Skočec (ricín)

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných rastlín.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

03 Júl 2022, 13:50

Skočec z předpěstovaných sazenic už nabíhá do květu. To by klidně mohly i dozrát plody. Rostliny ze semínek vložených v květnu do půdy jsou mnohem menší.
Prílohy
Ricín poupě.jpg
Ricín 02.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

25 Júl 2022, 11:54

Nějak jsem letos zasetí a předpěstování jedulek nezvládl. Proto žádné nemám. Při vyhazování vlastního nedozrálého semene, jsem hrstičku nekvalitních, neplných semen přeci jen nakonec zahrábnul do země. Do rajčato-paprik. Protože rajčata už růžoví, provedl jsem včera kontrolu a ukončení kočičouří agrotechniky porostu (přihnojování, sláva toxoplazmóze), a koukám, žasnu, že mi malé jedulky klíčí o 106.
Tak i letos mi nakonec skočec poroste a pokvete. A tolik nevadí, že poroste už jen dva měsíce (osiva mám dost). Dokonalé semeno sice vypěstovat neumím, ale klíčící jo. Vysočina 450 m/m JG
jedulky kíčící 1.png
jedulky kíčící 2.png
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

28 Júl 2022, 17:08

Uběhly tři dny. Hodně u nás zapršelo, rána jsou chladnější, ale po obědě pořád horko. Klíčí další a další rostlinky. Až se trochu ochladí, musím přesazovat. (Ale které rostlinky nechat? Tolik místa nemám a sousedky nechtějí.) Nejvyšší jsou už vysoké přes 20 cm a největší rozpětí děložních lístků 18 cm. Je to ale najednou fofrník. JG
skočec třetí den.JPG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

28 Júl 2022, 18:08

Řeším podobný problém. Před týdnem jsem naplival do truhlíku s kotvičníkem melounová semínka. Teď po dešti to začíná rašit. Taky mám nutkání něco přesadit, ale je už pozdě. Ve vašem případě můžete dát několik rostlinek do květináčů (aspoň 1 litr). Na podzim to vykvete a snad i dozraje v interiéru.
Prílohy
Screenshot_20220728_180007.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

29 Júl 2022, 08:22

Říkáte (vím, píšete) květináč pane Mimmo, hm, nic pro mě. Moc práce. Nestíhám, "nic nového nerozjíždět".
A potom, osivo nepotřebuji, mám pořád kvalitní starší. Květináč litr, no nevím, loni byla nejvyšší dost přes 2 m, kácel jsem pilkou a sekerou, pařízek průměr asi víc jak 10 cm.
A pak, nejhezčí je jedule v raním slunci, když jdu na zahradu. Zářící červená, velká, nepřehlédnutelná, každého zaujme. Afričanka, zvláštní a krásná. Patří do velkého prostoru.
Tak jsem jich zasadil sedm. Některé po dvou. Vyjednotím. Nechám asi čtyři, nejsilnější. A co bylo v zemi ještě klíčících semen. JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

30 Júl 2022, 07:41

Tak tlusté klády v květináči nedopěstujete. Květináč je na bonsaje. Vybíral bych spíše ty zakrslejší rostliny než ty nejsilnější. Takové, jaké mi teď rostou na zahradě.
Prílohy
Screenshot_20220730_072239.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

01 Aug 2022, 10:30

Čekal jsem s příspěvkem, svojí odpovědí, aspoň nějaký čas, abych mohl vyfotit vývoj, růst, jedulek, překvapivě vyklíčených, po přesazení na trvalé stanoviště.
"Stíhací závod" jedulek s hodně pokročilou dobou vegetace začíná. JG
Nasazování pravých listů.
Jedulky1.png
Jedulky2.png
Jedulky3.png
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

08 Aug 2022, 19:56

Jedulky dnes. Pořád jsem nevyjednotil, ale ještě vyklíčila schovaná semena. JG
Jedulky 1.png
Jedulky 2.png
Jedulky3.png
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Skočec (ricín)

10 Aug 2022, 14:28

Na vašich snímcích jsou hezky vidět všechny tři typy listů: děložní, post-děložní s dlouhým prostředním prstem a mladičké pravé listy. Myslím, že na černé fólii stihnou aspoň krásně vykvést.
Ty moje sice kvetou, ale jsou jen metr vysoké. Tedy méně nápadné.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Skočec (ricín)

10 Aug 2022, 15:16

No, pobízím je (slovně). Ale, co je to platné, ke kolenům ještě nejsou. Tak 35 cm nejvyšší. Pravý list už mají všechny. Vyjednotil jsem (ustřihl a pozdější dorost na semeništi zrušil). Zajímavé mi připadá, že později klíčící neměly celé děložní listy. Třeba jen půlky. Buď je ožrali slimáci při klíčení, je sucho a mají bídu, nebo se loni v semenech dělohy nedovyvinuly, ale na klíčivost to nemělo vliv. Dám hnojivou zálivku. Budou pěkné. JG
Napísať odpoveď