Příprava stanoviště pro broskvoň

jajirka69
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 24 Dec 2020, 13:01

Příprava stanoviště pro broskvoň

28 Dec 2020, 16:59

Dobrý den,
jelikož se nacházím v oblasti ne zcela vhodné pro pěstování broskvoní, rád bych založil téma, jak pro takovou broskvičku co nejlépe připravit stanoviště.
Myslím, že díra 100x100x100 by měla být samozřejmostí. Dolů na dno a po stranách bych to viděl na kvalitní kompost, a vše zbývající doplnit původní hlínou (pokud to tedy nebyl jíl) tak na půl doplněnou s pískem. Přidat dolomitický vápenec, fosfor, draslík.
Jde mi o to najít "optimální" složení půdy pro výsadbu a nechci nechávat dělat chemický rozbor.
Poprosím o Vaše názory a doplnění.
Díky.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Příprava stanoviště pro broskvoň

28 Dec 2020, 17:05

jajirka69 napísal:
28 Dec 2020, 16:59
Jde mi o to najít "optimální" složení půdy pro výsadbu a nechci nechávat dělat chemický rozbor.
Tyto dvě věci se prakticky vylučují...

Já nejsem zastáncem velké výsadbové jámy - mám pocit, že strom pak není nucený tahat kořeny dále do okolí. Zpočátku je to pro něj výhodnější, z dlouhodobého hlediska spíše mínus. Ale názory na toto se různí.
Já bych raději po zasazení každoročně do širšího okolí zaryl, v blízkém okolí kvůli kořenům jen povrchově zakopal motykou dostatečné množství vyzrálého kompostu, případně přes rok použil nějaké hnojivo. A na zimu po alespoň roce až dvěma růstu přihodil ke kmeni hromádku hnoje.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Příprava stanoviště pro broskvoň

28 Dec 2020, 17:27

Na dvou mých pozemcích ve výborných klimatických podmínkách mám problém s broskvoňovýmí podnožemi. Mám totiž v půdě nadbytek vápníku, fosforu a draslíku (takže na jejich doplňování opatrně). Výsledkem je pH=7,6 což už broskvoňové podnože přímo nesnášejí. Optimální je pH=6 a žádné vápno a pozor na fosfor. Jinak hrozí chloróza. Půda je lepší propustná, bez jílu. Jáma hluboká 100 cm je však nesmysl. Stromek se vám do dvou let hluboko propadne. Pokud nemáte extrémně špatnou zeminu, doporučuji 70x70x50cm a do rohů kompost nebo odleželý hnůj. Je-li v půdě hodně jílu, je ho potřeba z jámy vybrat, přidat propustnou zeminu nebo směs s pískem a uprostřed dna se dělá šachtička o průměru 15cm a hl. 20 cm vyplněná štěrkem nebo pískem. Do ní stéká případná nadbytečná voda. V propustné zemině nebo v suché lokalitě to není potřeba. Podnož volte broskvoňovou pro případ běžné propustné zeminy, slivoňovou ve vlhčí lokalitě nebo broskvomandle a mandle při vyšším pH (vápenec v okolí a velmi tvrdá voda). Odrůdy dopuručuji středně zrající, odolnější mrazům. Např. Redhaven a Catrine. A hlavně, sdělte, co je na vaší lokalitě špatného. Pak se dají rady a odrůdy upřesnit.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Příprava stanoviště pro broskvoň

28 Dec 2020, 23:03

Podle mě mají všechny tři příspěvky pravdu, i když každý říká něco jiného. Já bych souhlasil se zadavatelem jajirkou, jestli je půda skutečně špatná, je jáma 1x1x1 metr dobrá věc. Je-li půda dobnrá, pak je to zbytečné a stačí pravidelně kypřit a přihnojovat.
Pokud veškerou vykopanou zeminu vrátíte do jámy, nemůže se stromek propadnout (kam by se ztratila?) Samozřejmě po zahrnutí jámy vznikne velký kopec a na něj teprve je třeba zasadit stromek. Za rok se půda vrátí do původní polohy, poklesne i se stromkem. Ten se nesmí pevně uvázat ke kůlu zabodnutému do dna jámy, jinak by se oběsil. Přidaný kompost vápenec a písek bych nedával na dno ani na strany jámy, všechno promíchal s vykopanou zeminou. Kolem kořenů při výsadbě bych nasypal kýbl nejlepší půdy ze záhonku. Objem přidaného kompostu časem zmizí, písek zůstane, takže bude-li ho víc, možná i po sednutí půdy zůstane stromek na malém kopečku. To je pro broskvoň a meruňku v horší poloze jen dobře.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Příprava stanoviště pro broskvoň

