Roubování ořechů

Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování ořechů

28 Jan 2024, 08:35

To, co napíše Mikeš 13, je vždycky pravda. Má takové znalosti a informace, které nás obvykle převyšují. U něj si to ověřovat nemusím.
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Roubování ořechů

28 Jan 2024, 08:50

M.H napísal:
27 Jan 2024, 21:28
Petr z H. napísal:
27 Jan 2024, 20:42
Ambrož napísal:
27 Jan 2024, 10:11
My toto vynecháme, ale provedeme výběr semenáčků, kterých si podle možností můžeme pořídit třeba i tisíce. Výběr spočívá v tom, že si ponecháme jen semenáčky, které budou mít široký lesklý list s parádním ozubením v první třetině délky listu. Vše ostatní nemilosrdně zlikvidujeme. Počkáme si až zaplodí a tady provedeme druhý výběr. Může se stát, že narazíte na něco mimořádného, co vás potěší a můžete použít k vegetativnímu rozmnožování. Jako novou odrůdu vám to však nikdo neuzná, ale ten hřejivý pocit, že se vám něco takového podařilo, je k nezaplacení
Toto je bohužel jak pro mě, tak pro většinu zahrádkářů, nepoužitelný postup. Ořešák je poměrně velký strom a obvykle není příliš mnoho míst, kde jej na našem pozemku můžeme pěstovat. Takže jaksi si nemůžeme ponechat 15 let růst několik desítek semenáčů, dokud nezaplodí, boť naše zahrady nemají rozlohu hektaru a nemíníme je pokrýt porostem ořešáků, ty 15 letech strpět jako jedinou vegetaci, a po 15 letech je vykácet, když budou plody mizerné.
.
Loni mi poprvé zaplodil jeden kupovaný velkoplodý ořešák (Viktoria), bohužel z něj vylezlo úplně něco jiného, než být mělo - malá červená jádra. Už jsem dost rozladěný s tak častých záměn. :( Zkusím si tedy letos pohrát s roubováním několika semenáčků, které vezmu ze záhonu a nechám narašit v květináči. Půjdu touto cestou, už nemám chuť kupovat dalšího předraženého zajíce v pytli ...
Cena je jedna věc, u záměn víc naštve péče o stromek a roky čekání. Ušlechtilá odrůda to asi bude když jsou jádra červené. Horší by byly malé tvrdé kameňáky jaké plodí většina semenáčů.
[/


Ambrož, nikdy netvrdil a ani nenapsal, že je možno takovýmto způsobem, vyhledávat novou odrůdu ořešáku!! Že je spousta záměn, je pravda a také je pravda, že to provádí samotní zákazníci u prodejce. Stačí chvíli postát s otevřenýma očima a uvidíte co se u regálů s čerstvě navezeným zbožím děje a to je jen proto, že v rámci „úspor“ tam neni žádná obsluha, která by to dozorovala.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Roubování ořechů

28 Jan 2024, 10:50

Ambrož napísal:
28 Jan 2024, 08:50
Ambrož, nikdy netvrdil a ani nenapsal, že je možno takovýmto způsobem, vyhledávat novou odrůdu ořešáku!!
Aha. Diskutujeme tu o roubování ořešáku, vy jste navrhnul neroubovat, ale vybírat ze semenáčů, a to hlavně ty, které budou mít "široký lesklý list s parádním ozubením v první třetině délky listu". Tak jo, moje chyba, že vám nečtu myšlenky, a že ve vlákně o množení ořešáků vlastně máte na mysli výběr ze semenáčů kaštanovníků podle zubatých listů. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Roubování ořechů

28 Jan 2024, 13:14

Petr z H. napísal:
28 Jan 2024, 10:50
Ambrož napísal:
28 Jan 2024, 08:50
Ambrož, nikdy netvrdil a ani nenapsal, že je možno takovýmto způsobem, vyhledávat novou odrůdu ořešáku!!
Aha. Diskutujeme tu o roubování ořešáku, vy jste navrhnul neroubovat, ale vybírat ze semenáčů, a to hlavně ty, které budou mít "široký lesklý list s parádním ozubením v první třetině délky listu". Tak jo, moje chyba, že vám nečtu myšlenky, a že ve vlákně o množení ořešáků vlastně máte na mysli výběr ze semenáčů kaštanovníků podle zubatých listů. ;)
Že jsem nedržel zobák. Je vidno zříti, že je všeobecnou snahou podsouvat lži, jen aby bylo veselo a dělat nejapnými otázkami z někoho blbce. Vyjádřil jsem se k roubování ořešáku velmi jasně co si o pohádkách o úspěšnosti roubování ořešáku v amatérských podmínkách myslím. Ani jeden z „úspěšných amatérských roubovačů“, nedoložil svoje úspěchy nějakou dokumentací, ze které by bylo jasně vyplýval skutečný stav věci. Aby bylo jasno, všechny úspěšné amatérské roubovače mám za lháře a jsem ochoten se omluvit, pokud poskytnou pravdivé a ověřitelné informace, podložené fotodokumentací, která by pravdivě informovala.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Roubování ořechů

