Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

28 Mar 2023, 20:41

Jak jsem kdysi na chalupě likvidoval ve dvou místnostech prachnivé dřevěné podlahy a dělal hlubší výkop pro kamenivo byl jsem celkem zděšen co jsem tam objevil.
Neskutečné jak daleko sahají kořeny ořešáku anebo třeba, možná, i vinné révy. A jak byly některé hrubé.
Až se divím, že nenarušíly základy nebo zdí.
*
Trochu OT, ale zajímavé. Kolega traktorista kdysi trhal někde vzrostlý ořešák který rostl poblíž domku.
Výsledkem byal byla velká prasklina sahající od základu až hodně vysoko. Skoro až po pozednici pod střechou.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

28 Mar 2023, 21:37

škoda, že jsem si tohoto tématu nevšiml dříve, vyfotil bych kořen asi 80cm semenáče ořechu, který jsem vykopal a přesazoval o víkendu. Kmínek měl průměr jako malíček, kůlový kořen měl průměr cca 4 - 5 cm a délku přes 60 cm, vypadal jako přerostlá řepa. Nikdy jsem něco podobného neviděl. Druhý semenáč takový kořen neměl. Ale už se mi to v minulosti párkrát stalo, že jsem prostě nebyl schopen kořen bez poškození vykopat...
charles91
Príspevky: 562
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

28 Mar 2023, 22:09

Rafael napísal:
28 Mar 2023, 20:41
Jak jsem kdysi na chalupě likvidoval ve dvou místnostech prachnivé dřevěné podlahy a dělal hlubší výkop pro kamenivo byl jsem celkem zděšen co jsem tam objevil.
Neskutečné jak daleko sahají kořeny ořešáku anebo třeba, možná, i vinné révy. A jak byly některé hrubé.
Až se divím, že nenarušíly základy nebo zdí.
*
Trochu OT, ale zajímavé. Kolega traktorista kdysi trhal někde vzrostlý ořešák který rostl poblíž domku.
Výsledkem byal byla velká prasklina sahající od základu až hodně vysoko. Skoro až po pozednici pod střechou.
Orech sa veľmi často vysadzoval v minulosti k domu. Mal funkciu, že tahal vlahu a tak znižoval vzlínanie vody od zakladov po murive.
Skor si myslím, že traktorista uvolnil koren pod kamenným základom a základ sadol... Kamenne základy sa v minulosti nerobili moc hlboké - cca 40-60 cm, preto na takého zmeny boli citlivé.
Inak koren sa taha tam kde ma podmienky a kde je vlaha. Najväčší vplyv na stavby maju prave tým, že sa chovajú ako špongia a neustále menia tlak.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

05 Máj 2023, 11:46

Tak mě napadlo. Taková blbost a nevím kde s ní. Na základě toho příspěvku v jiném vlákně.

viewtopic.php?p=39814#p39814

Pěstování neroubovaných ořešáků nedává dobré výsledky. Ty potfory se vždy nějak pokříží a výsledky nejsou dobré.

Ale 16 Marsů a žádná jiná odrůda v širokém dalekém okolí kdyby nebyla...
Tak by se snad ti ořeši pokřížit a zmršit nemohli, ne?
*
(Ne že bych to chtěl dělat, jen taková čistě teoretická otázka!
Jednak jsem už na takové akce starý a navíc je v okolí spousta všelijakých ořešáků a lísek).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Neregistrovaný

IP:  186.2

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

05 Máj 2023, 12:35

tak pokud je Mars F1, tak jedině vegetativní množení. A navíc je větrosnubný, takže pyl přiletí klidně 10 km :-)
Znám ale v krajině ořešáky, které asi nikdo nesázel a plody mají skvělé. Jenom já jsem si zasadil odkopek na kterém rostou pidi ořechy :-) Daník
Jitka
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

05 Máj 2023, 19:33

Daník to píše dobře, Mars je vybraný semenáč, tedy kříženec, jehož potomstvo bude nejednotné i kdyby byl rodičem z obou stran.
Velikost není jediné kritérium, u rodičů jsou dva semenáče s menšími, ale dobře luštitelnými plody, málo sesychavými jádry. Protože Mars nebyl, jsou tam vysazené dva Jupitery a jeden se kvůli antraknoze likviduje celý, druhý asi výhledově.
Jitka
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

30 Máj 2023, 16:58

Takže zkouším ořechy v rasit v květináčích, myslíte, že v rannem stádiu odebrana špička kuloveho kořenu by pomohla s přesazováním později?
Už při klíčení je kořen až centimetr a stonek jako nitka. Ořechů mám dost, takže můžu pokusnicit.
Napísať odpoveď