Rašení

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rašení

15 Apr 2021, 20:28

Podle fotografií je vegetace na jižním Slovensku tak minimálně tři týdny napřed, než u mne. A co mně potěšilo, tak z fotografií je zřejmé, že používáte jako vázací materiál plastovou roubovací pásku. Já byl v domění, že jsem poslední dinosaurus, co ji používá. Kolega nemůže pochopit, proč nepoužívám profesionální gumové úvazky, které se po čase samy rozpadnou. Kdysi jsem to zkusil, ale vrátil jsem se ke klasice. Jsem na ni zvyklý a jde mi to rychleji. Odstranění pásky není zase časově tak náročná záležitost.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rašení

16 Apr 2021, 07:08

přasličák napísal:
15 Apr 2021, 20:28
A co mně potěšilo, tak z fotografií je zřejmé, že používáte jako vázací materiál plastovou roubovací pásku. Já byl v domění, že jsem poslední dinosaurus, co ji používá. Kolega nemůže pochopit, proč nepoužívám profesionální gumové úvazky, které se po čase samy rozpadnou.
Stará škola, Mirku, stará škola... Odstraňovanie pásky je naozaj to najmenej, zároveň si vtedy skontrolujem kvalitu zrastu. A je to aj akýsi symbolický akt 'vypustenia vrúbľa do života'.

Ale myslím si, že takýchto 'dinosaurov' je medzi priateľmi záhradkármi viac. IH
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rašení

16 Apr 2021, 11:47

přasličák napísal:
15 Apr 2021, 20:28
Podle fotografií je vegetace na jižním Slovensku tak minimálně tři týdny napřed, než u mne. A co mně potěšilo, tak z fotografií je zřejmé, že používáte jako vázací materiál plastovou roubovací pásku. Já byl v domění, že jsem poslední dinosaurus, co ji používá. Kolega nemůže pochopit, proč nepoužívám profesionální gumové úvazky, které se po čase samy rozpadnou. Kdysi jsem to zkusil, ale vrátil jsem se ke klasice. Jsem na ni zvyklý a jde mi to rychleji. Odstranění pásky není zase časově tak náročná záležitost.
Těch gumových úvazků mám celou hromadu, ale nevím, jak se s nimi pracuje. Jsem zvyklý při vázání páskou ji utahovat až na samou mez její pevnosti. Snažím se tím víc přitisknout k sobě řezné plochy, které dík nešikovným rukám nejsou vždy rovné. Gumová páska tak pevný úvazek neumožní. Chápal bych její použití na očkování, kde není třeba tak pevného úvazku.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rašení

16 Apr 2021, 13:08

Človeka vždy poteší, keď na jeseň zasadený stromček na jar vyraší a prebúdza sa k životu. Nie je to vôbec nič neobvyklé (tým by bol opak), ale pre mňa je to vždy znova a znova - už po mnohostý raz - fascinujúce a radostné. Zároveň to znamená aj záväzok - strom, ktorý sme zasadili, sa stáva tak trochu naším dieťaťom a prijímame zodpovednosť sa oň starať. Na foto 1,2 je rašiaca jablonka odrody Jazz, na foto 3,4 rašiaci špičiak hrušky Hardenpontova. Jedna mladá a jedna veľmi stará odroda, obe vynikajúcej kvality. Do úrody z nich je ešte ďaleko, ale pre mňa je to radosť už teraz. (Cieľ je dôležitý, cesta k nemu - možno - ešte viac). IH

IMG_20210416_125249.png
IMG_20210416_125249.png (775.12 KiB) 2506 zobrazení
IMG_20210416_125326.png
IMG_20210416_125326.png (867.41 KiB) 2506 zobrazení
IMG_20210416_125224.png
IMG_20210416_125149.png
IMG_20210416_125149.png (718.59 KiB) 2506 zobrazení
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Rašení

16 Apr 2021, 14:32

U nás ještě chvíli máme čas, ale když už jsme u rašení - může se udělat postřik na přezimující škůdce až těsně před květem?
Četl jsem, že by mělo být alespoň 15st. a vzhledem k průběhu počasí to je u nás zatím v nedohlednu.
Navíc pořád prší, nebo sněží.
Jediné pěkné dva dny to bohužel vzhledem k větru vůbec nešlo...
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rašení

