Roubování ořechů

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování ořechů

24 Apr 2022, 10:29

S roubováním ořechů vidím jeden problém - co s ním? Mám na zahradě jeden zasazený před 30 lety, nejspíš mě přežije a další rozhodně nechci. Pokud se neživím prodejem ovocné sadby, nevím, proč bych měl složitému štěpování ořešáků přicházet na kloub.
Používateľov profilový obrázok
Efs Mechobrosthenes
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 07 Jún 2020, 19:30

Roubování ořechů

07 Máj 2022, 21:42

larix napísal:
13 Apr 2022, 10:24
V jednej starej knihe som čítal, že veľmi úspešné je vrúbľovanie "za zelena".
I to jsem zkoušel, jednou se roub ujal, vyrašil, přečkal zimu a na jaře zčernal a bylo po něm.
Bítešská náhorní rovina, 500 m n. m
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Roubování ořechů

08 Máj 2022, 01:15

Efs Mechobrosthenes napísal:
07 Máj 2022, 21:42
larix napísal:
13 Apr 2022, 10:24
V jednej starej knihe som čítal, že veľmi úspešné je vrúbľovanie "za zelena".
I to jsem zkoušel, jednou se roub ujal, vyrašil, přečkal zimu a na jaře zčernal a bylo po něm.
P.s Používáš Linux?
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Roubování ořechů

09 Máj 2022, 12:54

Efs Mechobrosthenes napísal:
07 Máj 2022, 21:42
larix napísal:
13 Apr 2022, 10:24
V jednej starej knihe som čítal, že veľmi úspešné je vrúbľovanie "za zelena".
I to jsem zkoušel, jednou se roub ujal, vyrašil, přečkal zimu a na jaře zčernal a bylo po něm.
Je možné, že so samostným vrúbľovaním technický problém nebol ale jednoducho vymrzol - buď pre citlivosť odrody alebo (kvôli vrúbľovaniu) nedostatočné vyzretie. Len hádam.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Efs Mechobrosthenes
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 07 Jún 2020, 19:30

Roubování ořechů

25 Jún 2022, 19:50

Pett.cz napísal:
08 Máj 2022, 01:15

P.s Používáš Linux?
Jasně, už spoustu let mám doma jen Linux. Jen v práci mě ještě nutí do Win.
Bítešská náhorní rovina, 500 m n. m
Používateľov profilový obrázok
Efs Mechobrosthenes
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 07 Jún 2020, 19:30

Roubování ořechů

25 Jún 2022, 19:54

larix napísal:
09 Máj 2022, 12:54
Efs Mechobrosthenes napísal:
07 Máj 2022, 21:42
larix napísal:
13 Apr 2022, 10:24
V jednej starej knihe som čítal, že veľmi úspešné je vrúbľovanie "za zelena".
I to jsem zkoušel, jednou se roub ujal, vyrašil, přečkal zimu a na jaře zčernal a bylo po něm.
Je možné, že so samostným vrúbľovaním technický problém nebol ale jednoducho vymrzol - buď pre citlivosť odrody alebo (kvôli vrúbľovaniu) nedostatočné vyzretie. Len hádam.
Odrůdou to asi nebylo, bylo to ze stromu od souseda. Letos jsem to zkoušel na zeleno znovu. Něco je kaput po týdnu, něco se zatím drží. I když to ještě moc neznamená.
Bítešská náhorní rovina, 500 m n. m
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování ořechů

19 Feb 2023, 11:49

Po 3 týdnech v teple začínají rašit první rouby. Úspěšnost této metody se jeví opět velice dobrá, blíží se 100% v případě kvalitních ,,plných" roubů nejlépe nových výhonů i vlků po odřezání části staré větve. Často je však snaha zachovat odrůdu z prosychajícího starého stromu, který má přírustky jednak krátké, klikaté a to podstatné roub není plný ale dutý, u těch je úspěšnost přijetí velmi nízká, chytí se třeba jen jeden z několika roubů.

Možná u těch nekvalitních roubů by bylo vhodné namísto roubování je naočkovat, kdy se vyřeže obdélníkový štítek i s očkem a zasadí se do stejně vyřezaného okénka na podnoži, nejde mi však tento obdélníkový štítek z roubu odloupnout. Zkoušel někdo očkování ?
Prílohy
Roubovaný ořech
Roubovaný ořech
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování ořechů

25 Feb 2023, 20:55

S tím kroucením to příště zkusím. ;)

Máte pravdu, přepočteno na čas a cenu stromku se roubování ořešáků nevyplatí ani trochu, spíš jako obnova starých osvědčených odrůd.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Roubování ořechů

26 Feb 2023, 09:09

Ambrož napísal:
25 Feb 2023, 16:02
M.H napísal:
19 Feb 2023, 11:49
Po 3 týdnech v teple začínají rašit první rouby. Úspěšnost této metody se jeví opět velice dobrá, blíží se 100% v případě kvalitních ,,plných" roubů nejlépe nových výhonů i vlků po odřezání části staré větve. Často je však snaha zachovat odrůdu z prosychajícího starého stromu, který má přírustky jednak krátké, klikaté a to podstatné roub není plný ale dutý, u těch je úspěšnost přijetí velmi nízká, chytí se třeba jen jeden z několika roubů.

Možná u těch nekvalitních roubů by bylo vhodné namísto roubování je naočkovat, kdy se vyřeže obdélníkový štítek i s očkem a zasadí se do stejně vyřezaného okénka na podnoži, nejde mi však tento obdélníkový štítek z roubu odloupnout. Zkoušel někdo očkování ?
Snaha vypěstovat ušlechtilý ořešák, mne již opustila. Všechny pokusy dopadly špatně, až na jeden, kdy v srpnu byly vyjimečně teplé noce. Měl jsem tři očkovance, které vypadaly slibně, zůstal jen jeden. Je problémemem dodržet nutné podmínky. Nedostatek vláhy a tepla v potřebnou dobu. Vyrobil jsem si k tomu potřebný dvojnůž. Štítek se vyrobí snadno. Dvojnožem se obkrouží letorost s vybraným očkem, proti očku se provede svislý řez, pevně se uchopí a letorostem se zakroutí, ozve se lupnutí a mám štítek s očkem, který je možno na šířku upravit. Na podnoži provedu totéž, ale obkroužení neni dokola, jen v místě vkládání štítku. To je jen počátek. U nás je v této době velký pokles nočních teplot. Takže, kdo se chce dočkat úspěchu, tak musí očku zatopit a postarat se o řádnou závlahu. Když si promítnu co vše musím udělat, abych měl několik vlastních výpěstků, tak mne přejde chuť. Je pak rozumnější koupit hotový stromek, přestože je nákladově, hodně vysoko.
Jo jo niekedy je lepsie neist hlavou proti muru😀 Pekne ze tu semtam na forum napisete pan Ambroz👍
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Roubování ořechů

28 Feb 2023, 10:55

"A nebýt takových, tak jsme pořád ještě lovci, sběratélé a lozíme po stromech a nejoblíbenějším nástrojem by byl řádný kyj. V určitém směru by to bylo pro lidstvo a planetu, to nejlepší."
Veru😀 A celkom by ma to bavilo. Ale len kym by neprisla zima.
Napísať odpoveď