29 Dec 2020, 11:29

Pravda, co píší pánové výše, ale primárně, tedy pokud máte tu možnost, bych se zaměřil na výběr stanoviště, když jak píšete, jste v "oblasti ne zcela vhodné pro pěstování broskvoní". Pokud je pozemek rozlehlejší, členitý, s různým sklonem a expozicí, tak i tam bývají rozdílné teplotní a vláhové podmínky a ona každá desetina stupně navíc se v těchto oblastech hodí.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Příprava stanoviště pro broskvoň

29 Dec 2020, 14:39

Inenzita nutnych prac v horsich podmienkach pri vysadbe je hodne ovplyvnena i silou/typom podpnika. Kym slabsie rastuce prosperuju v idealnych podmienkach (ornica, cernozem...), v tych horsich (ilovite, kamenne, ubite podlozie) odmietaju rast uz po par rokoch, ked jemne korene narazia na okraje jamy a stromy zastavia rast. V pripade broskyn sa mi osvedcila podnoz GF677, ktora ma vitalny rast, nevadi jej ilovoita, tazka, tvrda, premokrena zem s vysokym obsahom Ca, v ktorej mi slabsie rastuce podnoze spolahlivo po par rokoch zivorenia odchadzaju. Broskyne naviac rady preplodzuju a silnejsia podnoz je zase vyhodna pre uzivenie pripadnej vacsej nasady. Naviac je tato podnoz vysoko odolna voci chlorozam a doporucuje sa i na povysadbu do unavenych pod. Vzhladom k silnemu rastu kolovych korenov je i narocnnost na pripravu zeme/jamy pred vysadbou, ci zalievanie pocas horucav nizsia.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Příprava stanoviště pro broskvoň

29 Dec 2020, 15:48

Problém je, že při nákupu stromků si podnože příliš vybírat nemůžeme. Spektrum požitých podnoží je v našich školkách velmi úzké, o mnoho lepší to nemají ani shopy vozící sadbu z Polska.
Podnože jsou důležité, nicméně zejména u broskvoní bych jejich vliv nepřeceňoval. V našich podmínkách je málo lokalit s jílovitou půdou a současně s nadbytkem vápna, většina přemokřených půd jsou kyselé. Nakonec - půdní podmínky jsou jedny z mála, které umíme jakž takž upravit, na rozdíl třeba od teplotních parametrů.
Petr Přerov
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 26 Dec 2020, 21:33

Příprava stanoviště pro broskvoň

29 Dec 2020, 18:32

Hloubka 100cm je podle mě zbytečná, poloviční bude stačit. Důležita je podnož. Do horší půdy bych dal Krymsk 86.
jajirka69
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 24 Dec 2020, 13:01

Příprava stanoviště pro broskvoň

29 Dec 2020, 20:18

Děkuji všem za předmětné reakce. Tu jámu metr na metr jsem chtěl vykopat, abych stromečkům co nejvíce usnadnil "začátek pobytu u mne". Standardně kopám díry 60x60x60, a to pod všechny stromky, zeminu neměním, pouze promíchávám s kompostem (toho mám opravdu dostatek, u nás se nic nevyhodí do popelnice (tedy toho co se může dát do kompostu)).
Tak jak psal pan Vyskočil, vždy vznikne malý kopeček, který se do roka dvou srovná na původní úroveň. Stromky mi tuto péči vracejí krásným a bezproblémovým růstem.
Jelikož řadím broskve k těm náročnějším, chtěl jsem vykopat díru větší. Velmi mě zaujal nápad pana mimma s "drenáží", pokud bych vykopal díru mělčí, určitě zrealizuji :-)
Podnož mám vyhlídnutou opravdu GF677, třeba Lumigreen má na této podnoži slušný výběr, uvažuji o early redhaven a flamingu, váhám nad Favorita Moretini (ne z hlediska odrůdy ale podnože Garnem - nemáte někdo zkušenost?)
jajirka69
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Příprava stanoviště pro broskvoň

29 Dec 2020, 21:05

Ja takisto odporucam podnoz GF677, som s nou velmi spokojny, stromcekom sa na nej u mna dari lepsie ako na semenaci.
Napísať odpoveď