklové pruty
Fenyklové pruty
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

hranice mezi bylinou a dřevinou

09 Dec 2020, 18:31

Ahaaa tak uz chapem. Dakujem pekne za poucenie. Tak na zaver uz len dodam ze mi je luto vsetkych kvetov co tak zo dna na den kvoli mrazu zahynu. Alebo teda skor tej krasy😀
Napísať odpoveď