Roubování ořechů

larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Roubování ořechů

13 Mar 2023, 13:31

To áno, orech je na korene dosť citlivý. Podobne napríklad aj borovica.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Roubování ořechů

13 Mar 2023, 14:07

larix napísal:
13 Mar 2023, 13:31
To áno, orech je na korene dosť citlivý. Podobne napríklad aj borovica.
Je na korene citlivy aj smrek?
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Roubování ořechů

13 Mar 2023, 14:34

ariadna30 napísal:
13 Mar 2023, 14:07
larix napísal:
13 Mar 2023, 13:31
To áno, orech je na korene dosť citlivý. Podobne napríklad aj borovica.
Je na korene citlivy aj smrek?
To je relatívne. Určite menej ako borovica ale viac ako tuje alebo listnáče.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Roubování ořechů

13 Mar 2023, 14:45

Sice nemám žádnou statistiku, ale myslím si, že se mi přesazování plevelných ořešáků dařilo.
Ale cíleně jsem to nedělal. Jen když někdo nějaký chtěl. Anebo jsem nějaké semenáče přesadil někde k lesu nebo na mez. Ujaly se. Ale jak prosperují teď nevím. Dlouho jsem už v takových místech nebyl. Ale beztak je zničil polní dobytek.
*
Jinak mě z výsadby semenáčů "poučil" otec. Přinesl odněkud obrovské a lehce louskatelné plody. Vysadil je. A výsledku se už nedožil. Jen jeden byl podobný těm vysazeným. Asi z deseti.
Zbytek šel na dřevo. Nepoužitelné, malé křapáče. A trvalo to spoustu let.
*
A i jinak moc nechápu amatérské snahy o roubování ořešáků. Sice jsou ty stromky drahé, ale kolik jich člověk na zahradě potřebuje?
Má smysl se do něčeho takového vůbec pouštět?

Na druhou stranu dobře chápu, že je to jistá výzva a i dospělý člověk je v jistém směru hravý a musí zkusit vše.

P.S. A proč lze bez problémů vysazovat koupené ořešáky? To těm jejím kořenům nevadí?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Roubování ořechů

13 Mar 2023, 18:24

V žádném případě jsem nechtěl zpochybnit snahy, úsilí a snažení našich předků.
To rozhodně ne.
Bez nich by žádný pokrok nebyl.
*
Jenže staré, někdy i více než stoleté ořešáky dávají jen malé křapáče. Neuměli je asi tehdy ještě roubovat a rozmnožovat je takovým způsobem.

A generativní množení, třeba už dnes vyšlechtěných odrůd, vůbec není vůbec dobrý nápad a nehodný následování. Úspěšnost, že vyroste něco podobného nebo přímo vysazeného je velmi malá.
*
Tímto chci jen říct, napsat, že roubování ořešáků je už asi fact velká liga, vysoký level a dokáže to efektivně i dnes dělat málokdo.

Ale to fact není nic proti pokusům o to.

Osobně to beru jen jako ztracený čas a zbytečné zklamání. Ty slepé uličky. U semenáčků ořešáků trvá daleko déle dočkání se prvních plodů než u jiných ovocnin?
Deset let? Méně, více?
Ale "Kdo si chce hrát...."
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování ořechů

17 Apr 2023, 11:09

Z podnoží ořešáků kde se rouby neuchytili jsem narouboval druhé kolo, opět u radiátoru i když s o něco nižší teplotou - přerušované topení, lepší je proto roubovat v lednu až únoru kdy se více topí. Úspěšnost díky proudění mízy nebyla nijak vyšší, ze 4 se ujali 2., tj. opět 50%. Na roubu byly samozřejmě nasazené sáčky s vodou - ještě bude třeba vyzkoušet bez vody co to udělá, předešlo by se případné plísni co není na roubu viděť, je však časem pod sáčkem cítit a bude zřejmě i příčinou těch neúspěšných roubovanců.
Jeden ořešák jsem narouboval za kůru. Vyřezal jsem na podnoži obyčejně přesný pásek kůry obdélník a vložil roub, zatáhnul páskou vodotěsně ( bez zamazávání) ... a roub vyrašil. Je to sice slabý výhon, přerůstal ho totiž dominantní spodní obrost, který jsem teď odstranil... vůbec jsem nedoufal že se roubování ořešáků za kůru přijme. :)
Prílohy
Ořech roubovaný za kůru
Ořech roubovaný za kůru
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování ořechů

17 Apr 2023, 11:17

:thumbup:
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Roubování ořechů

17 Apr 2023, 14:30

Nedávno jsem se dívala na toto video. https://youtu.be/BbHJi5xnc4g
Roubování mladých ořešáků v zemi za zelena.
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Roubování ořechů

17 Apr 2023, 21:59

Možná vstoupím do této diskuze trochu destruktivně, ale mám již 20 let náhodný semenáč po tchánovi a plodil již po 7mi letech. Má drobné ořechy cca 15 mm dobře uzavřené a plně vyplněné. Chuťově dobré.
Zasel jsem před čtyřmi roky dalších 5 ořechů koupených u Intersparu ( velké křapáče) a letos jsem měl již velmi podobné plody.
Semenáčů k roubování mám spoustu ( navíc jsem jich mnoho zamáčkl do země na kraji lesa), přesto roubovat nehodlám.
Snad jen červenoplodé ořechy bych zkusil.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování ořechů

18 Apr 2023, 12:24

V tom videu taky sypou jakési piliny na udržení vlhkosti.

Už to kdosi psal, že vysazením velkoplodých ořechů tak ten samý strom nevyroste, může ale nemusí plodit podobně velké ořechy. Takový případ tu kousek je, zasazený byl velkoplodý ořech do země, vyrostlý strom z toho ořechu dnes plodí malé kameňáky - ty používám jako podnože, zasadím do země a na podzim jsou vhodné k vyrytí a naroubování přes zimu. Roubování venku jsem nezkoušel a asi ani zkoušet nebudu, je tu věčná zima, mrzne celé jaro ... ořech potřebuje teplo aby srostl, možná někde v itálii.
Napísať odpoveď