Rez orecha

PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Rez orecha

24 Jún 2022, 17:06

Ahojte, chcel by som zrezať pár konárikov na mladom orechu. Niektoré rany budú mať cca 1 cm. Po zimnom reze jadrovín a kôstkovín zatieram všetky rany balzamom, ale keď režem počas sezóny, tak väčšinou sú to menšie rany a tie nezatieram a pekne sa hoja. Čo by ste odporúčali, zatrieť tie 1 cm rany orecha balzamom alebo to nezatierať ? Ďakujem za vaše postrehy.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez orecha

25 Jún 2022, 10:28

PeterH napísal:
24 Jún 2022, 17:06
Ahojte, chcel by som zrezať pár konárikov na mladom orechu. Niektoré rany budú mať cca 1 cm. Po zimnom reze jadrovín a kôstkovín zatieram všetky rany balzamom, ale keď režem počas sezóny, tak väčšinou sú to menšie rany a tie nezatieram a pekne sa hoja. Čo by ste odporúčali, zatrieť tie 1 cm rany orecha balzamom alebo to nezatierať ? Ďakujem za vaše postrehy.
Otázka zatírání a nezatírání ran je často diskutovaná a i příznivci zatírání (já k nim taky patřím) uznávají, že to zásadní roli při hojení ran nehraje.
Osobně bych věnoval víc pozornosti jiným okolnostem. Aby řez byl proveden ve správnou dobu, aby řezná rána byla co nejmenší a čistá, aby řez byl proveden v místě rozvětvení a nevytvářel pahýly (pokud neaplikujeme Zahnův řez).
Řezy průměru 1cm bych neřešil vůbec, to je běžná tloušťka ořechového letorostu.
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Rez orecha

25 Jún 2022, 11:49

Já to na kmínku pro klid duše zatírala. Když mi Mars po třech letech konečně začal růst. A stejně tam zůstala dírka, letorosty jsou duté. Tak jsem ji ještě ucpala kouskem dřívka a znovu přetřela. Pro jistotu, ať se stromku daří 😁. Letos už budu mít konečně první oříšky (byl zasazený na podzim 2015 a terminál mi 2x po sobě sežral drvopleň).
Olomoucko 220 m n. m.
PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Rez orecha

25 Jún 2022, 15:43

vysloužil napísal:
25 Jún 2022, 10:28
Otázka zatírání a nezatírání ran je často diskutovaná a i příznivci zatírání (já k nim taky patřím) uznávají, že to zásadní roli při hojení ran nehraje.
Osobně bych věnoval víc pozornosti jiným okolnostem. Aby řez byl proveden ve správnou dobu, aby řezná rána byla co nejmenší a čistá, aby řez byl proveden v místě rozvětvení a nevytvářel pahýly (pokud neaplikujeme Zahnův řez).
Řezy průměru 1cm bych neřešil vůbec, to je běžná tloušťka ořechového letorostu.
Ďakujem za vašu odpoveď. Ešte by ma zaujímalo, čo vy osobne považujete za správnu dobu pre rez? Nemyslím tým len pre orechy, ale aj pre jadroviny a kôstkoviny. Ďakujem.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez orecha

25 Jún 2022, 19:35

To je příliš široká otázka.
Ořešák řežu v podstatě jen kvůli úpravě velikosti koruny stromu, jinak ho nechávám růst. Za optimální termín považuji květen v době rašení.
U jádrovin (a nejen u nich) záleží na tom, k čemu řez slouží - výchovný, udržovací, letní na plodnost, zmlazovací řez, průklest. Pro každý je ideální termín řezu jindy, nicméně jádroviny tolerují dobře řez prakticky v jakémkoli období.
Peckoviny nejlépe snášejí řez v květu a po něm. Třešně je někdy praktické řezat při sklizni.
Šedivá je teorie, nejčastěji řežu stromy v době, kdy mám čas. Což se nemusí krýt s ideálním termínem. Stromy mi to naštěstí většinou odpustí. Zásadou je neřezat proto, abych řezal. Vždycky je třeba vědět, čeho chci řezem dosáhnout.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rez orecha

25 Jún 2022, 21:47

vysloužil napísal:
25 Jún 2022, 19:35
Zásadou je neřezat proto, abych řezal. Vždycky je třeba vědět, čeho chci řezem dosáhnout.
Toto do kamene vytesat.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Rez orecha

05 Aug 2022, 11:49

Kónečne, doteraz som rezal lebo to všade kážu a stromy nerástli,všetci nadávali. Konečne z nich niečo bude :D
Napísať odpoveď