Skočec (ricín)

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných rastlín.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

01 Júl 2021, 20:51

U nás teď všecko spěchá. I skočec. Nejvzdálenější cípy největšího listu jsou dnes víc jak 65 cm.
skočec1.7.21.png
Začaly prázdniny a „roh hojnosti“ se i u nás najednou otevřel (spíš snad protrhnul), ač to tak před 10 dny nevypadalo. Máme poslední zimolezy, poslední Kassandry a jiné další třešně, pozdnější a pozdní jahody, muchovník, Jonkher a Jesan, maliny Laszka, lusky, polní okurky a i chřest obráží. Co nevidět přibude další ovoce, i když Vysočina 450 m/m není Afrika. JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

02 Júl 2021, 20:45

Za chvilku nás doženete. Taky tu máme dost ovoce, ale třešně už ne. Snědl jsem dnes poslední višeň.
Prílohy
Ricín a4.jpg
Merunky006+.jpg
Merunky006+.jpg (170.96 KiB) 3003 zobrazení
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

02 Júl 2021, 23:00

Některé věci jsou pro mě docela těžko k představení. Třeba ty višně. U nás teprve malé a zelené. Jiné si představím, třeba kvetoucí skočec, ten panečku umí, při teple, poskočit.
Co šarani? U nás neberou (asi mají hodně přirozené potravy). A jak to máte s angreštem? Už jsem dnes ochutnal Niesluchowski, a šlo to (vydržet). Máte muchovníky? A co hrušky? Junsko Zlato u nás mešká, ale do 10 dnů snad taky bude. Slívy Herman, budou později. Některá Leskora už taky trošku prožlutává. JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

03 Júl 2021, 10:09

Návštěvník napísal:
02 Júl 2021, 23:00
Co šarani? U nás neberou (asi mají hodně přirozené potravy). A jak to máte s angreštem? Už jsem dnes ochutnal Niesluchowski, a šlo to (vydržet). Máte muchovníky? A co hrušky? Junsko Zlato u nás mešká, ale do 10 dnů snad taky bude. Slívy Herman, budou později. Některá Leskora už taky trošku prožlutává. JG
Děkuji za optání. Kapři se na trhu prodávají skoro normálně. Ale jsou spíše menší. Asi tady mají jinou technologii lovu. Pokud jde o angrešt, něco mám už sklizeno, ale černý Něguš ještě není vyzrálý (musím je mít ve stínu, jinak by nevydržely). Muchovníky se tady vzhledem k mírně alkalické půdě nepěstují. Možná by jim taky bylo moc teplo. Hrušky nám v práci padají na zem. Jsou to takové menší rané plody. Jsou už trochu sladké, ale tvrdé. Junsko zlato bohužel nemám. V současné době je sezóna meruněk, raných broskví, sladké kukuřice a samozřejmě rajčat a paprik.
Prílohy
Kotvičník 3.7.2021.jpg
Kotvičník 3.7.2021.jpg (152.52 KiB) 2972 zobrazení
Slunečnice rozkvetlé 3.jpg
Slunečnice rozkvetlé 3.jpg (140.06 KiB) 2972 zobrazení
Silistrenské meruňky.jpg
Silistrenské meruňky.jpg (92.51 KiB) 2972 zobrazení
Sklizené obilí.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

03 Júl 2021, 19:43

Tak žně skončily. Zemědělci se asi budou do jara nudit. Sladká kukuřice, hm u nás teď kukuřice pěkně roste. Už bude brzy ke kolenům. „Silistrenské meruňky“, tomu nerozumím. To je něco, jako Litoměřické v Lanžhotě?
„Junsko zlato bohužel nemám.“ Nu, co není, může lehko být. V Čačaku na Moravě (řece, 250 m/m) zraje v červnu, u vás (50 m/m) to třeba stihne už i v květnu (na Vysočině se nebudeme letos zlobit ani v půli července). JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

03 Júl 2021, 20:38

Návštěvník napísal:
03 Júl 2021, 19:43
„Silistrenské meruňky“, tomu nerozumím. To je něco, jako Litoměřické v Lanžhotě?
Silistrenské meruňky je takový malý dvojsmysl. Jednak jsou to všechny meruňky z vyhlášené meruňkové oblasti kolem města Silistra. A taky jsou to místní klony s tímto názvem, jako Silistrenska kompotna (mám malý stromeček), S. pozdní apod. Četl jsem, že klon Silistrenská N4 byl použit na nějaké šlechtění v ČR, ale neznám podrobnosti. Takže bych ten název přirovnal k meruňkám z okolí Velkých Pavlovic, z nichž některé jsou tzv. Velkopavlovické.
Město Silistra je umístěno taky přímo na Dunaji (20 m.n.m.), ale mnohem blíže k moři.

PS: na sklizeném poli natáhnou zemědělci hadice a vysázejí zelí. To klidně stihnou.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

06 Júl 2021, 11:30

Silistra, tisíce let historie. Dýchá tam alespoň ještě trochu antika?
Skočce jsou docela pěkné a dekorativní. I ve volné půdě (když je teplíčko). I na Vysočině pokvetou.
(Starost máme jen o Jedulky u paní sousedky. Říkala totiž už před týdnem: „Mám (jedné nebo dvou) toho plný skleník, už se tam ani nevejdu.) JG
skočec volně.png
skočec květ.png
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

07 Júl 2021, 15:15

Návštěvník napísal:
06 Júl 2021, 11:30
Silistra, tisíce let historie. Dýchá tam alespoň ještě trochu antika?
Na antiku to tam už moc nevypadá. Snad mimo jedné římské hrobky. A latinsky tam už, snad kromě několika studentů na dvanáctiletce, nemluví nikdo. Turecky tam však dosud mluví více než 10% obyvatel. Několikrát jsem jel kolem, ale do města jsem nezajížděl. Stačilo vědět, že jsem v Silistrenské, tedy meruňkové, oblasti. Podobné pocity mám když jedu kolem Gabrova.
To je asi tak všechno, co jsem dnes chtěl říct o ricínu.
Prílohy
Ricín a6.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

07 Júl 2021, 21:05

Ano, i Gabrovská stojí za zmínku. JG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

28 Aug 2021, 15:56

Ještě ke skočci. Foto skočce na Vysočině dnes. JG
Jedule.png
Napísať odpoveď