Líska

konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Líska

17 Sep 2020, 22:54

Ale lezou přece ;) https://cs.wikipedia.org/wiki/Pl%C5%A1% ... skov%C3%BD
Popravdě jsem na něj zapomněla taky! :shock: ;)
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Líska

18 Sep 2020, 20:41

Hele dotaz ;) Byla tu tchýně a ptá se: ty ty oříšky vylupuješ z té punčošky zrovna, nebo je dáš sušit tak a vyloupáš to až potom? Hned jak je sbírám, naštěstí mám punčoškovou jen jednu červenou. Ona: my jsme to dali usušit a teď to z toho nemůžeme dostat...taky máme tu červenou.
Fakt? Máte někdo ještě? Jak vám to jde?
Jitka

IP:  133.224

Líska

19 Sep 2020, 21:47

Nemám problém s oříšky, odnáší si je nějaký pták. Ořešník to nebude, je dost nápadný.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Líska

20 Sep 2020, 07:13

Jitka👍😀
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Líska

20 Sep 2020, 10:19

mám lísky z odkopků, v rohu zahrady, už jsou to obrovské keře. letos jsou plné, před chvilkou jsem něco posbíral. z punčošky vypadávají skoro samy, stačí přimáčknout na konci oříšku a vyskočí z punčošky sám :)
Případně zatřepat keřem a sypou se.
Jinak pták ořešák je dnes už probádaná věc, nejzajímavější na něm je , že nevypadá jako pták :thumbup:
Squirrel_posing.jpg
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Líska

20 Sep 2020, 19:29

Takové krasavice máme taky, všech barev :) Jen nějak nechápu, už jsem to sem psala myslím: ještě pár týdnů zpátky, když jsme šli se psem ráno kolem potoka, proháněly se tam doslova houfy veverek. Některé po zemi a pokud ne, stačilo zvednout hlavu do stromů a vždycky tam bylo 2-5 vidět. Všude zrajou oříšky všeho druhu....snad našly nějaké superstanoviště a odstěhovaly se všechny tam ;) netuším.
Ale jo, ořešník přece existuje, dokonce jsem ho poprvé myslím vloni viděla i u nás. Je celkem nápadný, ne, že ne. https://obrazky.seznam.cz/?q=o%C5%99e%C ... fc6e162cbd

A ještě moje oříšky: tři druhy. Nahoře vzorek ještě v punčošce, pod tím vyloupnutý. Červenopunčoškový má oříšky nejdrobnější, ale oříšek je jadérkem celozaplněný a při ochutnávce jsem zjistila, že je nejchutnější, nejsladší.

Aha, tak jsem ještě pátrala po tom, co to vlastně mám za lísky. Většina vás, odborníků jistě poznala pouhým okem. Já jsem si musela najít. Červená mi dala sakra zabrat, není o ní téměř nikde zmínka. Ale jsem si pamatovala, že jsem objednávala 4! druhy lísky.¨, každou jinou, abych porovnala. Krajní je velká, to jsou ty hranatější oříšky - Webova? Vedle je ta se srdíčkovýma, tedy asi Halská, dál je tam nevzrůstná, ale myslela jsem, že tím, že je tam nacpaná a chtěla jsem ji vyřezat. Asi to ale bude Zellská, tak ji nechám. Punčošková červená je Varšawská. Musím kouknout na tu tchánů tvrdili, že ji mají taky, přitom ji člověk na NETu skoro nenajde.
Fotila jsem jen tři, protože ty dvě mi splynuly v jednu ;) Až při hledání jsem si vzpomněla, že jsou vlastně 4.
Prílohy
oříšky.jpg
Radek J.
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Máj 2020, 17:34

Líska

13 Jan 2021, 12:09

Mám několik semenáčů lísky turecké(výška cca 2 m) a chtěl bych na ně zkusit naroubovat lísku obecnou a docílit tím stromkouvou verzi lísky.
O víkendu jsem odebral rouby a uložil je na stinné místo zahrady a zahrabal sněhem.

Máte někdo zkušenosti s termínem a způsobem roubování? Předem díky za rady.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Líska

13 Jan 2021, 12:27

Rouboval jsem v březnu kopulací čerstvými rouby. Bez problémů.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Líska

13 Jan 2021, 13:02

Rouby nařežte co nejdřív. Tedy nyní. Roubujte taky brzy - únor, březen. Ujímá se to docela dobře.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Líska

13 Jan 2021, 13:09

Já jen očkoval T řez, začátkem léta, na lísku obecnou. Bez problémů. JG
Napísať odpoveď