Gladioly - mečíky

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania okrasných rastlín.
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Gladioly - mečíky

31 Aug 2020, 16:44

Letos, jako každý rok, jsem objednal gladioly od p. Šmídy pro sebe, a zároveň galadioly z velkoobchodu z Holandska pro známého zahradníka. On je bohužel vzhledem ke Covid 19 nedokázal prodat a neprodané ani zasadit.
Rostliny od p. Šmídy jsou úžasné a v podstatě žádné mi nezbývají, neb návštěvy hned veškeré květy odnesou.

Před měsícem jsem od zahradníka dostal cca 200 ks holandských cibulí, aby jsem je alespoň zachránil. Zasadil jsem je a již jsou vzrostlé. Rád bych se zeptal, v jaké fázi mám vznikající květy odstřihnout, aby cibule ještě narostly.
Nebo to již nemá význam?
Děkuji
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Gladioly - mečíky

31 Aug 2020, 17:41

Nedávno jsem řešil stejný problém. Našel jsem v Třebíči pod schodama ze stejných důvodů nezasazené cibule. Bylo mi jasné, že na Vysočině v nekvalitní zemině už letos nevykvetou a nezregenerují. Zasadil jsem je proto na jižní zahradě a po dvou měsících postupně kvetou. Po odkvětu spodních květů je stříhám. U vás je budete muset ustřihnout dřív. Jako poupata.
Prílohy
mečíky2.jpg
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Gladioly - mečíky

31 Aug 2020, 22:38

Děkuji za odpověď.
Při počtu cca 200 ks se mi jedná především o záchranu cibulí ( původní cibule zaniká a vytváří se nová, případně brut). Myslíte, že to ještě lze stihnout?
Děkuji
okenkodozahrad

IP:  97.51

Gladioly - mečíky

01 Sep 2020, 11:44

Mečíky jsou určené pro řez. Jakmile první květ na stvolu ukáže barvu už může celé květenství pryč. Řeže se tak, aby s květem odešel jen jeden, max. dva listy. Pozdní odrůdy zakvétají z menších hlíz až teď a za měsíc půjdou v pohodě ven. Když jsou zdravé, mohou se dát sušit třeba s 20-30 cm zbytkem z rostliny, ještě něco z těch listů do hlízy zatáhnou. Budou mít starou hlízu připečenou na novou, ale do jara mohou zůstat spolu. Když starou na jaře odloupnete a bude místo lomu nějak poškozené, raději ho před výsadbou nechte aspoň dva týdny zaschnout, zahojit.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Gladioly - mečíky

01 Sep 2020, 11:49

Ako dlho kvitnu meciky vo vaze?
okenkodozahrad

IP:  165.38

Gladioly - mečíky

03 Sep 2020, 07:58

Podle toho jakou odrůdu či druh máte. Odrůdy, které mají třeba jen 12 květů vykvétají týden, pokud těm modernějším dodáte do vody nějakou výživu a máte je v rel. chladu, vydrží déle. No a Gladiolus imbricatus se do vázy nehodí vůbec. Ale to je druh vhodný spíše do trvalkových výsadeb, než mezi letničky. Mečík docela solidně vydrží i delší dobu "skladování", v chladu, klidně i ve tmě. Když se chystají výstavy, mnohdy pěstitelé nařežou květy na začátku kvetení týden i déle dopředu a uklidí rostliny do chladu. Otevřou se další květy a na výstavě jsou prezentované krásné stvoly se spoustou květů. Dělá se to dost často v době, kdy hrozí, že bude pršet, foukat, kdy by mohly přijít kroupy. Květy ze sklepa také mají lepší barvy, kvete jich více najednou, ale ty rozkvetlé naspodu rychle odcházejí. Nejen proto jsou výstavy obyčejně dvoudenní, málo kdy delší. Jsem z JČ kraje, doporučuji tedy místo u nás, ale výstavy, kde získáte informace jsou po celé ČR. Takže u nás Neznašov. https://youtu.be/EoofFqZruNo
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Gladioly - mečíky

05 Dec 2020, 09:36

Gladioly jsem letos bohužel pozdě zasadil a také pozdě vyryl. Proto jsem byl dnes mile překvapen, že nejen pěkně vykvetly, ale vytvořily tak veliké cibule, jaké jsem dosud nikdy neviděl. Dobrá půda, teplo a zalévání asi vykompenzují drobné odchylky od optimálního postupu. Nechám je po vyschnutí a dočištění přezimovat v chladnu a na jaře je zasadím na motyku hluboko ať je nenapadají třásněnky. Malé nově vzniklé cibulky asi zasadím někde zvlášť.
Prílohy
Cibule gladiolů 5.12.2020
Cibule gladiolů 5.12.2020
Gladioly.jpg (182.85 KiB) 4103 zobrazení
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Gladioly - mečíky

03 Nov 2021, 23:56

Dobrý den,
rád bych oživil toto téma, neb ze dvou beden zasazených cibulí, po sklizni cca 230 ks nepřekonatelných květenství jsem sklidil cca 5 beden úžasných cibulí.
Mám jen problém, zda je nechat zaschnout a pak očistit, nebo je očistit a pak nechat zaschnout. Připadají mi totiž zatím ne dostatečně vyzrálé.
Šlechtitel doporučuje oloupat hned z důvodu, že se tam neusídlí třásněnky. Já mám trochu strach, že cibule potřebují trochu vyzrát.
P.S. : Návštěva je považovala za red globus
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Gladioly - mečíky

04 Nov 2021, 06:11

Gratuluji :thumbup:
Já bych je taky nechal napřed zaschnout. Po oloupání bude důležité bezpečně zlikvidovat odpad. Výsadba musí být "na motyku" hluboká, aby to případně zbylé třásněnky nepřežily. Nevím, zda se dají nebo mají oloupané cibule chemicky ošetřit. Nejsou určeny k jídlu, tak by ta trocha chemie nevadila. Jinak se taky používají modré lepové desky proti tř.
Po oloupání ukažte foto ať máme inspiraci.
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Gladioly - mečíky

29 Jan 2023, 18:01

Letos se úroda opravdu povedla,
cibulí ( respektivě hlíz) mám již více než 400 a k tomu velké množství brutu.
Vloni mi brut vzešel jen z cca 1/3, přesto to beru jako úspěch.
Na foto to sice moc nevypadá, ale úroda byla velká.
Jako každý rok jsem řezané květenství odvezl ke známému zahradníkovi na tržnici, zastavil na chodníku a do pěti minut příslušníce PCR (policie č.r.) byly na místě, a nedaly mi pokutu a rvaly gladioly z kyblíků.
Příště to snad natočím.

Z.
Prílohy
CIMG8443.JPG
CIMG8442.JPG
CIMG8430.JPG
Napísať odpoveď