Orech- bezpecna vzdialenost

charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Orech- bezpecna vzdialenost

07 Dec 2023, 09:20

Uvazujem zasadit este jeden orech na zahrade napr. Mars. Akurat mam obavu, ze casom ked vyrastie sa pri vichrici moze zlomit a poskodit susedovi dom, pripadne auto na dvore.

Orech by bol cca 4-5 m od plota.
Dom je 6,5 m od plota, cize vzdialenost od domu by bola cca 11 m.

Aka je bezpecna vzdialenost pri klasickom stiepenom orechu?
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Orech- bezpecna vzdialenost

07 Dec 2023, 09:51

charles91 napísal:
07 Dec 2023, 09:20
Uvazujem zasadit este jeden orech na zahrade napr. Mars. Akurat mam obavu, ze casom ked vyrastie sa pri vichrici moze zlomit a poskodit susedovi dom, pripadne auto na dvore.
Orech by bol cca 4-5 m od plota.
Dom je 6,5 m od plota, cize vzdialenost od domu by bola cca 11 m.
Aka je bezpecna vzdialenost pri klasickom stiepenom orechu?
Uvažujete o prevencii prípadného poškodenia domu/auta, avšak ďalšou vecou je prerastanie konárov nad susedov pozemok (a tiež koreňov). Do úvahy treba brať aj možné tienenie (to závisí od polohy stromu vo vzťahu k svetovým stranám). Z pohľadu týchto záležitostí je 4-5 metrov od plotu pri orechu určite málo. Rozhodne by bolo vhodné predtým sa o tom porozprávať so susedom. H.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Orech- bezpecna vzdialenost

07 Dec 2023, 09:56

charles91 napísal:
07 Dec 2023, 09:20
Uvazujem zasadit este jeden orech na zahrade napr. Mars. Akurat mam obavu, ze casom ked vyrastie sa pri vichrici moze zlomit a poskodit susedovi dom, pripadne auto na dvore.

Orech by bol cca 4-5 m od plota.
Dom je 6,5 m od plota, cize vzdialenost od domu by bola cca 11 m.

Aka je bezpecna vzdialenost pri klasickom stiepenom orechu?
Taky jsem před lety ke svému Marsu přemýšlel zasadit ještě jeden ořešák kvůli lepšímu opylení. Dnes jsem rád, že jsem to neudělal. I ten jeden strom zakrývá velkou část zahrady a ořechy beztak nestíháme spotřebovat.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Orech- bezpecna vzdialenost

07 Dec 2023, 13:09

Také uvažuji k mladšímu Marsu vysadit ještě jednu odrůdu (možná opět Mars), ale šel by na místo letos uschlého velkého ořešáku, tak tam by prostorová změna nebyla.
4,5 m - zákonně v pořádku, ale opravdu to probrat se sousedem.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Orech- bezpecna vzdialenost

07 Dec 2023, 22:21

Aká je teda dostatočná vzdialenosť od domu ?
Niekde sa uvadza veľkosť v dospelosti 8 niekde 12 m . No klasické semenáče aj 20 m . Tu na fóre bolo spomenuté, že rozdiel vo veľkosti nie je.

Mam veľku zahradu, možno pouvažujem aj nad iným miestom.
Ja som vysadil orech Seiferdorský asi 5 rokov dozadu. Chcel som Mars, ale nebol dostupný a Seiferdorský by mal byť tiež samoopelivý. Akurát neskor som sa dočítal v popisoch, že ma jednu nevýhodu. Vraj skôr raší, a preto je tam riziko vymŕzania pri jarných mrazoch. Pri odrode Mars je to skor opačné, raší neskor, preto sa hodí aj do vyšších lokalít.
Peb
Príspevky: 1981
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Orech- bezpecna vzdialenost

07 Dec 2023, 22:36

Pestujem orech Mars konkrétne 16 ks...chcel som vytvoriť peknú alej ..u mňa rastie pomalšie tak som musel opäť nieco urobiť s pôdou ..odporúčané sadenie bolo s odstupom 9x9 m ..orechy(plody) sú pomerne veľké pri dobrých podmienkach ..a chutné sú tiež ...
Podľa mojich informácií , veľkosť by vraj nemala dosahovať veľkosti semenacov ..co žiaľ potvrdiť ešte nemôžem ..

