Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

18 Apr 2020, 07:57

Dnes rano pri pohlade z okna mi padol poklad na nedaleky stary orech a spomenul som si, ako mi raz niekto (starsi pan/dochodca) tvrdil, ze na to, aby mlady orech dobre zakorenil a prinasal bohatu urodu, musi sa zo zaciatku 3-krat presadit. Osobne mi to pride ako blbost, neviem si predstavit, ako tento proces stromceku pomoze, ked ho 3-krat pripravim o cast korenov a korenove vlasocnice. Dokonca sa mi zda, ze som to pocul od 2 nezavislych zdrojov, zrejme sa to dostalo do sirsieho povedomia. Co si o tom myslite?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

18 Apr 2020, 08:54

Myslím si, že je to nezmysel. Určite to neprospeje dobrému zakoreneniu. V minulosti sa pestovali prakticky len semenáče orechov, stromy dosahovali obrovské rozmery a rodiť začínali až po 15-20-tich rokoch. Je možné, že uvedená povera vznikla na základe toho, že takto opakovane presadený srrom bol pribrzdený vo vegetatívnom raste a možno (?) vstúpil skôr do rodivosti. To je ale len teoretická úvaha.
Dnes moderné a štepené odrody orechov začínajú rodiť podstatne skôr. Takže žiadne presádzanie netreba robiť. Pri orechoch je najväčšou dilemou a stále kontroverznou témou ich rez - predovšetkým jeho termín. K tomu pridávam 2 foto - viď. IH
IMG_20200418_084543.png
IMG_20200418_084615.png
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

18 Apr 2020, 09:27

Řez ořechu mě čeká, podle screenů od p.Hlavatého se přikláním k termínu 30.duben - 10.květen.
Naposledy upravil/-a roman v 11 Aug 2020, 10:46, upravené celkom 1 krát.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

18 Apr 2020, 09:44

Semenáče ořešáků se v minulosti doporučovalo sázet nad placatý kámen, aby se kůlový kořen zastavil a rostly víc ty postranní, což mělo za účel uspíšit plodnost. Jak psal dr. Hlavatý, dnešní štěpované ořešáky nic podobného nepotřebují.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

18 Apr 2020, 18:29

Příběh stromu.
------------------------
Jako dítě, v cca 4 létech jsem si v babiččině zahrádce zasadil ořech. A vyrostlý semenáček tvrdě hájil.
Pak jsem se stěhoval o ořech se mnou. Bohužel na zahradu poblíž rybníka kde zmrzával. Tak byl několikrát přesazován až se mu našlo místo kde nemrznul. A vůbec si nemyslím, že by mu to přesazování nějak prospělo. Spíš naopak. Úplný chcipáček a nedomrlec to je. Nemít k němu jistou citovou vazbu už desetiletí by byl skácen. Oproti mnohem později nasazeným roubovaným ořešákům vypadá stále jako bonsai.
*
Ještě jsem si vzpomněl na jednu ořechovou pověru. Díky mému dědečkovi. Tomu v raném mládí nějaký dobrák nakukal, že ořešák je dobré nasadit co nejblíž cesty. Že mu dělá dobře, když ho občas nějaký povoz očeše a orve mu větve. A ještě i já ten nápad proklínám.
*
Co se týká nějakých větších řezů myslím si, že je dobré vyhnout se největšímu tlaku mízy a nechat je až na začátek vegetace - až bude strom kompletně olistěn. Samozřejmě, nejlepší by bylo neřezat vůbec.
*
Ještě mám takovou zajímavou zkušenost s regenerací ořešáků. Po kompletním olistění přišel velmi pozdní mráz. Všechny listy za dost velkého hluku rychle odpadly. A bylo jich skoro po kotníky. Měl jsem velký strach, ale stromy to přežily. Nevidět a nezažit to, nevěřil bych.
*
Podkládání kulového kořene velkým kamenem nevím, ale asi to v dnešní době nemá cenu řešit. Nemá význam vysazovat stromy ze semenáčků. Povede se jen málokterý, tak asi dva z deseti a dlouho trvá než začnou plodit.
Velká sazka do loterie s velmi nejistým výsledkem. Vím to díky tomu, že otec se o to kdysi pokoušel a já už semenáče raději strčil někde na mez nebo k lesu...
Semenáče po dědečkovi.jpg
Semenáče po dědečkovi.jpg (38.13 KiB) 5565 zobrazení
Ten vpravo je ten nešťastně vysazen u cesty a říkáme mu Hlídací a tomu vlevo poslední horká léta Klimatizátor.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

22 Apr 2020, 22:43

Snad se mi taky někdy povede vyfotit náš obrovský ořech u dědy v humně. Dřív, než napadne strejdovi, který to humno ještě tak nějak bere za své, do něj řezat. Už jsem mu vzkazovala, že mu paprče urazím, jestli na něj šáhne :D
Jinak...jo, přesazování ořechů není dobrý nápad a větší bez poškození kůlového kořene nevykopete. Já to zkusila, protože děda mi právě semenáč nabídnul(potřeboval se ho zbavit ;) ) tak jsem si ho zasadila, no naštěstí ven, za pozemek. Už tam krpačí 14let, pralticky neroste, jak píšete...bonsaj ;)
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

02 Apr 2021, 17:14

Kedy sa prevádza u orecha výchovný rez ?
Tiež v máji ?
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

02 Apr 2021, 18:31

V červnu - letorosty by měly mít alespoň 10 cm.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

13 Apr 2021, 21:06

Je vidět, že účastníci fóra jsou znalí věci. Ještě před dvaceti léty i v odborné literatúře se uváděl nevhodný termín řezu ořešáku. Osvěta Jardy Matejska skvěle zafungovala. Já osobně volím termín rovněž podle délky nového přírůstku. /5 až 10 cm/. Kalendařní termín je nepřesný. V každé poloze je to jinak, každý rok je to jinak.
A k pověrám, nebo spíše k lidové moudrosti. Rovněž jsem přesvědčen, že se vztahují na semenáče. Pak to může mít logiku. Jak přesazování, tak placatý kámen pod ořešák zabrání nepřerušovanému růstu kulového kořene. Tím se může uspíšit nástup do plodnosti a zmenšit vzrůstnost stromu. U nás je vžité ještě jedno úsloví. Chceš li , aby ti ořešák začal plodit, musíš mu namlátit. Předci často holemi omlátili větve v koruně. Opět je na tom něco racionálního. Strom ve stresových podmínkách má snahu zaplodit a zanechat potomstvo. Samozřejmně nic z toho nedoporučuji u roubovanců. Mars mi zaplodil čtvrtým rokem po výsadbě.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Orech sa musí 3-krát presadiť. - Pravda alebo povera?

14 Apr 2021, 13:04

Ta pomôcka s 5 cm je fajn ale týka sa to aj orecha ktorý nnemázaloženú korunku ?

Po dodaní zo škôlky mal orech ledva 80 cm.
Rok som ho pestoval bez zakracovania, teraz ma cez 2 metre. Chcem zastrihnúť cca vo výške 1,8 m aby vytvoril korunku.
Ale asi tiež bude lepšie počkať, kým bude mať ten prírastok 5 cm.
Napísať odpoveď