Líska

roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Líska

12 Sep 2020, 23:47

Lískový ořech jsme kupovali kdysi dávno u Starkla a dnes už je vysoký skoro jako třešeň.
IMG_20200912_150215_HDR.jpg
IMG_20200912_151507_HDR.jpg
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Líska

13 Sep 2020, 13:07

Jako dítě jsem vyrostla pod lískama, byly doslova součást mého života. Do 6let jsem bydlela vedle u sousedky, od ní jsem přes kamennou zeď lezla na ulici a pak vedle k babči a u té zdi byly stařičké velké lísky, 4 nebo 5ks. Celý podzim jsme se krmili oříškama, paní to nesbírala, brzy umřela a léta byl dům opuštěný. Stejné lísky měli prarodiče v humně, podél cesty uprostřed, kolik už si nevzpomínám, cca 7ks. Byly tak velké, že jsem po nich šplhala, houpala se na větvích, měla na nich pověšenou houpačku. Dodnes nemůžu strejdovi odpustit to, že kvůli jeho stavbě se musely vykácet, ještě teď brečím, když si na ně vzpomenu :( Respective nemusely, ničemu nevadily...jen on je takový trochu...kazisvět :( Lísky u sousedky ještě jsou, sice jen tři, ale jsou. A já už mám pár let svoje lísky - 7ks :) Začátečnická chyba :shock: mají málo prostoru - jedna musí z kola ven :( Oříšky začínají zrát, nechci to zakřiknout, ale veverky je ještě nenašly a ani nejsou moc červivé :)
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Líska

16 Sep 2020, 19:27

Lísky a slepice.
Je to pověra a mýtus?

Anebo je ta jejich neúrodnost, předčasný opad apod. způsobená změnou klimatu posledních let?
Anebo přemnožením veverek apod.
Znám lísky na třech místech vzdálených od sebe po cca 15km a poslední roky je to úplná katastrofa.
A to kdysi byly mimořádně úrodné a slepice byly jen na dvou místech.
Na tom třetím, na samotě u lesa ne. A právě tam byly zpočátku, prvních pár let přímo výstavní. Ale to muselo být i tím, že to byly pečlivě vybrané velkoplodé odrůdy. Anebo tím, že tehdy o nich veverky ještě nevěděly anebo jich bylo málo.
M.j. sloužily jako zdroj pylu pro včely a jako živý plot u včelína. Aby včely nabraly výšku a v době snůšek neobtěžovaly na dvorku.
*
A teď když už z nich užitek není, navíc nemám zuby, tak až na ně dojde řada půjdou na otop.
(Navíc je poblíž kanalizace a drenáže a traduje se, že to ony rády kořeny prorůstají. Nebo je to taky mýtus?)
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Líska

16 Sep 2020, 20:09

Sranda, ja mam konecne po vela rokoch lieskove orechy zdrave. A kedze od minuleho roku mam sliepky, tak to mozno naozaj bude tym.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Líska

16 Sep 2020, 22:34

Letos hodně pršelo, takže oříšků máme oproti minulým létům hodně a jsou kvalitní. K nám veverky nechodí, ale donedávna na ně lítal strakapoud. Vykloval si do starého stromu vedle lísky otvory a do nich si vkládal oříšky. Asi před měsícem jsem mu to částečně zakryl červenou cihlou a od té doby jsem ho tam neviděl.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Líska

16 Sep 2020, 22:46

Slepice vyhrabávají z půdy larvy nosatce lískového, takže oříšky pak nejsou červivé. Také jsme kdysi měli lísku u slepic...
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Líska

17 Sep 2020, 10:13

U nás většinu oříšků sklidí - nejspíš - ptáci ořešáci. Pod každým druhým stromem na zahradě nacházím jen prázdné punčošky.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Líska

17 Sep 2020, 12:13

Tady poslední roky sklízí nosatci.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Líska

17 Sep 2020, 17:22

Už mám malý kýblík oříšků a veverky zatím nikde, i když o kousek dál na potoce se jich v létě proháněly mraky. Je mi trošku záhadou, kde jsou, ale mlčim, aby se neobjevily ;) Ptáci ořešníci tu asi nikdy nebyli, nikdy jsme tu neměli vyklované vlašáky, až letos! :? Jestli to dělají tihle ptáci, nebo veverky, nebo strakapoudi? Netuším.... :shock:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Líska

17 Sep 2020, 17:26

Jen pro odlehčení tématu:
Jaroslav Hašek coby redaktor Světa zvířat klamal čtenářskou obec popisem smyšlených živočichů jako byl např. pták Ořešák.
*
Ale na ty ptáky jsem nějak ve svém psaní zapomněl.
(A p. Vysloužil připomněl).
I když na dvorku, terase a podobných místech se povalují části liskáčů. A to i v době kdy by ještě zralé být neměly.
*
Tak nevím. Jen tuším, že lískovým oříškům škodí skoro vše.
Jo, ještě na hlodavce jsem zapomněl. Ale ti snad po keřích a stromech snad nelezou.
*
Ty stromy jsem myslel v tom smyslu, že jsem viděl párkrát opravdu staré lísky které připomínaly les a vzrostlé stromoví. Keřovinu v žádném případě.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď