Sezóna růží

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných rastlín.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Sezóna růží

03 Jún 2020, 20:36

...a takto vyzerá stromčeková ruža (odrodu neviem určite, možno Isabella Rossellini) na vrchole kvitnutia prvej generácie kvetov. Tie začnú onedlho odkvitať - následne ich poodstrihujem a onedlho zakvitne ďalšia generácia kvetov. A takto sa to ešte párkrát zopakuje až do novembra. Je to nádherná ozdoba a dominanta záhradky, úžasná je tá dĺžka kvitnutia a najmä opakované generácie kvetov od mája až do novembra. Stromčeková ruža si vyžaduje precízny rez, inak by rýchlo zostarla. Tá na fotke má už najmenej 8 rokov a zdá sa, že do dôchodku sa ešte nechystá... IH
IMG_20200603_202322.png
IMG_20200603_202322.png (756.22 KiB) 3400 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Sezóna růží

04 Jún 2020, 19:24

Zkušenosti nemám, tak dotaz:
Na životnost, jak dlouho vydrží, takový roubovanec nebo očkovanec?

Nic proti ničemu.
Jen můj názor. Nelíbí se mi a ani neosvědčilo nic co na kmínky nepatří.
I když musím uznat, že většinou tak něco prospívá, plodí a vypadá lépe než v jejích přirozených tvarech.
(třeba rybízy, angrešty...).
*
Měl jsem kdysi "růžové období"
Zalíbily se se mi tehdy popínavé a vůbec bujně rostoucí a trvanlivé růže.
Plot z venku jsem použil jako jejích oporu.
(Více odrůd jsem tehdy nakoupil).
Během pár let bylo všechno sežráno lesní a polní zvěří.
Přežily jen, možná i proto, že byly částečně za plotem. I když spousta jejích výhonů byla i za něm.
Nevím, nemůžu řešit jejich odolnost vůči zvěři.
Ale pravdou je, že jsou, aspoň v mých podmínkách hodně dlouhověké.
(U mě už skoro 30 let).

Sytě červené velké plné květy - Sympathie
velmi robusní tradiční odrůda růže vhodná pro popnutí pergol a oblouků.
U nás kvete furt. Celé vegetační obdob
Žlutá - Rosa Alchymist®
Tato táhlé odrůda vhodná i do stínu.Intenzivně rostoucí odrůda, která je vhodná na zakrytí pergol a svislých ploch.
Vykvete jen jednou, škoda. Ale i tak stojí za vysazení -neskutečné množství květů.

Podle hostů, návštěvníků u nás nejvíc TOP růže byla nejvíc obdivovaná ta "Alchymistka"

Já ji kvůli její krátkokvětosti moc rád nemám, ale její vitálnost a odolnost vůči všemu musím velmi ocenit.
*
Ale musím zdůraznit to, že nejsem žádný recenzent a ani zkušený pěstitel!
*
Je to jen psaní a osobní zkušenost z možná klimaticky a drsnějšího regionu...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Sezóna růží

04 Jún 2020, 20:35

Taky nám ještě nekvetou. Zůstanu u těch stromkových, moje červená z loňska
IMG_20190905_091831.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Sezóna růží

04 Jún 2020, 22:29

"Nelíbí se mi a ani neosvědčilo nic co na kmínky nepatří".