Obrázok
BB kraj 465 mnm
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Orech- bezpecna vzdialenost

07 Dec 2023, 22:50

Peb napísal:
07 Dec 2023, 22:36
Pestujem orech Mars konkrétne 16 ks..
Pozor na orech, niektoré rastliny su naň citlivé. Vidím, že hned veľa mate záhradku, čo može na niektoré plodiny vplývať - napr. paradajky Juglon neznášaju.
Niektoré zdroje uvadzaju vplyv juglonu cca 12 m od orecha.

Síce mimo tému ale stavate dom ? To prostredie a okolie je fakt pekné.
Peb
Príspevky: 1981
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Orech- bezpecna vzdialenost

07 Dec 2023, 23:10

Ďakujem pekne..dom je uz susedov ..kedysi som mal záhradu aj tam ,ale predal som to .. tie orechy si uvedomujem aj mám blízko pole ..nejak to budem musieť vyriešiť,listy zhrabavat
..možno neskôr ešte tri orechy pri poli dám preč a zasadim jablone na A2..
BB kraj 465 mnm
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Orech- bezpecna vzdialenost

11 Dec 2023, 11:06

charles91 napísal:
07 Dec 2023, 22:50
Pozor na orech, niektoré rastliny su naň citlivé. Vidím, že hned veľa mate záhradku, čo može na niektoré plodiny vplývať - napr. paradajky Juglon neznášaju.
Niektoré zdroje uvadzaju vplyv juglonu cca 12 m od orecha.
Máte s tím nějakou zkušenost, nebo jen interpretujete mezi zahrádkáři zaběhlou informaci? Pokud můžu předat vlastní zkušenost, tak mám skleník a zeleninové záhony v pásu 5-10 m od kmene velkého ořešáku (průměr koruny 13 m), ale nemá na růst zeleniny žádný vliv. Pěstuji okurky, papriky, rajčata, česnek, cibuli, mrkev, pórek a další, i 2 jabloně, ale vše z toho pěstované v tomto pásu mělo každoročně zcela standardní velikost a úrodu. Takže v případě této aleje bych si s vlivem juglonu hlavu určitě nedělal.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Orech- bezpecna vzdialenost

11 Dec 2023, 12:15

Petr z H. napísal:
11 Dec 2023, 11:06
...nebo jen interpretujete mezi zahrádkáři zaběhlou informaci?
Pán Petr, nie je to nejaká zabehnutá informácia, fytoncídne účinky juglonu sú vedecky preukázané, dokonca je to jeden z najsilnejších fytoncídov. Jeho účinok je ale selektívny, medzi tolerantné rastliny patria napríklad breza, buk, javor, vinič, borievka, ríbezľa, egreš, bôbovité, kukurica, fazuľa, mrkva, cibuľa, pšenica,... Naopak veľmi vnímavé sú jabloň, lipa, ihličnany okrem borievky, rododendron, skalník, nátržník, paradajka, paprika, tabak, sója, pivónia,...
Účinok na citlivé druhy môže byť obmedzený (môže sa im dariť), ak je pôda dostatočne biologicky aktívna a obsahuje primerané množstvo kyslíka, keďže juglon je dobre bilogicky degradovateľný baktériami Pseudomonas putida, ktoré sa bežne vyskytujú v zdravej pôde. Okrem toho pomáha likvidácia opadaného lístia a hlboké spracovanie pôdy, čím sa obmedzí dotovanie pôdy juglonom, čo bude asi aj váš prípad.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď