Skočec (ricín)

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných rastlín.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

28 Aug 2021, 17:45

Opravdu mohutný a pěkný. Zdá se, že o osivo letos nouze nebude.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

28 Aug 2021, 18:51

No, o „osivu“ jsem už taky mudroval. Osiva máme, i na další roky, dost. Ale vlastní? To se právě bojím.
Jak se udělalo v červenci horko, rostly Jedulkám listy s průměrem víc jak 0,7 m. Pak je poválely, vyvrátily a listy olámaly vichřice. Musel jsem je vyvázat k podpěrám. O velké listy přišly. Teď jim rostou čím dál menší. Kvetou, ale bojím se, že právě moc a nebudou mít „sílu“ (čas, teplo) na uzrání. Babí léto asi nebude, asi už začal podzim (to brzo, možná chladno od Severního potoka).
Vysočina, mimo 3-5 dní, není Afrika. Ale pořád jsou ještě opravdu pěkné. Dík. JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

02 Sep 2021, 18:12

Návštěvník napísal:
28 Aug 2021, 18:51
No, o „osivu“ jsem už taky mudroval. Osiva máme, i na další roky, dost. Ale vlastní? To se právě bojím...
U nás je letošní osivo plně vyzrálé. Naopak by se mi teď líbily nové květy. Pokud ještě do podzimu zaprší, možná se jich dočkám. Zatím to nevypadá.
Prílohy
Plody ricinu 2021.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

02 Sep 2021, 20:18

Jo, květy jsou pěkné, a je jich hodně. Ale listí, listové plochy ubývá. Taky ubývá sluníčku síla. Bylo chladno a prudký vítr. Také v naší poloze (450 m/m) už někdy mezi 10 -15. 9. místy bývá i přízemní „šedáček“. Babí léto nebude.
Tak jsem si zrovna dnes říkal, že na nejsilnější rostlině ostříhám všechna květenství a všechny růstové vrcholy a nechám jen jedno nejstarší květenství. Na zrání totiž nic nevypadá. A když by to šlehnul mrazík, tak že pak odstřihnu listy a stonek i s plody zavěsím schnout pod střechu. Aby se povedlo nějaké vlastní osivo. JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

13 Feb 2022, 08:29

Povedlo se vám nakonec dopěstovat nějaká (tuhá) semena? Někdy se stane, že nedozrálé plody uschnou, semena vypadají zdravě, ale mají světlejší odstín a jsou prázdná. Tedy nepoužitelná k výsevu.
Mimochodem, jaký je váš názor na dlouhodobé uchování semen, když by nová semena nemohla dozrát? Skladovat vyluštěná nebo v tobolkách? V chladu, suchu, bez přístupu vzduchu...? Kolik let vydrží klíčivá?
Prílohy
Tobolky
Tobolky
Semena
Semena
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

13 Feb 2022, 20:28

Klíšťata (ricinus), na obrázku pana Mimmo, jsou moc pěkná. Já asi pěkná (tedy klíčivá) mít nebudu. Trošku se stydím, protože jsem na svoje od podzimu "nešáhnul". Až teď večer. Začal jsem je z tobolek loupat. Skočec, a pořád neskáčí. Vyloupat z tobolky je tak vlastně těžší než pak semeno rozmáčknout. Na pohled vypadají docela dobře, ale semeno slupku uplně nevyplňuje. To dobře asi není.
Na nejsilnější rostlině jsem nechal jen jedno květenství, na dalších dvě. S vyzráváním to asi moc nepomohlo. Místo zrání, rostliny až do mrazu silně obrážely snad ze všech zálistků. Tak jsem si říkal, že příště ponechané květenství silně zredukuji. Třeba u malého počtu tobolek dojde k uzrání. Na co květenství se spoustou tobolek.
Dám asi letos zase klíčit do skleníku k sousedce. Spotřeba semen je nepatrná. Loni klíčilo každé semínko. Čerstvé i starší. Tak přidám letos i hrstku svých čerstvých, abych viděl výsledek. Když jsem, z důvodu šlendriánu, našel k setí jen stará semínka okurek, melounů, ředkviček, kadeřávku, možná i mrkve, klíčila bezvadně. U ředkviček jednou i po 10 letech.
Dobré osivo "klíšťat" mám schované (v teple) v uzavřených sáčcích. Hlavně třeba kvůli dětem. Tobolky jsem měl přes zimu v krabici na studené chodbě. Semínka zelenin mám v boudě, třeba i v načatých sáčcích. Myslím si, že semenům bylin (suchým) to nevadí. Pro trvanlivost (klíčivost) osiv je nejdůležitější sucho (nízká vlhkost) osiva. Myslím si, že dobrá semena "necucají" vlhkost ze vzduchu, na rozdíl od dřeva. Tak raději "holá" semena. Také se doporučoval chlad a tma. Možná atmosféra, ale to už by byly zase banky osiv, semen, tekutý dusík a kdoví co ještě.
Kvalitního osiva mám dost asi na několik roků.
Jo, a ostříhal jsem angrešty, rybízy a mladé stromky (no skoro). Tak už "jen" staré papriky. JG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

14 Feb 2022, 20:32

Tak jsem vyfotil vlastní osivo, semena. Na pohled vypadají docela dobře, ale nejsou úplně tvrdá a "zádíčka" mají nedobarvené. Jádro nevyplňuje celé semeno. Je jich dost a tak jsem zbytek vyhodil.
Toto svoje "osivo" vyseju společně všechno. Třeba něco vyklíčí. Ty by pak dostaly, jako už horské, přednost. A pár kvalitních semen také vyseju, pro jistotu. JG
klíšťáci1.JPG
klíšťáci2.JPG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

24 Apr 2022, 13:59

Na předpěstování "Jedulek" jsem se zase "vybodnul". Asi nebyl čas. Tak jsem dal kvalitní osivo sousedce, že jim bude ve skleníku líp (a budu mít míň práce). Už bych se mohl zeptat, jak jsou daleko, ale do zmrzlých tam musí vydržet! JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

24 Apr 2022, 15:28

Ta vaše semínka vypadají na fotce jako živá. Ale pokud jsou lehká a měkká, nic z nich nebude. Já nemám skleník a tak jsem dal pár semen klíčit na topení. Včera se objevily prvé rostlinky. V místních klimatických podmínkách semena nedozrají, ale květy snad budou stejně působivé.
Prílohy
Screenshot_20220424_152110.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

24 Apr 2022, 18:04

No, právě že jsou taková "polo". "Polo" měkká, "polo" plná. Nejsou načisto plná, tvrdá jako kamínek. Děložní listy uvnitř nevyplňují celou slupku. Ale klíček, zárodek, nevypadá úplně špatně. Třeba mají jen méně zásob, menší děložní listy. Určitě je vyzkouším. Až bude venku teplo. Slibuji.
Možná Vysočina není úplně jako Afrika.
Ta semínka ve skleníku už jsou tak 10 dní v hlíně. Už by měla být, ale sousedka je teď na mě nějaká …, no, míň mluvná. Ale já se zeptám. JG
Napísať odpoveď