STARŠIE STROMY PRESÁDZANIE

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných rastlín.
Peter.baranek
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 10 Mar 2022, 10:33

STARŠIE STROMY PRESÁDZANIE

16 Mar 2022, 14:31

PRESÁDZANIE VZRASTLÝCH STREDNE STARÝCH OVOCNÝCH A OKRASNÝCH STROMOV

Dobrý deň. Rád sa s vami podelím o skúsenosť s presádzaním stredne starých ovocných a okrasných stromov.
Moja skúsenosť má počiatok cca pred 8 rokmi, kedy sme sa rozhodli postaviť si vlastný RD. Mali sme a máme záhradku v záhradkárskej osade kde sme za cca 20 už čo to dopestovali zasadili. Konkrétne mojím malým dieťaťom je a bol javor, Acera palmatum artropurpureum, ktorý som kúpil ako malý prútik na dobierku niekde z Veľkého Krtíša, predávajúceho si už nepamätám. Zasadený bol v roku 1993 od tej doby som ho pestoval a strihal do tvaru v akom sa nachádza teraz a cca aj pred samotnými 8 mími rokmi. Pomenoval by som to voľnokorenný bonsaj, v čom samotný bonsaj
IMG_20220316_141901[1].jpg
sti budú určite oponovať. To ale nie je podstatné. Kedže mi prirástol s srdcu a stavba domu bola reálna rozhodol som sa po dlhších úvahách javor presadiť. Začal som študovať literatúru aj tu o bonsajoch a ich prenosu z voľnej prírody taktiež sa pýtať skúsených záhradníkov. Výsledok ku ktorému som dospel bol skoro vždy negatívny, pre zdĺhavosť procesu a stým spojené vysoké riziká, a samozrejme veľmi nízka úspešnosť.
Aj tak som sa rozhodol pre riskantný krok presadenia 21 ročného javora k rodinnému domu. Presadený bol na jar roku 2014.
Doporučenie z bonsaj literatúry bolo: odkopať časť koreňového systému v rozsahu 30-50% prerušiť korene a následne koreňový systém zasypať zeminou. Toto opakovať v nasledujúcom roku a až následne samotný voľno korenný bonsaj presadiť. Riziká stým spojené samozrejme boli tiež popísané ako veľké. Rozhodol som sa postupovať iným spôsobom. Klasickým vykopaním a presadením. Oproti bežnému sadeniu a presádzaniu si treba uvedomiť základné kritéria a to sú.
- veľkosť výkopu
- časová náročnosť výkopu kedže je potreba realizovať dva výkopy
- rozmery samotného presádzaného stromu
- počasie
- spôsob a rýchlosť prevozu

Momentálne rozmery javora sú, Výška 180cm priemer koruny 170cm priemer kmeňa 5cm nad zemou je 15cm. V čase presadenia bola koruna zhruba o 10cm nižšia a užšia. Prvým krokom bolo zvolenia nového miesta trvalého zasadenia. Druhým krokom vykopanie jamy s priemerom na cca 200cm a jej hĺbkou totožnou s priemerom jamy. Tretí krok bolo sledovanie počasia s požiadavkou nie na silné mrazy nie na teplo sucho a slnečno. Najvhodnejšie počasie bolo v marci. V celku chladno pod mrakom a relatívne vlhko. Štvrtý krok príprava zeminy jak ornice tak záhradného substrátu a dostatočného množstva zakoreňovacieho stimulátoru. Piaty krok zabezpečiť handry a dostatočne veľký igelit, a viazací materiál. Šiesty kontrola priestoru auta či sa samotný strom vojde. V tom čase sme mali Škoda Fábia kombi. Siedmy krok samotné naplánovanie termínu a aj výkopu stromu. Pri tak veľkej korune stromu ktorý má snahu každý rok veľmi rásť som rátal, že aj koreňový systém budem musieť zachovať minimálne vo veľkosti koruny. Nakoľko som korunu nemal v úmysle radikálne skrátiť , orezať z dúvodu bujného rastu v budúcich rokoch. To znamená čo trčí nad zemou to iste treba vykopať spod zeme. Samotná výkopová jama okolo javora bola cca 250cm v priemere a hlboká cca 200cm. Strom som obkopal, a podkopal. Počasie pri výkope bolo asi max. 5 supňov nad nulou. Korene som postupne zbavil hliny. Váha celého balíka bola enormná a nedalo sa javor vytiahnuť z jamy a naložiť do auta. Preto po vytiahnutí stromu z výkopu som korene úplne zbavil hliny. Okamžite som koreňový systém polial vodou, zabalil handrami, ( jutové vrecia nie sú vhodné, korene sa moc zaplietajú do juty a pri odbaľovaní sa poškodia ), handry znovu polial vodou, a celý koreňový bal zabalil do igelitu zviazal a trochu stiahol aby sa dostal do auta. Osmy krok prevoz. Strom som prevážal z koreňovým systémom v aute a koruna z veľkej časti trčala z otvoreného kufra. Kufor som zafixoval a na korunu dal červenú šatku. Bohužiaľ sme boli pri prevoze na čele kolóny nakoľko sme museli pre otvorený kufor ísť opatrne. Deviaty krok sadenie. Po prevoze stromu na miesto som korene odbalil, skontroloval poškodené ostrihal a znovu polial vodou. Zeminu som pripravil ako zmes ornice a záhradného substratu, 2/1 diely, do ktorého som primiešal rastový stimulátor. Na dno jamy som nasypal cca 10 cm takto pripravenej pôdy. Spodné korene očistil zostrihol, jemne namočil a tie s priemerom viac ako 1cm potrel stilulátorom. Takto pripravený sptrom sme osadili do jamy. Zasypávali sme ho postupne vždy asi 10-20cm a pred každým zasypaním som korene v danom rozsahu čerstvo zostrihol jemne namočil a potrel stimulátorom, takto až do kompletného zasypania. Starostlivosť štandardná výdatne poliať. Následná celý mesiac závlaha prvý týždeň intenzívna potom zredukovaná podľa počasia na jednu krhlu za cca dva dni. Javor sa bez najmenších problémov a poškodení prijal. V budúcom roku dokonca prvý krát zakvitol a mal aj semená/vrtulky. Spolu sním boli postupne presadené aj skalkové stromy menšieho vzrastu, tis, ktorý mal rovnaký vek. a výšku 120cm, a mladšia borievka modrá pichľavá a smrek pokryvný mladšie o 5rokov od javora. Všetky stromy sa bez problému prijali a pekne rastú. Rovnakým spôsobom som presádzal pred dvoma rokmi dva orechy. Jeden orech dokonca vykopával báger pre krátkosť času. Orechy boli vysoké jeden cca 3 a druhý 4m Jeden priemer nad zemou cca 5 druhý 10cm. Oba rodili už pred presadením. Tieto som skrátil na výšku zhruba 2 metre. Jeden ostal s korunou druhy ako hrotiak. Oba orechy sa prijali a znova rodia zatiaľ málo ako mladé stromy ale rodia. Záhradkári nebojte sa presádzať aj staršie a vzrastlejšie stromy, možno sa vám odvďačia za vašu námahu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