Ľudský um bude vždy skúmať nepoznané, vymýšľať nové a skúšať 'nepatričné'. Inak by sme ešte stále žili v jaskyniach a lovili jelene. Vesmírna stanica ISS tiež na orbitu Zeme nepatrí. Váš doberman je tiež produktom 'nepatričnej' ľudskej činnosti - šľachtenia plemien. Pšenica na poliach má už pramálo spoločné so svojimi trávnatými predkami. Je preto 'nepatričná' ? Stromčeková ruža určite nie je 'prirodzeným' kerom, ale esteticky je akceptovateľná, výzorom dominantná a prakticky veľmi výhodná. Môžete okolo nej bez problémov chodiť, ušetríte kopu priestoru a pod ňou môžete pestovať ďalšie ozdobné rastliny (my tam máme levanduľu). Životnosť nepoznám - toto je moja prvá a zatiaľ jediná. Ker samozrejme určite žije dlhšie. Hranica medzi 'patričným' a 'nepatričným' je veľmi tenká, pohyblivá a krehká. Závislá aj od regionálneho kultúrneho a historického dedičstva, ale to sa už dostávame na filozofickú pôdu, takže je čas zahamovať. (Aj v súčasnosti - tak ako sa to to tiahne celými dejinami ľudstva - sa objavujú hlásatelia toho pravého 'patričného' a zároveň bojovníci proti 'nepatričnému', ktorí by svoje názory a normy radi vnútli ostatným, vrátane tých, ktorí o to nestoja. Netreba sa báť poslať ich do čerta).
Rafael - nič osobné, som rád že Ste tu s nami, len som Vaše vyjadrenie použil ako inšpiráciu na malé zamyslenie sa. Nech mi je odpustené.... IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 05 Jún 2020, 05:55, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Sezóna růží

05 Jún 2020, 04:21

Není co odpouštět a navíc máte naprostou pravdu.
*
Já jen, že jsem člověk v podstatě velmi líný a pohodlný a tak jsem se vždy snažil jít cestou nejmenšího odporu. Minimalizovat všemožně jakoukoliv zbytečnou námahu.
Anebo mé oblíbené úsloví - každý se musí zařídit, nebo udělat si něco podle svých místních podmínek a potřeb.
*
Dvě stromkové růže jsme měli. Zmrzly brzy.
Odrůdy už nevím, ale hezké a atraktivní byly, o tom žádná!
*
Jenže moje nechuť ke stromkovým tvarům keřovin má jiné kořeny.
Kdysi jsem velmi levně získal 200 ks angreštů na meruzálkách. A já blbec si je vysadil podél keřové rybízovny. Neskutečná práce a starosti s tím byly.
Zvěř odírala kmínky, neustálé přivazování a výměna opěrných kůlů, vítr, meruzálkové výmladky, sekání trávy kolem - trny a tak.
Velmi rád jsem se jich časem zbavil a rozdal je.
K velké nevoli lidí kteří na ten angrešt k nám chodili. Pohodlný a snadný sběr a výstavní plody oproti klasickým keřům.
Viz. jedno místní úsloví od nás v souvislosti s keři:
Vypadáš jak sviňa která proběhla angreštem.
IMG_20181202_150647_20181205183319402_20181217215013776.jpg
IMG_20181202_150647_20181205183319402_20181217215013776.jpg (33.83 KiB) 3326 zobrazení
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Sezóna růží

05 Jún 2020, 08:00

V tejto vsade umelej a neprirodzenej dobe sa vzdy potesim, ked je niekto zastancom starych osvedcenych hodnot. Ale to je otazka preferencii a tie budu u kazdeho ine. Ja jak naschval mam dve ruze take, co maju tendenciu vyrast do vysky, tam sa rozvetvit a vytvorit nieco podobne stromkovej ruzi. Uz dvakrat som ich na jar zrezala a dala im moznost opravy,ale ten krik nie a nie vytvorit. Este ze ostatne su normalne😀
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Sezóna růží

05 Jún 2020, 08:04

Rafael, Vas pes sa volal podla nasho politika ci je to len nahoda?
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sezóna růží

05 Jún 2020, 08:06

Nepřirozenost kmenových tvarů je pojem spíš filozofický. I taková višeň je původem víc keř a nepřirozené nám to nepřijde.
Na druhé straně každý má právo, aby se mu cokoli nelíbilo.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Sezóna růží

05 Jún 2020, 12:19

ariadna30 napísal:
05 Jún 2020, 08:04
Rafael, Vas pes sa volal podla nasho politika ci je to len nahoda?
Určite nie - (ne)menovaný politik vyzeral skôr ako čivava... :D IH
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Sezóna růží

05 Jún 2020, 13:09

Jen náhodná shoda jmen.
(Původně se měl jmenovat Vigo Bengál, ale bylo mi to zakázano).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď