Semena, semenarenie

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných rastlín.
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Semena, semenarenie

09 Júl 2022, 15:20

Vseobecne plati ze semena si mame odkladat z tych najkrajsich, najzdravsich, najsilnejsich rastlin.
Tohto roku mi kvoli suchu narastlo vsetko len do maximalne polovicnej velkosti. Semena ktore z takychto nizkych rastlin pozbieram, vytvoria nejake menejcenne rastliny na dalsi rok, alebo pri vhodnych podmienkach z nich vyrastu pekne ukazkove rastliny?
Jitka
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Semena, semenarenie

09 Júl 2022, 16:36

Spíš si myslím, že narostou dobře. Současně budou mít "zapnuté" geny na obranu před suchem, ale odrůda jako taková se nemění.
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Semena, semenarenie

09 Feb 2023, 23:35

Obecně to platí, ovšem občas i z malého káčátka vyroste i krásná labuť.
Samozřejmě na půdních i vláhových podmínkách v daném roce hodně záleží.
Genetika se zatím přelstít nedá.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Semena, semenarenie

10 Feb 2023, 18:23

Jitka napísal:
09 Júl 2022, 16:36
... ale odrůda jako taková se nemění.
Trochu by som nesúhlasil. Evolúcia je rýchlejšia než si myslíme. Skúste točiť semienka 3-5 rokov. Potom vysejte pôvodné semená a tie ktoré prešli 5 ročnou evolúciou. Určite uvidíte rozdiely, síce malé ale budú. Napr. paradajkám vo vyšších nadmorských výškach hrubne šupka... Rastliny sa prispôsobujú prostrediu a dostáva sa to aj do genómu. R.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Semena, semenarenie

11 Feb 2023, 10:02

Návštěvník napísal:
10 Feb 2023, 18:23
Jitka napísal:
09 Júl 2022, 16:36
... ale odrůda jako taková se nemění.
Trochu by som nesúhlasil. Evolúcia je rýchlejšia než si myslíme. Skúste točiť semienka 3-5 rokov. Potom vysejte pôvodné semená a tie ktoré prešli 5 ročnou evolúciou. Určite uvidíte rozdiely, síce malé ale budú. Napr. paradajkám vo vyšších nadmorských výškach hrubne šupka... Rastliny sa prispôsobujú prostrediu a dostáva sa to aj do genómu. R.
Při generativním množení (semeny) se dceřiná odrůda vždy méně nebo více změní. Proto existuje udržovací šlechtění, aby potomstvo co nejvíc zachovávalo vlastnosti rodičovských odrůd. V případě, že rozhodující vlastnosti rostliny jsou kompletně homozygotní (tzv. čisté linie), pak se potomstvo od rodičů prakticky neliší. Ovšem naprosto geneticky totožné (na rozdíl od vegetativního množení) nejsou. Navíc v průběhu množení i růstu může docházet k mutacím, které dokáží změnit fenotyp rostliny výrazně.
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Semena, semenarenie

01 Aug 2023, 21:36

V jednom vlakne sa tu spominali clanky publikovane na webe zahrada.cz, ktorych autorom je jeden z nasich clenov, MrBig46. Mna najviac zaujal clanok o semenareni rajcin. Uz davnejsie som rozmyslal, ze by som si odlozil semena z rajcin, ale kedze pestujem vo foliovniku viac druhov, predpokladal som, ze sa mi to aj tak pokrizi, tak som to nechal tak. Z clanku som sa ale dozvedel, ze to je "relativne" bezpecne - s pouzitim sackov. Buduci rok by som to chcel skusit na nejakej nehybridnej odrode. Chcem sa ale spytat pana MrBig46, prip. niekoho ineho: skusali ste niekedy pouzit aj semena hybridnej odrody? Ako velmi sa odlisovali plody od materskej odrody?

Clanok najdete tu:
https://www.zahrada.cz/clanky/semenareni-rajcat/
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Semena, semenarenie

01 Aug 2023, 22:35

kvas napísal:
01 Aug 2023, 21:36
V jednom vlakne sa tu spominali clanky publikovane na webe zahrada.cz, ktorych autorom je jeden z nasich clenov, MrBig46. Mna najviac zaujal clanok o semenareni rajcin. Uz davnejsie som rozmyslal, ze by som si odlozil semena z rajcin, ale kedze pestujem vo foliovniku viac druhov, predpokladal som, ze sa mi to aj tak pokrizi, tak som to nechal tak. Z clanku som sa ale dozvedel, ze to je "relativne" bezpecne - s pouzitim sackov. Buduci rok by som to chcel skusit na nejakej nehybridnej odrode. Chcem sa ale spytat pana MrBig46, prip. niekoho ineho: skusali ste niekedy pouzit aj semena hybridnej odrody? Ako velmi sa odlisovali plody od materskej odrody?

