Odrody orechov

Neregistrovaný

IP:  2.237

Odrody orechov

04 Nov 2020, 17:30

Vo svojom okolí pozorujem niektoré veľmi staré stromy orechov, sú veľmi veľké, majestátne. Pri úrode si ich ľudia vyzbierajú, starostlivosť o tieto stromy nieje asi žiadna, naozaj len vyzbieranie úrody. Keďže som zatiaľ študent, pohrávam sa s myšlienkou, vysadiť si svoj vlastný orech aby som sa len pravdupovediac ,,neviezol" na práci našich predkov ale mal aj osobný dobrý pocit, že aj ja sám som sa o niečo pričinil vysadením vlastného stromu.
Keďže miesto na konci záhrady by som našiel len jedno, chcel by som poprosiť o radu, akú odrodu vysadiť, bývam okolo 400 m.n.m., je to vlastne dolina, najlepšie niečo pokiaľ možno overené, spoľahlivé, tiež nás trápia rok čo rok neskoré jarné mrazy. Bol by som nerád, ak by som mal orechy raz za 10 rokov, s ktorými odrodami máte najlepšie skúsenosti? Kedy možno očakávať prvé úrody, starý otec vysadil orech pred 20 rokmi a pred dvoma rokmi mal prvých pár orechov, tomu by som sa rád ja vyhol.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Odrody orechov

04 Nov 2020, 18:00

Odrůdu Mars.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Odrody orechov

05 Nov 2020, 08:52

Mars je asi stále nejvděčnější odrůdou, i když málokdo má možnost porovnat na své zahradě víc odrůd. Já ho mám asi 20 let, před ním jsem měl 2 semenáče a úrody byly mnohem menší a řidší.
Výhody Marsu:
1. samosprašnost, samčí a samičí květy se dobou kvetení dobře překrývají
2. Výborná luštitelnost jader
3. Pozdní rašení a kvetení
Nevýhody (relativní):
1. Dobrá luštitelnost je dána m.j. tím, že jádro nevyplňuje plně celou skořápku
2. Udávaná je menší velikost koruny. Ten náš je ale obrovský.
3. I když kvete pozdě, jednou za 3-4 roky u nás zmrzne - nejčastěji v květu, ale zažil jsem i vymrznutí pupenů, takže vůbec nevykvetl.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Odrody orechov

05 Nov 2020, 10:05

Jsou i nějaké odrůdy, které kvetou později než Mars. Mars mám pátým rokem, letos druhá "úroda" a v porovnání se sedmi ořešáky, které na zahradě byly, zatím vypadá nejlépe. Velké plody, dobře luštitelný, chutné jádro a zatím bez vnitřních mikro plísní, což je každoroční problém u vedle stojícího plniče-letitého ořešáku. Ale během tak krátké doby nějaké závěry nedělám.
Jitka

IP:  133.37

Odrody orechov

05 Nov 2020, 21:16

U rodičů je dostatek místa, takže tam je několik ořechů. Ano, Mars má menší korunu než ostatní. Ale některé semenáče jsou také povedené. Jeden má podlouhlé plody podobné pekanům, skořápka je vyplněná, takže se hůř vyndavají celé půlky, ale málo sesychá a i ponechané na zemi v tomto mokrém čase nechytají plísně (máti si hnula se zády). Semenáč ze Všetat má menší plody, ale hodně a dobré chuti, dobře se luští, při stejném stáří má rozložitější korunu asi o třetinu. Prakticky všechny tam padají na zem bez rubiny. Největší je starý kamenáč, z toho nejde jádro ani po rozlousknutí, ten je jen pro vrány, nebo roztlouct pro slepice. Dalšího pazgřivce otec brání, že odpuzuje mouchy - roste zhruba 60 let a neplodí - občas se objeví pár ořechů a jsou prázdné.

A v rámci diskuze jsem se dozvěděla, že ořech, který plodí v "hroznech" je vedle ve vsi. Hrozen není plný, ale na delší stopce jsou třeba 3 nebo 4 kusy. Poznamenám si do nového kalendář, že se na něj dojedu v září podívat. Ten můj semenáč má třeba tři ořechy pohromadě, ale z jednoho místa. A spoustu nectností - asi ví, že když je jeden, tak mu konec nehrozí.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Odrody orechov

24 Nov 2020, 11:44

U nas uz nema zmysel sadit orechy, vsetko decimuje vrtivka orechova :-( Mame jeden bezejmenny stary velky strom, stale na neho pozeram, co s nim, zabera len miesto a uroda z neho ziadna (vsetko scernie), ale je mi luto ho vypilit. Mal som este aj mlady mars vysadeny, ale ten som vykopal a presadil k lesu.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Odrody orechov

02 Jan 2021, 22:21

Dnes mě soused, který v okolí tohoto místa hospodaří, upozornil na prodej pozemku, kde je prý vysazeno 38 ořešáků, což mi nepřišlo nějak zajímavé, ale doma jsem zjistil, že jsem se přeslechl - nešlo o kusy, ale o hektary :shock: . Tak kdo by měl zájem ... ;)
http://www.realitykaspar.cz/rakovnicko- ... il/8043228
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Odrody orechov

03 Jan 2021, 08:40

no teda :shock: , 4500ks ořešáků :thumbup: , úplný prokletí :D
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Odrody orechov

03 Jan 2021, 10:22

Vlasatej napísal:
03 Jan 2021, 08:40
no teda :shock: , 4500ks ořešáků :thumbup: , úplný prokletí :D
A kdyby to bylo málo, tak ještě 1900 lískáčů :D . Údajně jsou v tom nějaké dotační čachry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Odrody orechov

03 Jan 2021, 12:51

no je to zajímavé. jsou to všechno ještě proutky a ve velice malém sponu. Nevim jak se zakládá ořechová plantáž, jestli se tam časem udělá prořezávka slabých kusů jako když se pěstuje les. Vidím tam mraky práce a mraky nákladů a ořech zatím nikde. A až ořech bude, budou lidi na sběr? kolik bude stat biologická ochrana ročně? Ani zadarmo bych to nechtěl :D
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď