Střih broskvoní - krátký X dlouhý

hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Střih broskvoní - krátký X dlouhý

06 Feb 2021, 18:53

Zdravím sadaři,
po pár letech živoření loni některé broskve konečně pořádně přirůstly. Konkrétně na fotkách čtyřleté (tušim) Redhaven a Symphonie. V mé suché lokalitě jsem nikdy takovéto přírůstky na broskvoních neměl a popravdě teď přesně nevím, jak na jarní střih. Jak hluboko stříhat, kolik nechat výhonů na jedné větvy apod, abych co nejvíce využil loňských přírůstků a abych omezil vyholování.
Díky za rady.
P.S. Stromů v pozadí, stará dožívající Redhavenka napadena houbou a pahýlů jabloní, si nevšímejte, půjdou letos ven :)
Prílohy
Symphonie
Symphonie
Symphonie
Symphonie
Redhavem
Redhavem
Redhavem
Redhavem
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Střih broskvoní - krátký X dlouhý

06 Feb 2021, 19:07

Dlouhý (americký) řez je méně pracný, rychlejší. Ale počítá s tím, že broskvoně budou každoročně plodit, tedy hodí se do příznivých poloh a pro větší výsadby, kde se úspora práce vyplatí. Zahrádkář v okrajové až nevhodné poloze s několika stromky těch pár střihů navíc litovat nebude.
Já používám krátký řez a řežu nadvakrát. Poprvé v době květu, odstraňuju kolmé výhony, zahušťující do středu a ty co málo kvetou. Pak řežu ještě jednou, až pomine riziko mrazíků, tedy nějaký čas po odkvětu. Pokud všechny plůdky zmrzly, pak ořežu veškeré loňské dřevo na 1 pupen nebo zpětným řezem i do staršího. Když plůdky na stromě nezmrzly a zůstávají, provedu doplňkový - probírkový - řez, aby plůdků nezůstalo příliš mnoho a současně byl zajištěn růst mladého dřeva.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Střih broskvoní - krátký X dlouhý

08 Feb 2021, 18:18

Děkuji pane Vysloužil. Jestli mohu poprosit, poraďte někdo podle přiložené fotky.
Z kosterní větve vyrazilo několik výhonů:
a) na konci tři silné výhony cca 80cm, Nejlépe je postavený č.1 - jak ho zakrátit? V jeho polovině nad vodorovným postraním výhonem a ten ponechat bez řezu?
b) Kolmé výhony č.2 a 3 zcela odstranit nebo ponechat jeden čípek na příští rok (kdy se po odplození odstraní výhon č.1)?
c) níže položený výhon č.4 - je poměrně nízko, nechat zaplodit a příští rok odstranit? Zakrátit?
d) boční výhony č.5. Zakrátit a nechat zaplodit.

Díky
Prílohy
DSC_0570_rez.jpg
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Střih broskvoní - krátký X dlouhý

09 Feb 2021, 13:59

Samozřejmě, videa jsem viděl, knížky četl. Jsem možná natvrdlý, ale pokud stále nevím vše potřebné, od toho je zahrádkářské fórum, abych se zeptal. Taky ne všichni jedou podle videí pana Urbánka a dozvíme se něco nového. Každopádně pokud nikdo neporadí, poradím si sám.
smire
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Střih broskvoní - krátký X dlouhý

09 Feb 2021, 14:14

Niečo podobné mám na dvojročnej broskyni Redhaven aj ja. Tiež mám naštudované knižky a videá a čaká ma rez. Keďže chcem kotlovitú korunu, ja by som tie konáre 2 a 3 odstrihol úplne, pretože rastú dovnútra koruny. Konár 1 by som zastrihol na bočný výhon a ten ešte trochu zakrátil, aby som podporil rast. Ja mám kostrové konáre aj z vhodnou odbočkou aj bez rozkonárenia, tie budem len zakracovať na vonkajší púčik, aby som rozširoval korunu. Chcem mať broskyňu čo najväčšiu. Konár 4 a 5 nechajte odplodiť, ak vám výška vyhovuje. Ja mám podobný prípad, ale ja nízke konáre všetky odstrihnem, pretože som vlani zistil, že mi môj retriever oberá broskyne zo stromu, keď zostali červené a hral sa s nimi ako s loptičkou. Takže musím plody dostať do väčšej výšky a túto dilemu za mňa vyriešil pes. Takto by som to riešil ja ale určite sa to dá aj inak.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Střih broskvoní - krátký X dlouhý

09 Feb 2021, 18:19

Smire to píše dobře, a ke všemu je to stejně jak u videa Urbánka.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Střih broskvoní - krátký X dlouhý

09 Feb 2021, 19:09

Ono se těžko radí, když není vidět zbytek stromu - jak vysoko/hluboko střihnout záleží i na ostatních větvích v koruně, aby byla vyvážená. Sama stříhám po sklizni (v srpnu), takže s řezem zjara moc neporadím.
Já bych z těch dvou bočních bych nechala tak 1/3 na vnější pupen a hlavní výhon bych střihla tak na polovinu ještě pod tím odbočujícím,
jenže bych to dělala koncem léta. Co by to udělalo teď, nevím.
Napísať odpoveď