Clanok najdete tu:
https://www.zahrada.cz/clanky/semenareni-rajcat/
Jak přesně jsou nakombinované vlastnosti u hybridních F1 rajčat, to asi nikdo spolehlivě neví. Je ale velmi pravděpodobné, že vysejeme-li semena hybridních rajčat, bude se polovina rostlin těm původním hodně podobat (možná úplně stejné). Jenže dopředu nevíme, které to budou. Druhá polovina rostlin bude jiná, budou ve stejným poměrem odpovídat oběma rodičům onoho hybridu. Ty poměry samozřejmě platí jen při velkých počtech.
Mám podezření, že pěstování hybridních rajčat se zavedlo mimo jiné i proto, aby si pěstitelé museli kupovat vždy nová drahá semena. Každopádně je lepší, pěstujeme-li z vlastních semen, volit nehybridní odrůdy.
MrBig46
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Semena, semenarenie

01 Aug 2023, 23:15

kvas napísal:
01 Aug 2023, 21:36
V jednom vlakne sa tu spominali clanky publikovane na webe zahrada.cz, ktorych autorom je jeden z nasich clenov, MrBig46. Mna najviac zaujal clanok o semenareni rajcin. Uz davnejsie som rozmyslal, ze by som si odlozil semena z rajcin, ale kedze pestujem vo foliovniku viac druhov, predpokladal som, ze sa mi to aj tak pokrizi, tak som to nechal tak. Z clanku som sa ale dozvedel, ze to je "relativne" bezpecne - s pouzitim sackov. Buduci rok by som to chcel skusit na nejakej nehybridnej odrode. Chcem sa ale spytat pana MrBig46, prip. niekoho ineho: skusali ste niekedy pouzit aj semena hybridnej odrody? Ako velmi sa odlisovali plody od materskej odrody?

Clanok najdete tu:
https://www.zahrada.cz/clanky/semenareni-rajcat/
Přesev semen z hybridních rajčat se běžně nepoužívá. Já znám jen dva případy. První- dost často si koupí někdo v supermarketu poměrně drahé rajče (třeba jen jeden kus), chutná mu a vydloubne si semena pro příští rok. Příští rok napíše, že to je stejné rajče a stejně chutná. Přitom z téměř sto procentní pravděpodobností to původní rajče byl hybrid. Druhým případem je Kumato F1, rajče s mimořádnou chutí, která se nepodobá žádnému jinému rajčeti. Tak toto rajče jako F2 pěstuji i já (kvůli synovi pro kterého jsou Kumato a Mini Kumato top). Důvodem je to, že semena si chrání firma Syngenta tím, že žádná semena neprodává, jen je na základě smluv předá velkým firmám, které produkují plody a prodávají je. Je to pro ně výnosný obchod. Těžko posuzovat jaký je rozdíl mezi těmi plody koupenými v obchodě (koupil jsem je v zimě v Bille), dokonce se mně zdálo, že ty mé F2 jsou chutnější. Ale nemám žádnou chuťovou paměť a chutnaly mně víc asi proto, že si fandím. Jinak zdroj mých semen byl a ještě je ze Španělska (vlastně z Mallorky) a z Austrálie odkud nějaká semena přivezla EVa T. Zkoušel jsem také pěstovat Kumato ze semen odebraných z mých rostlin, ale byla to katastrofa. Některé se ani nedaly jíst, byly malé, jiné stále úplně zeklené. Co rostlina to něco jiního.Ale rajčata nemají jen chuť, mají také odolnost k chorobám, úrodnost, atd. a každá tato vlastnost se pomalu ztrácí. Pokud někdo budete déle v Brně a budete mít nějaký volný čas doporučuji navštívit muzeum J.G.Mendela. Pokud jsou semena hybridních rajčat někde v prodeji, tak doporučuji si ta semena koupit, jistě se to vyplatí. ještě bych chtěl dodat, že u českých odrůdách se nesnažím získat vlastní semena. Semena kupuji i když třeba ze sáčku kde je třicet semen využiji jen pět.
Vladimír
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Semena, semenarenie

02 Aug 2023, 09:54

Většinou osivo kupuji, ale hlavně do skleníku používám často, jak uvedl MrBig46, semena ze zakoupených plodů (ty co se prodávají v předjaří ze skleníků pod obchodními názvy), dále ze známých i Kumata a udržoval jsem i Tomatoberry (dnes Gardenberry). Z celého objemu snad jen 1-2 rostliny byly trochu jiné - tvarově/velikostně, ale chuťově jsem změnu nepostřehl.
Jitka
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Semena, semenarenie

02 Aug 2023, 10:24

Já jsem vloni dostala při nákupu úplně černé rajče. Protože BlackRussian byl mahagonový a vůbec mi nechutal, použila jsem semínka z toho chutného černého.
Plody jsou jiné - nejprve černozelené a ve zralosti mají spodek červený, vršek černý. První mi přišly dost kyselé. Ale tři rostliny nejsou žádná tragédie, mají krásné vijany a určitě je spotřebujeme.
Letos prvně pěstuji Pavlínu, biftekové rajče. Velikostí je to jako Start a zatím je muž všechny stihl sníst, takže nevím, jestli jsou masitá, nebo ne :D Zrají jen venku v nádobách, ve foliáku jsem měla jen jedno. Pro pěstování bych potřebovala klec z kari sítě, z kolíků se při zrání lámou.
Chybí mi Dulcie, keříčkové žluté sladké rajče, pro muže málo rajčatové. Nějak jsem popletla název a tím pádem jsem ho neobjednala.
Napísať odpoveď