28 Jan 2024, 15:31

Ambrož napísal:
28 Jan 2024, 13:14
Petr z H. napísal:
28 Jan 2024, 10:50
Ambrož napísal:
28 Jan 2024, 08:50
Ambrož, nikdy netvrdil a ani nenapsal, že je možno takovýmto způsobem, vyhledávat novou odrůdu ořešáku!!
Aha. Diskutujeme tu o roubování ořešáku, vy jste navrhnul neroubovat, ale vybírat ze semenáčů, a to hlavně ty, které budou mít "široký lesklý list s parádním ozubením v první třetině délky listu". Tak jo, moje chyba, že vám nečtu myšlenky, a že ve vlákně o množení ořešáků vlastně máte na mysli výběr ze semenáčů kaštanovníků podle zubatých listů. ;)
Že jsem nedržel zobák. Je vidno zříti, že je všeobecnou snahou podsouvat lži, jen aby bylo veselo a dělat nejapnými otázkami z někoho blbce. Vyjádřil jsem se k roubování ořešáku velmi jasně co si o pohádkách o úspěšnosti roubování ořešáku v amatérských podmínkách myslím. Ani jeden z „úspěšných amatérských roubovačů“, nedoložil svoje úspěchy nějakou dokumentací, ze které by bylo jasně vyplýval skutečný stav věci. Aby bylo jasno, všechny úspěšné amatérské roubovače mám za lháře a jsem ochoten se omluvit, pokud poskytnou pravdivé a ověřitelné informace, podložené fotodokumentací, která by pravdivě informovala.
Proč opět a opět mluvíte od věci? Týkala se vaše rada OŘEŠÁKŮ? Tedy rada místo roubování raději vybírat ze semenáčů "a to hlavně ty, které budou mít široký lesklý list s parádním ozubením v první třetině délky listu"? Týkala. Tak si vyprošuji, abyste si odpustil zbytečnou lež "Ambrož, nikdy netvrdil a ani nenapsal, že je možno takovýmto způsobem, vyhledávat novou odrůdu ořešáku!!". Zcela jasně jste to tvrdil, tak se k tomu postavte jako chlap, a ne jako malé děcko, které má potřebu se ze všeho vykrucovat a odvádět řeč úplně jinam. Já vám namítl, že prakticky nikdo nemá možnost tímto způsobem ořešák pěstovat a selektovat, protože nemá k dispozici tolik prostoru na 15leté pokusy s 1000 semenáči, jak jste ráčil sám navrhnout. Očekávám, že na tuto námitku budete argumentovat jako chlap, ne jako malé prolhané děcko.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování ořechů

28 Jan 2024, 17:23

Já tedy rozhodně nemám všechny amatérské roubovače ořešáků za lháře. Pokud se to daří profíkům, proč by to nemohlo jít i zkušeným amatérům. Záleží na procentu úspěšnosti. Své zkušenosti a rady zde nezjištně dávají na plac. Kdo chce, vyzkouší. Kdo nechce, ať nechá být. Mikeš má rozhodně pravdu s neskutečnými pokroky ve šlechtění. Ing. Zíma nešlechtí jen jabloně ve Střížovicích. Je to muž neskutečného záběru. Mimo jiné soukromně úspěšně šlechtí i ořech vlašský. Invektivy pominu. Ale Vaše věta pane Ambroži " Ovšem to, co vzešlo z novošlechtění je opravdu něco hrozného" je opravdu zcela mimo mísu. A té analogii s Holubem jsem se ze srdce zasmál.
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Roubování ořechů

