Odrody orechov

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Odrody orechov

03 Jan 2021, 14:21

Co teprve až přiletí vrtule ořešáková?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Odrody orechov

03 Jan 2021, 21:23

Vlasatej napísal:
03 Jan 2021, 12:51
no je to zajímavé. jsou to všechno ještě proutky a ve velice malém sponu. Nevim jak se zakládá ořechová plantáž, jestli se tam časem udělá prořezávka slabých kusů jako když se pěstuje les. Vidím tam mraky práce a mraky nákladů a ořech zatím nikde. A až ořech bude, budou lidi na sběr? kolik bude stat biologická ochrana ročně? Ani zadarmo bych to nechtěl :D
A kousek tady u Ohře je už prořídlý starší ořešákový sad (přesto čítající nějakých 350 ks) na plošině jednoho kopce, který se měl letos začít těžit (písek). Naštěstí se to podařilo zvrátit. Tam stromům nechali volnost růstu bez jakýchkoliv zásahů.
Sáša
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 09 Mar 2021, 21:38

Odrody orechov

11 Mar 2021, 09:46

Zdravím, kdo tu má ořešáky na podnoži černého ořechu?

Už delší dobu ho chci (Mars) a řeším samozřejmě velikost (nevelká zahrada a neobtěžování sousedů spadem), načteno teorie mám dost, jen mi chybí zkušenosti skutečných lidí.

Jak máte kdo velký strom a jakého věku?
femat
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17 Nov 2020, 17:27

Odrody orechov

11 Mar 2021, 11:17

Mám Jupiter na čiernom orechu vek 30 priemer 12 m.
peron
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Odrody orechov

16 Mar 2021, 07:32

Zdravím. Na FB jeden pán uviedol, že pestuje vedľa seba 2 orechy: klasiku a sychrov ( červené jadro) údajne v jeho podmienkach je sychrov orech oveľa odolnejsi vrtivke orechovej ako klasika.
Máte s týmto niekto skúsenosť?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Odrody orechov

16 Mar 2021, 08:23

Sáša napísal:
11 Mar 2021, 09:46
Zdravím, kdo tu má ořešáky na podnoži černého ořechu?

Už delší dobu ho chci (Mars) a řeším samozřejmě velikost (nevelká zahrada a neobtěžování sousedů spadem), načteno teorie mám dost, jen mi chybí zkušenosti skutečných lidí.

Jak máte kdo velký strom a jakého věku?
Mám 25 roků Mars na černém ořechu a je na můj vkus příliš velký - asi 10 m vysoký.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Odrody orechov

19 Apr 2021, 20:59

Nedávno se ke mně dostala informace, že na ukrajinských stránkách je nabízen zakrslý vlašský ořešák pod názvem Karlik II. Snad je to naroubováno na slabě rostoucím ořešáku původem z Kavkazu. Jelikož mám jeden slušný strom odrůdy Mars, úroda stačí pro celé příbuzenstvo, tak jsem se o Karlika již dále nezajímal. Kdo však máte zájem, asi nebude problém si to vyguglovat a požádat nějakého Ukrajince, pracujícího v ČR, ať vám to doveze. Podobně si občas zajišťuji nějaké novinky vinné révy, nedostupné v ČR.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Odrody orechov

19 Apr 2021, 22:04

přasličák napísal:
19 Apr 2021, 20:59
Kdo však máte zájem, asi nebude problém si to vyguglovat a požádat nějakého Ukrajince, pracujícího v ČR, ať vám to doveze. Podobně si občas zajišťuji nějaké novinky vinné révy, nedostupné v ČR.
Len doplním, že orech na výsadbu musí mať z 3 krajiny rastlinný pás, inak ho colnici zoberú (NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2019/2072, príloha XIII).

Ja mam jeden mladý orech 2 ročný - SEIFERDORFSKÝ. S orechami skúsenosť nemám. Chcel som Mars, ktory by mal byť odolnejší voci jarným mrazom, no nepodarilo sa mi ho pozháňať, nakoľko bol vypredaný. Kedže Seifersorfský je tiež samoopelivý, a že vraj chuť jedna z najlepších tak som si zaobstaral ten.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Odrody orechov

20 Apr 2021, 20:54

Doufám, že nebude nevhodné upřesnit terminologii. Ořech vlašský je větrosnubný. Samčí i samičí květy jsou na jednom stromě. Většinou však kvetou v různou dobu. U některých odrůd, mezi nimi i u Marsu , se doba kvetení samičích a samčích květů překrývá. Takže k opylení v dohlednu nemusí být jiný ořešák. Květní orgány u odrůdy Mars nejsou nějak více mrazuodolné oproti jiným odrůdám. Jeho přednost spočívá v tom, že patří mezi odrůdy později rašící. Proto většinou uniká pozdním jarním mrazíkům, protože v tu dobu často ještě neraší. Ale už se mi stalo, že jaro nastoupilo velmi brzy a i Mars mi namrzl a tu sezónu neplodil. Mars má i jiné výhody. Je to polopapirák, poměrně slušné velikosti, jádro pěkně vyplňuje skořápku, má výbornou chuť, nesesychá se. V současnosti se dělají pokusy s ještě později rašicími hybridy. Doufejme, že se brzy objeví v sortimentu.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Odrody orechov

14 Jún 2021, 22:55

Len poznámka:
Odrôd s označením Karlik je viac (Karlik I., Karlik II., atď.). Pokiaľ viem, všetky sa vyznačujú malým, dalo by sa povedať až zakrpateným vzrastom. Predávali ich v Limbachu, aktuálne (od r. 2019) neviem o žiadnom záhradníctve, kde by boli v ponuke.

Chcel by som ale upozorniť ešte na jednu zaujímavú odrodu - 'Broadview'. Bližšie info si každý dokáže nájsť na internete. Táto odroda je zaujímavá hlavne niekoľkými charakteristikami:
- samoopelivosť
- mrazuvzdornosť (v dreve do -30°C) a neskorší termín kvitnutia
- malý vzrast (cca 30-35% oproti semenáčom).
Všetko sú to ale papierové údaje. Minulý rok sa mi podarilo kúpiť pravokorenný stromček (in vitro), tak dúfam, že vzrast by mohol ešte o niečo menší. Bol to ale taký neduživý exemplár zabudnutý niekde v rohu škôlky. Vyrašil ale pekne a venujem mu maximálnu starostlivosť, tak to snáď v ďalších rokoch ocení :-) Som veľmi zvedavý aká bude realita a bol by som rád, ak by sa so svojimi skúsenosťami s touto odrodou podelil niekto, kto ju pestuje už dlhšiu dobu v našich stredoeurópskych podmienkach. Aj keď trochu pochybujem, že sa niekto taký nájde, keďže v našich končinách nepatrí medzi rozšírené odrody.
Naposledy upravil/-a larix v 15 Sep 2021, 16:09, upravené celkom 1 krát.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď