Opylení kaštanovníků

Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Opylení kaštanovníků

08 Okt 2023, 13:16

Pěstují poblíž sebe slovenské kaštanovníky Bojar a Mistrál, ve vzdálenosti cca 4 m v S-J směru. Měly by být sami sobě dobrými opylovači. Ačkoli letos byly oba obsypané plody, nedošlo k jedinému opylení, všechny plody jsou hluché a opadávají. Dokonce jsem se v době kvetení a prášení pylu na obou stromech zkoušel samičí květy ručně opylovat pylem z druhého stromu, a nic. Je možné, že se mezi sebou takto blízké stromy neopylí, nebo je spis pravděpodobnější, že jde o diletanství prodejce a úmyslnou/neúmyslnou záměnu za 2 shodné odrůdy? Je jediným řešením problému přidat další strom? A dokážete doporučit vhodnou odrůdu k těmto 2?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2200
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Opylení kaštanovníků

08 Okt 2023, 13:41

Neporadím, jen napíšu zkušenost.

Měl jsem dva bezejmenné stromečky trochu se od sebe lišící se. Byly vedle sebe a i když jeden umřel ten druhý bohatě plodí. A v blízkém i dalekém okolí žádný kaštanovník není.

Ale asi to bude nějaká "divočina" protože plody jsou dost malé. Jak jsou na tom chuťově nevím protože je daleko od chalupy a těsně u cesty....
Asi něčemu nebo někomu to chutná.

(Což mi ani moc nevadí. Sadil jsem je jako okrasné a možná i trochu pro včely. Na likér a kvas to není a ozubení mám chatrné).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Napísať odpoveď