28 Jan 2024, 18:01

přasličák napísal:
28 Jan 2024, 17:23
Já tedy rozhodně nemám všechny amatérské roubovače ořešáků za lháře. Pokud se to daří profíkům, proč by to nemohlo jít i zkušeným amatérům. Záleží na procentu úspěšnosti. Své zkušenosti a rady zde nezjištně dávají na plac. Kdo chce, vyzkouší. Kdo nechce, ať nechá být. Mikeš má rozhodně pravdu s neskutečnými pokroky ve šlechtění. Ing. Zíma nešlechtí jen jabloně ve Střížovicích. Je to muž neskutečného záběru. Mimo jiné soukromně úspěšně šlechtí i ořech vlašský. Invektivy pominu. Ale Vaše věta pane Ambroži " Ovšem to, co vzešlo z novošlechtění je opravdu něco hrozného" je opravdu zcela mimo mísu. A té analogii s Holubem jsem se ze srdce zasmál.
To novošlechtění, neni z mé hlavy, to jsem si vypůjčil ze stránek bramborářského výzkumáku v HB a týkalo se „Keřkovských rohlíčků“. A když profíci mají k mají k této činnosti, to je roubování ořešákků za účelem úspěšnosti speciální zařízení, neznamená že ho mají i amatéři. Tak ať to tady ti amatéři doloží. A když se to amatérovi podaří, tak to považuji v našich klimatických podmínkách za velkou náhodu.
Hawkeye
Príspevky: 2411
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Roubování ořechů

28 Jan 2024, 18:31

přasličák napísal:
28 Jan 2024, 17:23
Já tedy rozhodně nemám všechny amatérské roubovače ořešáků za lháře. Pokud se to daří profíkům, proč by to nemohlo jít i zkušeným amatérům. Záleží na procentu úspěšnosti. Své zkušenosti a rady zde nezjištně dávají na plac...
Úspešne vrúbľovať orech je jednou z najnáročnejších ovocinárskych 'disciplín', pretože úspešnosť je obvykle výrazne nižšia, než pri vrúbľovaní drvivej väčšiny iných ovocnín. A to aj pri dokonalom zvládnutí technického postupu - o tom už v tomto vlákne bolo popísané dosť. Nízka úspešnosť je daná hlavne samotnými biologickými vlastnosťami orecha ako rastlinného druhu, a tiež nárokmi na teplo v priebehu procesu vrúbľovania a po ňom. Aj pre profesionálov predstavuje vrúbľovanie orecha "vyšší dívčí", o čom svedčia aj slová skúseného ovocinára ing. Michala Niguta z Plantexu Veselé (citát viď v prílohe). H.


Screenshot_20240128_181915_Chrome.jpg
Ambrož
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 27 Mar 2020, 18:34

Roubování ořechů

28 Jan 2024, 19:01

Hawkeye napísal:
28 Jan 2024, 18:31
přasličák napísal:
28 Jan 2024, 17:23
Já tedy rozhodně nemám všechny amatérské roubovače ořešáků za lháře. Pokud se to daří profíkům, proč by to nemohlo jít i zkušeným amatérům. Záleží na procentu úspěšnosti. Své zkušenosti a rady zde nezjištně dávají na plac...
Úspešne vrúbľovať orech je jednou z najnáročnejších ovocinárskych 'disciplín', pretože úspešnosť je obvykle výrazne nižšia, než pri vrúbľovaní drvivej väčšiny iných ovocnín. A to aj pri dokonalom zvládnutí technického postupu - o tom už v tomto vlákne bolo popísané dosť. Nízka úspešnosť je daná hlavne samotnými biologickými vlastnosťami orecha ako rastlinného druhu, a tiež nárokmi na teplo v priebehu procesu vrúbľovania a po ňom. Aj pre profesionálov predstavuje vrúbľovanie orecha "vyšší dívčí", o čom svedčia aj slová skúseného ovocinára ing. Michala Niguta z Plantexu Veselé (citát viď v prílohe). H.



Screenshot_20240128_181915_Chrome.jpg
Pěkná snaha o ukončení kydání hnoje.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování ořechů

28 Jan 2024, 19:08

ing. Michal Nigut z Plantexu Veselé, píše v tom textu o úspěšnosti 50%. To je celkem málo ?

U té profi ,,velkovýroby" zahřívání ořešáků v bednách pod pilinama, nejsem si jist, ale český pěstitel ( Vaněk?) uváděl až 90% úspešnost, nebo ne? Bylo to někde na Youtube.
Napísať odpoveď