Jak sušit ořechy

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak sušit ořechy

06 Okt 2023, 22:56

MrBig46 napísal:
06 Okt 2023, 22:40
V té troubě jsem to nezkoušel. Zkusil jsem 1,5 min v mikrovlnce, druhý den jsem sklenici otevřel a chuť mne zklamala, bylo cítit, že ořechy prošly nějakou tepelnou úpravou. Pokud jde o chuť, tak podle mne oloupaná jádra jsou nejchutnější, nejsladší. Ale každý preferujeme něco jiného. Oloupaná jádra lze bez ztráty chuti nějakou dobu uchovat v chladničce, ale to je místo, kde stále chybí nějaký volný prostor.
Vladimír
PS.: Letos jsem si ověřil, že není pravda, že napadení vrtulí nemá vliv na jádra ořechů. Poctivě jsem ořechy čistil a teď když ty původně napadené rozlousknu, tak zhruba 50% jich je k ničemu.
Sterilace suchých jader ve sklenicích v zavařovacím hrnci na 90 st. žádný vliv na chuť nemá. Po otevření sklenice jsou jádra i po roce jako čerstvá. A nepochybně i později.
Že napadení vrtulí ořechy znehodnotí, jsem se obával od začátku. Brzy se o tom přesvědčím na vlastní slupky. :(
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Jak sušit ořechy

07 Okt 2023, 11:06

Z loňské sklizně mně zbylo cca 1,5 kg ořechových jader. Manželka měla hned nápad, abych je vyhodil. Když nebyla doma, tak jsem vyzkoušel recept na karamelizaci ořechových jader. Moc mně chutnají a stejně tak synovi a dceři. Takže z toho všeho udělám karamelizované ořechy. Recept je jednoduchý: Ořechová jádra 20 dkg se povaří cca 5 minut, voda se scedí a ořechy se nasypou do misky. Přidá se 10 dkg cukru krupice, se kterým se ořechy promíchají. Na pánvičku se dají rozpálit 1-2 lžíce oleje a na to ořechy. Těsně před ukončením karameliozace se opravdu jen trochu posolí (zvýrazní to tu sladkou chuť). Vysype se to na pečící papír ev. na něco jiného, na co se ty ořechy nepřilepí. To je vše, přeji dobrou chuť.
Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jak sušit ořechy

07 Okt 2023, 11:33

Neregistrovaný napísal:
06 Okt 2023, 22:53
MrBig46 napísal:
06 Okt 2023, 22:40
... že napadení vrtulí nemá vliv na jádra ořechů ...
To je samozřejmě jen zbožné přání, aby to nemělo vliv na jádra ořechů.
Tak-tak. Správny vývoj jadra orecha samozrejme nemožno 'oddeliť' od stavu oplodia (zelenej 'šupky'). Uniknúť devastácii jadra môžu len niektoré orechy, napadnuté vrtivkami poslednej generácie, teda keď sú už plody orechov 'takmer hotové'.
Ak by vrtivka nemala takýto zhubný vplyv na jadrá orechov (aj keď larvy do nich neprenikajú), tak by vôbec nebola takým postrachom, akým sa za posledné roky pre pestovateľov orechov stala.
Títo invazni škodcovia - vrtivka orechová, čierňavka slivková a drosophila suzukii - predstavujú momentálne obrovský problém tak pre profi-pestovateľov, ako aj nás hobíkov. Šíria sa takmer do všetkých lokalít ČR a SR rýchlym tempom. Ochrana pred nimi je veľmi, veľmi problematická. Zostáva len dúfať, že príroda túto nerovnováhu nejakým spôsobom časom 'vyrovná' (predátory a parazitoidy škodcov ?). To ale zrejme potrvá roky (ak vôbec). Takže asi nás čakajú krušné sezóny... H.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak sušit ořechy

07 Okt 2023, 11:36

MrBig46 napísal:
07 Okt 2023, 11:06
Z loňské sklizně mně zbylo cca 1,5 kg ořechových jader. Manželka měla hned nápad, abych je vyhodil. Když nebyla doma, tak jsem vyzkoušel recept na karamelizaci ořechových jader. Moc mně chutnají a stejně tak synovi a dceři. Takže z toho všeho udělám karamelizované ořechy. Recept je jednoduchý: Ořechová jádra 20 dkg se povaří cca 5 minut, voda se scedí a ořechy se nasypou do misky. Přidá se 10 dkg cukru krupice, se kterým se ořechy promíchají. Na pánvičku se dají rozpálit 1-2 lžíce oleje a na to ořechy. Těsně před ukončením karameliozace se opravdu jen trochu posolí (zvýrazní to tu sladkou chuť). Vysype se to na pečící papír ev. na něco jiného, na co se ty ořechy nepřilepí. To je vše, přeji dobrou chuť.
Vyzkouším to. Ještě by mě zajímal recept na upražení jader - bez přidávání cukru. Upražit lísková jádra se mi daří celkem snadno, ale ty vlašáky mi moc nejdou.
MrBig46
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Jak sušit ořechy

07 Okt 2023, 13:10

Taky by mě to zajímalo. Na internetu jsem nic nenašel.
Vladimír
Napísať odpoveď