16 Apr 2021, 17:19

andre.marek napísal:
16 Apr 2021, 14:32
U nás ještě chvíli máme čas, ale když už jsme u rašení - může se udělat postřik na přezimující škůdce až těsně před květem?
Četl jsem, že by mělo být alespoň 15st. a vzhledem k průběhu počasí to je u nás zatím v nedohlednu.
Navíc pořád prší, nebo sněží.
Jediné pěkné dva dny to bohužel vzhledem k větru vůbec nešlo...
Predjarný postrek môže byť aj tesne pred kvetom. Zároveň je vhodné tesne pred rozkvitnutím aplikovať fungicíd jadrovinám proti chrastavitosti, mimoriadne dôležitý je tiež v danom čase postrek marhúľ proti monilióze (Signum, Prolectus...). Vzhľadom na terajšie počasie je vhodné okrem marhúľ postriekať proti monilióze aj čerešne, višne a slivky. Takže to môžete spojiť s predjarným postrekom. Broskyne by už mali byť proti kučeravosti ošetrené. IH
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rašení

16 Apr 2021, 17:32

andre.marek napísal:
16 Apr 2021, 14:32
U nás ještě chvíli máme čas, ale když už jsme u rašení - může se udělat postřik na přezimující škůdce až těsně před květem?
Četl jsem, že by mělo být alespoň 15st. a vzhledem k průběhu počasí to je u nás zatím v nedohlednu.
Navíc pořád prší, nebo sněží.
Jediné pěkné dva dny to bohužel vzhledem k větru vůbec nešlo...
Zajímalo by mě, nakolik je postřik proti přezimujícím škůdcům potřebný a které ovocné stromy ošetřovat. Viditelné (ale ne kalamitní) škody u nás někteří škůdci páchají - vrtule třešňová, obaleči působící červivost a poranění slupky, vosy, výjimečně mšice. Obávám se však, že postřik před květem žádného z nich neřeší. V teplejších krajích je situace určitě jiná, já ale posledních 30 let proti přezimujícím škůdcům neošetřuji. Ostatně ani proti těm jiným.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Rašení

16 Apr 2021, 19:21

Ty ostatní postřiky vím, chystám se na ně, ale i tak děkuji :thumbup:
Proti přezimujícím škůdcům jsem právě nikdy nestříkal a loni vzhledem k počasí byla docela kalamita mšic. Proto jsem chtěl preventivně zakročit.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rašení

16 Apr 2021, 20:24

Minulý týden jsem ošetřil jabloně ve fázi myšího ouška proti květopasovi - tady to občas bývá kalamitní škůdce.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rašení

16 Apr 2021, 21:46

Proti přezimujícím škůdcům na jádrovinách provadím ošetření jen některý rok, většinou na základě přemnožení cílového škůdce v předešlé sezóně. / Mšice, štítěnky, méry na hrušních, vlnatka krvavá. /. Správně bych se měl řídit prahem škodlivosti jednotlivých škůdců, počítat vajíčka na jeden metr výhonu. Mšice bývají každoroční problém. Ale stejně i když ošetřím vajíčka, později mi od sousedů naletí nové. Vlnatka krvavá poslední čtyři roky byl problém. Pozdější boj s ní je pak velmi složitý a málo účinný. Letos byla chvíli mrazivá zima, tak by u nás neměla přežít. Asi ve dvou sezónach jsem zaznamenal masový výskyt štítěnky čarkované. Mery na hrušních jsem nikdy neznal. V posledních třech létech jsem poznal, co je to za potvory. Kdo je neznáte, jste šťastní lidé.Jediná metodika, ktera zafungovala je od doktora Pultara. Předjarní postřik brzy v předjaří, i v únoru, pokud je teplý den nad 10 stupňů. Olej plus Vertimec / Je hodně drahý /. Druhý postřik provedu před květem. Pak mám pokoj. Profesionálové stříkají několikrát kaolinem. Stromy pak vypadají hrozně.
Jako klasický postřik proti přezimujícím škůdcům v jadrovinách , pokud jej v sezóně provádím, dělám ve fenofázi myšího ouška až růžového poupěte. Volím olej Biool, Ekol / v Polsku kupuji ekologický rýžový olej Emulpar / s přidáním insekticidu / Spin tor, Calypso, Bi 58 EC nové ... / Teplota v době postřiku nad 10 stupňů. Kdo stříká proti strupovitosti, je vhodné použít v této době kontaktní přípravek / měďnatý, Dithane, Syllit, Captan./..Pokud musím řešit přemnožení svilušek a hálčivců / málo kdy /, řeším to brzy v předjaří Sulkou.
Samozřejmně má Miloš pravdu, obaleče, pilatky, vrtuli předjarním postřikem nevyřeším. Letos to u mně vidím špatně. Jabloně jsou většinou ve fázi myšího ouška, ale pořád je zima a srážky. A tak to má být celý další týden, od pátku opět sníh.
Napísať odpoveď