STARŠIE STROMY PRESÁDZANIE

17 Mar 2022, 09:26

Tak, jak popisuje zadavatel vlákna, je to námaha odpovídající délce příspěvku. Důvody k přesazení a zachování staršího stromu musejí být opravdu závážné (cena kultivaru, osobní vztah k němu, aj.)
Ovšem rozdíl vidím v dlouhověkých a pomalurostoucích okrasných stromech, jejichž krása vynikne až v určité velikosti a naproti tomu ovocné stromy na typových podnožích, jejichž průměrná životnost se počítá v řádu 10-20 let. Několikrát jsem se pokusil přesadit starší ovocný strom a nikdy to příliš dobře nedopadlo. Ujmuly se, to ano, ale přírůstky a kvalita plodů několik let po přesazení byly podprůměrné a za tu dobu by kvalitní nový stromek dorostl do plodnosti, a to s mnohem menším vynaloženým úsilím. Pokud není k dispozici adekvátní technika a provádí to člověk ručně, je to otročina s nejistým výsledkem.
Peter.baranek
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 10 Mar 2022, 10:33

STARŠIE STROMY PRESÁDZANIE

17 Mar 2022, 10:53

Áno samozrejme s týmto iba súhlasím
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

STARŠIE STROMY PRESÁDZANIE

21 Mar 2022, 10:19

Také jsme včera přesazovali starší stromky - naštěstí to nebylo první přesazování, ale již cca šesté až osmé. Starší stromy, většinou z přírody, něco ze zahrady. Každé dva roky (když nezapomenu) se je snažíme vykopat, zkrátím kořeny a trochu zredukuju korunu a opět zasadíme zpět.
Časem půjdou do misek ;)

Obrázok

Pro porovnání velikosti
Obrázok

Obrázok

A tenhle už přesadit nepůjde :D :D Je tam tak 30 let, jasan v místě staré kamenité cesty.
Obrázok
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Peter.baranek
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 10 Mar 2022, 10:33

STARŠIE STROMY PRESÁDZANIE

21 Mar 2022, 11:41

No ja by som to ryskol s tým jaseňom. Aký je vysoký a a aký má priemer kmeňa nad zemou? Vyzerá dobre. U nás jasene všetky odchádzajú sú chúlostivé, napadol ich akýsi druh korovca. Smutné.
Peter.baranek
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 10 Mar 2022, 10:33

STARŠIE STROMY PRESÁDZANIE

21 Mar 2022, 11:43

Pošlem ti fotku toho orecha čo som presadzal aj ten javor skúsim lepšie odfotiť
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

STARŠIE STROMY PRESÁDZANIE

21 Mar 2022, 11:50

:D ten jasan by opravdu nešel. Troufám si tvrdit že ani bagrem. Zkoušel jsem ho kopat před cca 15 lety, tehdy měl průměr kmene cca 8 cm, nyní má tak 25. Už tehdy jsem s ním ani nehnul, všude kolem kamení. Vysoký je 2,5 metru. :D
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Peter.baranek
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 10 Mar 2022, 10:33

STARŠIE STROMY PRESÁDZANIE

21 Mar 2022, 11:59

Nech si rastie kde je. Ten orech čo som presadzal bagrom. Netuším prečo stále mi vyhradzuje foto ako veľké 😂 niečo s tým urobím.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

STARŠIE STROMY PRESÁDZANIE

23 Mar 2022, 10:41

Trochu jste mě navnadili a nakonec zlomili. Přemýšlel jsem, zda má smysl přesadit pětiletou sloupovou minihrušeň na kdouloni. Zahrada se prodá za stejnou cenu, ať je tam 100 stromků nebo 99. Vyryl jsem ji i s kořenovým balem a silně zastřihl. Uvidím, co bude dál.
Prílohy
Screenshot_20220323_112847.jpg
Screenshot_20220323_112803.jpg
Napísať odpoveď